Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će, ako bude osuđen pred sudom Bosne i Hercegovine zbog neizvršavanja odluka nelegitimnog visokog predstavnika Šmita, Republika Srpska zabraniti rad državnog suda i tužilaštva, kao i državnih bezbednosnih agencija na prostoru tog entiteta, i da će se, kako je naveo, "vratiti na Dejtonski mirovni sporazum".
O tome šta se dešava u Srpskoj, šta će se dešavati sa procesom protiv Dodika i kakva je budućnost Republike Srpske u emisiji "Dan uveče" govorili su advokat Branko Lukić i dramaturg i analitičar Dragan Bokan, a o tome je ekskluzivno za televiziju RT Balkan govorio i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Izricanje presude u slučaju protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, zakazano je za sredu 26. februar, iako je zakonski rok za izricanje presude istekao juče.
To nije jedini zakonski propust u ovom sudskom postupku, koji je počeo je 16. oktobra 2023. godine, nakon što je Skupština RS usvojila zakone o neobjavljivanju odluka "visokog predstavnika" Kristijana Šmita, kao i odluka Ustavnog suda BiH. Šmit je ove zakone poništio.
Dodik je potpisao ukaz o stupanju na snagu tih zakona, a Lukić ih je objavio u Službenom glasniku Republike Srpske.
Tužilaštvo je za Dodika i Lukića tražilo zatvorsku kaznu i 10 godina zabrane obavljanja javne funkcije. Presuda, kakva god da bude, izazvaće potres ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u regionu. Da li je ovo proces protiv Milorada Dodika ili protiv čitave Republike Srpske? Ili je ovo uvod u potpisivanje nekog novog "Dejtona"?
Govoreći o tome što se ove godine navršava 30 godina od Dejtonskog sporazuma i kako se povezuje proces protiv Dodika sa ovim datumom, Bokan ističe da već 30 godina traju pokušaji da se "napravi džamahirija u BiH" i slomi srpski narod.
Kako kaže, posle 30 godina pokušaja, trpljenja, ćutanja, opraštanja protivnicima misleći da će sve da prođe, više nema šta da se čeka.
"Najvažniji element je dolazak Trampa na čelo one sile koja rukuje sudbinom BiH. Tramp uz sve svoje osobine, dobre ili loše, nije onaj koji nastavlja srbofobnu politiku", navodi Bokan i dodaje da je već u kratkom vremenu američki predsednik pokazao da ne želi da bude nastavljač pogrešne politike prethodnika i da postoji jedna elementarna ideja šta je fer, a šta nije.
Advokat Branko Lukić, govoreći o tome koliko Šmitovo mešanje može da utiče na neke buduće političke procese i koliko ovaj njegov angažman protiv Dodika može da utiče na buduće političke procese u Srpskoj, BiH i u regionu, ističe da napad na RS traje 30 godina i da su svi visoki predstavnici delovali protiv Srpske i srpskog naroda i da su sve promene Dejtonskog sporazuma bile na štetu Srba i Srpske.
"To je jedan kontinuitet. Dosadašnji visoki predstavnici su to i bili, nametnuti od strane međunarodne zajednice i verifikovani od strane Saveta bezbednosti, a Kristijan Šmit nema tu verifikaciju. Pošto su znali da će da zastupa njihove interese, Bošnjaci su ga prihvatili kao visokog predstavnika", ističe Lukić.
On je opisao Šmita kao "nemačkog turistu" koji nema nikakav legitimitet.