
Vučević u Istočnom Sarajevu: Svi narodi i sve države na ovim prostorima moraju da čuvaju mir

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas u Istočnom Sarajevu da je Dejtonski sporazum, koji je potpisan pre 30 godina, nešto najbolje za sve koje žive ne samo u BiH, već u čitavom regionu. On je istakao da svi narodi i države u regionu treba da čuvaju mir i stabilnost i da više da slušaju jedni druge, a ne neke sa strane koji im govore kako treba da žive.
"To je pozicija i politika Srbije. Mi verujemo da svi narodi i sve države na ovim prostorima moraju da čuvaju mir i da više budemo okrenuti jednim drugima. I da kažem i 'jeretičku' misao da bi Balkan trebalo da pripada balkanskim narodima i da bi se balkanski narodi bolje razumeli bez dušebrižnika sa strane koji nam govore ko smo, šta smo i kako treba da živimo", rekao je Vučević nakon posete Memorijalnom kompleksu posvećenom stradalim srpskim civilima Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije.
Vučević je istakao da je ponosan na sve što je Srbija u dogovoru sa rukovodstvom Republike Srpske i njenim narodom zajednički projektovala i gradila i da bi voleo da Sarajevo isto ulaže u Republiku Srbiju tamo gde ima potrebu i interes.
Naglasio je da je Srbija apsolutno zainteresovana da razvija projekat izgradnje auto-puta Beograd-Sarajevo zajedno sa BiH.
Premijer Republike Srpske upozorio je da je ostalo još četiri ili pet dana za spas BiH i pozvao Sud BiH da se vrati u ustavne okvire.
Komentarišući suđenje predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, Višković je poručio da ovo nije suđenje Dodiku, već suđenje BiH. Upozorio je da Kristijan Šmit nije smeo da iskoristi takozvana bonska ovlašćenja i smeni predsednika Srpske, jer to Srpska i niko u Evropi ne bi prihvatio, pa se onda, kako je rekao, dosetio da nametne izmene Krivičnog zakona BiH.
Podsetio je da je Dodik ukaze potpisao 7. jula 2023. godine, a da je Šmit dva zakona koja je donela Narodna skupština Republike Srpske ukinuo 1. jula 2023. godine.
"Ako je Dodik potpisao dva nepostojeća zakona, postavlja se pitanje zašto mu se onda sudi", naveo je Višković u zajedničkom obraćanju novinarima sa Vučevićem.
Poručio je da će Srpska preduzeti sve ustavne mere zaštite suvereniteta, integriteta i građana.
"Tražićemo da se vratimo na Ustav, jer Suda i Tužilaštva nema u Ustavu BiH, pa ćemo videti gde će se ko naći. Ja ih još jednom pozivam, nemojte to raditi. Nemate argumente u rukama", rekao je Višković.
On očekuje da će izbori u Nemačkoj ovog vikenda odlučiti dalju sudbinu Kristijana Šmita, protiv koga je već zakazano saslušanje u Bundestagu zbog lažnog predstavljanja u inostranstvu.
Predsednik Vlade Srbije boravi u dvodnevnoj poseti Bosni i Hercegovini u okviru koje je posetio Memorijalni kompleks posvećen stradalim srpskim civilima Sarajevsko-romanijske regije i položio vence zajedno sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem, u prisustvu Garde.
Cveće su položili predstavnici delegacija Srbije i Republike Srpske.
Memorijalni kompleks posvećen je stradalim srpskim civilima Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije u 20. veku.
Kompleks je jedan od najvažnijih projekata iz oblasti kulture sećanja u Istočnom Sarajevu, nastao na inicijativu današnjeg gradonačelnika Ljubiše Ćosića.
Stručni tim, predvođen profesorom Dragom Mastilovićem, radio je na prikupljanju informacija o nastradalim srpskim civilima Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije u 20. veku, a prikupio je podatke o više od 10.000
Vučević je posetio i Univerzitet u Istočnom Sarajevu, gde je razgovarao sa rektorom Milanom Kulićem i istakao da je taj unizerzitet kamen temeljac opstanka naroda.
"Univerzitet u Istočnom Sarajevu je naslednik svega onog sto Srbi kao autohtoni narod predstavljaju u Sarajevu", rekao je Vučević.
Sastanku je prisustvovao i ministar kulture Srbije Nikola Selaković.

Vučević se prethodno sastao sa gradonačelnikom Istočnog Sarajeva Ljubišom Ćosićem i sa načelnicima opština Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, a sastanku je prisustvovao i premijer Republike Srpske Radovan Višković.
Premijer je istakao da mu je zadovoljstvo što je u Istočnom Sarajevu, gradu koji je, kako je rekao, nastao na muci i koji je dokaz opstanka srpskog naroda na ovim prostorima.
"Imate podršku Srbije, Vlade i državnog rukovodsva", istakao je Vučević.

Delegaciju iz Srbije dočekali su Višković i Ćosić, uz pogaču i so.
Premijer Srbije obratio se na izložbi i promociji knjige "Kultura Srba u Sarajevu 1468-1941".
Istakao je da su Srbi autohton narod koji živi na prostoru Sarajeva i Sarajevske regije i da posle dugih godina to imamo dokumentovano na način kako to rade ozbiljni državotvorni narodi.
"Ono što je najbitnije i razlog našeg sabranja ovde u Istočnom Sarajevu jeste istina o tome da su Srbi autohton narod koji živi na prostoru Sarajeva i Sarajevske regije", istakao je Vučević i ukazao da sve ono što nije zapisano postaje posle izvesnog vremena upitno i naposletku predmet i nekih revizija, revidiranja i često krivotvorenja.
"Da ne bismo doživeli to što smo, nažalost, doživljavali po sličnim, da ne kažem identičnim pitanjima", rekao je Vučević u administrativnom centru Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je izložba "Kultura Srba u Sarajevu 1468-1941", koja je danas otvorena u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, dokaz vekovnog prisustva Srba u tom gradu.