RT Balkan saznaje: Sve novine Zakona o visokom obrazovanju, šta dobijaju fakulteti, a šta studenti

U Nacrtu izmene Zakona o visokom obrazovanju predviđeno je da se poveća izdvajanje za visoko obrazovanje za 20 odsto, da se povećaju osnovice plata zaposlenih na fakultetima, kao i da se smanji broj predstavnika države u Savetu fakulteta

Državni univerziteti i ministarstva- prosvete i finansija usaglasili su Nacrt izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju koji sada treba da usvoje Vlada i Skupština Srbije. Kada prođu sve te procedure tek tada će zakonski biti formalizovano ispunjenje četvrtog zahteva studenata u blokadi - da se izdvajanje za visoko obrazovanje poveća za 20 odsto.

Kako RT Balkan nezvanično saznaje u Nacrtu izmene Zakona o visokom obrazovanju navodi se da će država izdvojiti dodatnih 12,01 milijardu dinara za visoko obrazovanje. To neće biti samo za ovu godinu, već i za sve naredne. Novac će biti usmeren za smanjenje školarine studenata za 50 odsto, zatim za studentski standard, ali i za materijalne troškove fakulteta.

"U predlogu zakona je i nekoliko izmena koje je Univerzitet u Beogradu tražio jako dugo, a koje su sada prihvaćene i biće u Zakonu o visokom obrazovanju. Povećana je osnovica cene rada. Zapravo, izjednačena je osnovica plata zaposlenih u visokom obrazovanju sa osnovicom u osnovnom i srednjem obrazovanju", kažu za RT Balkan na Univerzitetu u Beogradu.

U Nacrt zakona o visokom obrazovanju ubačena je rečenica koja kaže da "osnovica u visokom obrazovanju ne može biti niža od osnovice u srednjem i osnovnom obrazovanju".

Kroz povećanje osnovica plate profesora na fakultetima biće povećane za oko 16 odsto (toliko je trenutno razlika u osnovicama). Planirano je da to povećanje bude već od marta, a država će za to morati da izdvoji dodatna sredstva. Procena je da će to državu koštati dodatnih četiri-pet milijardi dinara. 

To nije jedino što se našlo u izmenama zakona. Predviđeno je da se smanji uticaj države na fakultete.

"To je veoma važna stvar. Predviđeno je da u Savetu fakulteta država ubuduće ima jednog predstavnika manje, smanjeno je sa osam na sedam", navode na UB.

Predstavnici državnih univerziteta dogovorili su se sa resornim ministarstvima da usaglašenu verziju Nacrta izmene Zakona o visokom obrazovanju ne mogu da menjaju dodatno ministarstva, kao ni poslanici vladajuće većine amandmanima u parlamentu kada dođe na usvajanje. 

Tek kada bude usvojen novi Zakon o visokom obrazovanju, onda se može reći da je država ispunila četvrti zahtev studenata.

Studenti već tri meseca blokiraju fakultete u Srbiji. Od blokada ne odustaju dok im ne budu ispunjena četiri zahtevaobjavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, gde je u padu nadstrešnice stradalo 15 osoba, procesuiranje napadača na studente i profesore tokom protesta, odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata tokom protesta, da se izdvajanje za visoko obrazovanje poveća za 20 odsto.

Univerzitet u Beogradu (UB) formirao je dve ekspertske grupe koje treba da analiziraju da li je Vlada Srbije ispunila zahteve studenata. Na čelu obe radne grupe je rektor prof. Vladan Đokić.

Jednu radnu grupu čine profesori Arhitektonskog, Građevinskog, Ekonomskog i Pravnog fakulteta i oni analiziraju ispunjenost prva tri zahteva studenata u blokadi. Druga radna grupa analizira ispunjenost četvrtog studentskog zahteva.