Izvestioca Evropskog parlamenta Tonina Piculu, danas su, prvog dana posete Beogradu, primili domaćini po sektoru – ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, kao i predsednica Odbora za evropske integracije u Skupštini Srbije Elvira Kovač.
Na agendi Piculinog boravka u našoj zemlji, u koju je RT Balkan imao uvid, bili su i predsednik Aleksandar Vučić, kao i šef diplomatije Marko Đurić, ali je pored planiranih sastanaka upisano i da "nije bilo potvrde", što je diplomatski rečnik za narodski rečeno – nisu hteli da ga prime.
Gost je sa svežim izveštajem o napretku Srbije, gde je napisao da treba da uvedemo sankcije Rusiji, da sa zabrinutošću primećuje da je ostvaren ograničen ili nikakav napredak u ispunjavanju merila za članstvo u EU u pregovaračkim poglavljima i ocenio da nedostataka ima u oblastima kao što su vladavina prava, reforma javne uprave i usklađivanje s politikama EU, poranio na sastanak u srpski parlament.
Prema našim saznanjima "trudio" se da kaže da je prijatelj Srbije i da bi voleo da vidi Srbiju u EU, s obzirom na značaj naše zemlje i na to koliko je velika i uticajna, ali je odmah išlo veliko "ali". Navodio je da je, sa druge strane, napredak nemoguć dok ne postoji konsenzus društva i stranaka i da tu Srbija ima probleme. U Beograd je došao tri godine od početka Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pa je ponovio da Srbija mora da uvede sankcije Rusiji, ako hoće u Evropsku uniju.
Domaćini su mu, prema saznanjima RT Balkan, ukazali na to da nigde ne piše da Srbija treba da uvede sankcije Moskvi i da je činjenica da tog uslova, na papiru, nema, rekao je da je "tačno da to nigde ne piše, ali je uslov".
Zatim se ostrvio i na ruske medije u Srbiji. Pričao je da su "građani zbunjeni, ne shvataju da je EU najveći investitor i da je prisustvo ruskih medija zapravo politički uticaj".
"Ljudi su loše informisani, zbunjeni", govorio je Picula.
Ipak, skrenuta mu je pažnja da građani znaju da je Evropska unija investitor.
Zanimljivo je i da su mu tražena pojašnjenja za deo izveštaja Evropskog parlamenta, gde navodi da ima problema sa nezavisnošću pravosuđa, uz objašnjenja da je promenjen Ustav u delu koji se odnosi na pravosuđe, da su izmenjeni zakoni i uredbe i da je nejasno šta još treba da se uradi, a Picula je rekao da "ne može baš sve ni da zna šta je pisano".
Zamerao je i oko procesa za izbor članova REM, na šta mu je odgovoreno da je proces sproveden, bilo je 18 kandidata, a pet su se sami povukli.
Sutra, drugog dana posete Picule i delegacije biće mnogo više domaćina. Najpre će biti održan sastanak sa partijama opozicije, a prema našim saznanjima, dolazak su potvrdili Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije, zatim troje poslanika Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, Goran Petrović i Borko Stefanović, te Biljana Đorđević iz Zeleno levog fronta, Zdravko Ponoš (SRCE), Pavle Grbović iz Pokreta slobodnih građana, kao i Željko Veselinović (Pokret radnika sloga-struka). Takoreći, cela prozapadna opozicija. Sa Piculom se neće sresti Novi DSS, "Mi glas iz naroda" i "Mi snaga naroda".
Zatim sledi sastanak sa parlamentarnim strankama vlasti gde će biti Biljana Pantić Pilja iz SNS, Dunja Simonović Bratić (SPS), Stefan Krkobabić iz PUPS, Branimir Jovanović (SDP), Zagorka Aleksić iz Jedinstvene Srbije, kao i Edin Đerlek iz Stranke pravde i pomirenja.
Nakon toga planiran je razgovor sa predsednicom Skupštine Anom Brnabić. Picula bi trebalo da ode i do Železničke stanice u Novom Sadu i položi cveće na mestu pada nadstrešnice 1. novembra prošle godine, kada je poginulo 15 ljudi.
Inače, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije govorio da neće primiti Piculu dok se ne bude izvinio Srbiji. A, šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov je istakao da ni on ne može jer ima preča posla – da složi čarape po bojama...