Dodik u završnoj reči: Ja sam dete Kozare, a Kristijan Šmit je Švaba

Dodik je naveo da očekuje da će se proces obustaviti i obećao da će u političkoj borbi ići do kraja. Vučić: Nadam se da će biti dovoljno razuma u Sarajevu

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kome se u Sudu BiH sudi "zbog nepoštovanja odluke" Kristijana Šmita, je u završnoj reči rekao da očekuje da će proces protiv njega biti obustavljen i da će sud da primeni pozitivne pravne propise, odnosno da neće postupiti nezakonito.

Dodik je podsetio da ga Tužilaštvo tretira za nepoštovanje odluke koja je objavljena na sajtu OHR-a i da će biti pravni presedan ako bude presuđeno da je kriv, odnosno da će biti suspendovan "Službeni glasnik".

"Kamo sreće da je Tužilaštvo umesto mene dovelo Šmita koji krši Ustav, ali ovo može napraviti veće probleme", rekao je Dodik i poručio: "Ne pretim, ali sam u političkoj borbi spreman da idem do kraja."

On je istakao da je jedini čovek u Evropi kome se sudi za krivično delo koje nije usvojio parlament, nego je doneto odlukom, podsetivši da zakone isključivo mogu donositi parlamenti i da se ne mogu menjati odlukama.

"Niko ne može odgovarati za krivično delo propisano odlukom, ne postoji zakon za krivično delo za koje se meni sudi", istakao je Dodik.

Dodik je naveo da je ukaz potpisao ne poštujući odluke stranaca, navodeći da je za njega kao dete Kozare to ponos, posebno što se radi o Švabi.

"Moja percepricija važna je za moje odluke. Kada Nemac dođe da nama Srbima drži priču, on je za mene neprijatelj", naglasio je Dodik.

On je dodao da je u Sudu BiH kao neko ko predstavlja Republiku Srpsku, ali da je poniženje što je stavljen u kategoriju kriminalca.

Ponovio da je tu samo zato što je poštovao Ustav Republike Srpske i BiH, a da je ironija procesa što je samo on ustavna kategorija kao predsednik Republike Srpske, dok to nisu Sud, Tužilaštvo i Šmit.

Iznoseći završnu reč, Dodik je upozorio da se podrivanjem Ustava Republike Srpske ruši i Ustav BiH, te da to radi Tužilaštvo BiH, a ne on.

Ukazao je i da nametnuta odluka ne može zameniti zakon i da je to protivustavno, konstatujući da je od BiH stvorena nesuverena zemlja pod međunarodnom upravom.

"Ne mogu se oteti utisku da Tužilaštvo kroz ovaj proces pokušava legalizovati neke nelegalne odluke", ocenio je Dodik.

Dodik je sudiji Seni Uzunović rekao da ga odmah može osuditi na zatvorsku kaznu i da se više nikada neće baviti politikom ukoliko mu predoči samo jednu odluku kojom je Kristijan Šmit imenovan.

On je sudiju podsetio i da se kao sudija zaklela da će suditi po Ustavu, a ne po odlukama visokog predstavnika, te je upitao šta je odluka visokog predstavnika i šta je njena pravna snaga.

Predsednik Srpske je naglasio da će nastaviti da brani slovo Dejtona i završio je svoje iznošenje završne reči porukom: "Živela Republika Srpska".

Predsednik Aleksandar Vučić je rekao da se nada da će "biti dovoljno razuma u Sarajevu".

"Sveukupni pravni progon Milorada Dodika i Miloša Lukića (direktor Službenog glasnika) je besmislen. Taj progon je jasan signal za Republiku Srpsku, ali da sačekamo presudu. Pozdravio bih jako oslobađajuću presudu, a ako ne bude takva onda se plašim da smo svi u problemu", rekao je Vučić.

Nakon iznošenja završnih reči, Sud BiH bi presudu trebalo da donese u roku od tri dana, ali u ovom trenutku, kažu, to niko ne očekuje. I ranija praksa, u pojedinim slučajevima pokazala je da presuda, pogotovo u složenim predmetima retko kad bude izrečena u tom roku.

Dokazni postupak završen je 5. februara.

Sudski proces protiv Dodika i i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića je počeo 16. oktobra 2023. godine, a bude li doneta bilo kakva presuda, iz Banjaluke je najavljeno da će institucije Republike Srpske spremno reagovati.