Suđenje Dodiku i Lukuću: Tužilaštvo traži zatvorske kazne, Dodikova odbrana njegovo oslobađanje

Tužilaštvo je za završnu reč tražilo sat vremena, Dodik i njegov advokat Goran Bubić po dva sata, dok je Miljkan Pucar, advokat Lukića zatražio sat i po vremena

U Sudu BiH u Sarajevu održava se iznošenje završnih reči u postupku protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, kojima se sudi "zbog nepoštovanja odluke" Kristijana Šmita.

Dodik je rekao na današnjem ročištu da su uslovi u sudnici Suda BiH izuzetno loši i nehumani, dodavši da mu je posle operativnog zahvata zabranjeno da toliko sedi.

"Previše je vruće i ovo su nehumani uslovi i ja ovde sedim isključivo iz poštovanja prema vama", rekao je Dodik sudiji Seni Uzunović.

Advokat Goran Bubić je zatražio da Dodik bude oslobođen, ukazavši da je u ovom predmetu reč o krivičnom prodoru prava u sferu politike.

Bubić je rekao da se polazi od toga, čak i da je visoki predstavnik legitiman, da nema krivične odgovornosti predsednika Republike jer je reč o delu malog značaja - stavljanje potpisa na ukaze.

"Ukazi ništa ne menjaju i nemaju pravne posledice, dok tužilac u optužnici iznosi bitnu tvrdnju da je Šmit doneo odluke kojim se poništavaju zakoni u Narodnoj skupštini Republike Srpske i sprečio njihovo stupanje na snagu", istakao je Bubić.

On je naveo da je Dodik poznati političar u regionu kojem srpski narod konstantuno ukazuje poverenje već 20 godina, te da je su u vreme izvršenja dela Dodik i Šmit vodili političku borbu.

Naglasio je da iza Dodika stoji podrška birača, a iza Šmita kontroverzan mandat.

Tužilaštvo BiH zatražilo je zatvorske kazne za predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, uz 10 godina zabrane obavljanja javne funkcije, prenosi RTRS.

Tužilac Nedim Ćosić rekao je tokom iznošenja završnih reči da su oni krivi jer nisu poštovali odluke nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita.

On je dodao da je "Dodik to i sam priznao" kada je tokom davanja iskaza rekao da Šmitove odluke nije poštovao jer je postupao u skladu sa Ustavom Republike Srpske.

"Nema olakšavajućih okolnosti. Dela su počinjena sa umišljajem, svesni posledica. To što ranije nisu osuđivana, podrazumeva se, i to se ne može tretirati kao olakšavajuća okolnost", rekao Ćosić.

Osvrnuvši se na teze odbrane, Tužilaštvo je navelo "da su neutemeljene teze o nelegitimnosti Šmita", kao i one teze da "Šmit nema ovlašćenja da menja zakone u BiH".

Naveo je koje dve odluke nisu ispoštovali, a to je da su predsednik Republike Srpske i v.d direktora "Službenog glasnika", svesno i znajući da je Šmit doneo odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, preduzimali službene radnje radi nastavka zakonodavnog postupka.

Ispred zgrade okupili su se građani u znak podrške Dodiku i Lukiću.

Za razliku od prethodnih ročišta, danas su ispred zgrade Suda BiH primetne povećane bezbednosne mere.

Na ulicama oko Suda BiH primetan je veliki broj policajaca tzv. "kornjača", pišu banjalučke "Nezavisne novine".

Iznošenje završnih reči počelo je u 11 sati. Tužilaštvo je za završnu reč tražilo sat vremena.

Odbrana predsednika Srpske rekla je sudiji Seni Uzunović da će im za iznošenje završnih reči biti potrebno još minimalno četiri sata, od čega bi dva potrošili advokati, a dva sam predsednik Srpske Milorad Dodik.

Nakon iznošenja završnih reči, Sud BiH bi presudu trebalo da donese u roku od tri dana, ali u ovom trenutku, kažu, to niko ne očekuje. I ranija praksa, u pojedinim slučajevima pokazala je da presuda, pogotovo u složenim predmetima retko kad bude izrečena u tom roku.

Dokazni postupak završen je 5. februara, kada je predsednik Dodik rekao da je zadužen da poštuje Ustav Republike Srpske i BiH i da visoki predstavnici, koji su legalno birani, nikada nisu direktno donosili odluke kao što je to uradio Šmit, koji je nelegalan.

Sudski proces je počeo 16. oktobra 2023. godine, a bude li doneta bilo kakva presuda, iz Banjaluke je najavljeno da će institucije Republike Srpske spremno reagovati.