Evropska unija pritiska Crnu Goru da sa Briselom usaglasi viznu politiku, ali zvanična Podgorica ima objašnjenje zašto uvođenje viza određenim zemljama, među kojima je i Rusija, trenutno ne bi bila najbolja ideja.
Iz vlade navode da aktivno rade na harmonizaciji vizne politike sa EU, ali i dodaju da su jasni ekonomski interesi glavni razlog zbog koga je Crna Gora uspostavila bezvizni režim prema određenom broju zemalja.
Kako tvrde "u trenutnim globalnim okolnostima, pristup novim tržištima i olakšan dolazak turista i investitora ključni su za održivost crnogorskog turizma, koji čini 26 odsto BDP-a".
Objašnjavaju da Rusija sa 230.000 posetilaca godišnje i dalje ima značajan uticaj na ekonomiju, a uz to je zemlja sa najvećim brojem ljudi koji u Crnoj Gori imaju regulisan boravak - 18.427 državljana Rusije.
"Značajan za uspostavljene bezviznog režima je Azerbejdžan sa investicijom od milijardu evra u rizort Portonovi i oko 15.000 turista godišnje, zatim Kuvajt, Katar, Saudijska Arabija i Bahrein, iz kojih stižu rastuće investicije u nekretnine i turizam. Turska je treći po veličini investitor u Crnoj Gori sa 91,2 miliona evra investicija u 2024. i 320.000 posetilaca godišnje. Regulisan boravak u Crnoj Gori ima 11.465 državljana Turske", objasnili su i dodali da Kina učestvuje u strateškim infrastrukturnim projektima, a da je Belorusija ključna destinacija za transplantaciju bubrega crnogorskih građana.
Istakli su i da je "Crna Gora privrženost evropskom putu i evropskim vrednostima potvrdila potpunim usklađivanjem sa politikom EU prema Rusiji, uvođenjem sankcija 2022. godine, što je turističku privredu dovelo u izazovnu poziciju, imajući u vidu učešće ruskih turista u ukupnom broju onih koji posete Crnu Goru".
"Dodatno, Crna Gora, kao pretežno avio destinacija, ima ograničenja zbog nerazvijene putne infrastrukture za dolazak većeg broja posetilaca iz Evropske unije", navode u saopštenju iz Vlade Crne Gore i ističu da će vizni režim biti usklađen do trenutka prijema Crne Gore u članstvo EU.