Vučić o glasanju Srbije za antirusku rezoluciju u UN: Napravili smo grešku

Trebalo je da ostanemo uzdržani, naglasio je predsednik koji se izvinio građanima

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izvinio se građanima Srbije zbog antiruske rezolucije o Ukrajini koja je danas usvojena na Generalnoj skupštini UN, a za koju je Srbija glasala.

"Mislim da je Srbija napravila grešku izvinjavam se građanima Srbije, i mislim da sam i ja napravio grešku. Smatram da je Srbija morala da bude uzdržana", izjavio je predsednik gostujući na "TV Hepi".

Za antrirusku rezoluciju smo glasali za, trebalo je, kako kaže, kao i za američku, da budemo uzdržani.

"Nisam stigao time da se bavim dovoljno, možda sam preumoran, možda mi je previše stvari na stolu. Izvinjavam se građanima Srbije pre svega. Objašnjenje koje sam posle toga čuo je da bismo mi time potvrdili naše stavove o teritorijalnom integritetu. Pa ne bismo ih negirali i da smo bili uzdržani. Ne mislim da treba da se dodvoravamo bilo kojoj sili, ni Rusima, ni Amerikancima, niti bilo kome. Mislim da je u najboljem interesu države Srbije trebalo da bude naša uzdržanost. Nažalost, to se nije dogodilo i mislim da mnogi misle da je ovo donelo korist Srbiji, mnogi će zbog ovoga da me kritikuju, ali ja lično kao predsednik Republike imam pravo, da iznesem svoj sud i svoj stav", rekao je Vučić.   

On je ukazao da je Srbija tri godine izdržala u najtežoj mogućoj poziciji i situaciji i da tu našu poziciju i situaciju neće srušiti jedna, dve ili tri rezolucije.

Poručio je da će Srbija nastaviti da se ponaša na odgovoran način.

"A ja ću se truditi da radim više", dodao je Vučić.

Vučić je na komentar da je hrvatski istoričar Tvrtko Jakovina, koji je među njegovim najžešćim kritičarima, rekao da je - bio u pravu, jer se pokazalo da posle svega on nije sedeo na dve stolice, nego je sad i američka i ruska stolica postala jedna i da je to "Vučić znao od prvog dana".

"I nije to bilo zato što smo mi baš mnogo inteligentniji ili pametniji od nekih drugih ljudi, već zato što smo ređali činjenice. I danas je sasvim jasno kuda i kako se kreće američka politika. Zaista dolazi do tektonskih promena u svetu, do velikih promena u svetu, koje mi ne razumemo čak u ovom trenutku. Primetimo mi to, ali nisam siguran da uvek razumemo sasvim značaj vremena u kojem živimo i kakve se to tektonske promene oko nas događaju. Nekada u sedam dana budu veće promene nego u deset godina", istakao je Vučić.

Dodao je da ih mi ne vidimo jer, kako je rekao, živimo svoje obične živote.

"Apsolutno se sve promenilo. Ono što je i dalje problem, delimično to što je u Vašingtonu imate Belu kuću koja razmišlja drugačije. Imate nekoliko ključnih agencija u kojima se razmišlja drugačije. Od FBI do NSC, ali nisam siguran da u Stejt departmentu i u nekim drugim ustanovama, institucijama Sjedinjenih Američkih Država i tzv. dubokoj državi je došlo i da uopšte može da dođe do velikih promena u narednom periodu. Ali svakako ovo su ogromne promene", rekao je Vučić.

Naglasio je da je i ovo što se dogodilo u Nemačkoj su ogromne promene, ne samo zbog toga što će od 630 poslanika ukupno imati više od 315 dve partije - CDU/CSU i SPD.

"Dakle, biće najverovatnije ta crveno-crna koalicija. Ali bez zelenih, kako stvari stoje, posebno što znam šta o tome misli moj prijatelj, bavarski premijer. I to su velike promene i sa veoma snažnim AFD-om i izuzetno snažnim Linkeom. Dakle, i AFD i Linke kada pogledate danas imaju 33 do 34 odsto ukupnog broja poslanika. To više nije naivna stvar. To su ogromne, velike promene. I pri tome ne bih isključio čak mogućnost ponavljanja izbora zbog različitih stvari o kojima već govori Ustavni sud Nemačke i tako dalje. Tako da se ogromne promene dešavaju", naveo je Vučić.

Dodao je da treba da sačekamo i jun i jul da vidimo šta će biti u Francuskoj, koji trenutak će Marin Le Pen da sačeka za svoju priliku za izglasavanje nepoverenja vladi.

"Jer ona čeka povoljan momenat iz različitih razloga u šta sad ne bih ulazio. Tako da, ogromne se promene dešavaju", naveo je Vučić.

Smatra i da uz sve to što se dešava u Ukrajini, ono što prave Amerikanci i Rusi odnosno o čemu razgovaraju, jeste jedan mnogo širi i mnogo veći paket koji se tiče pre svega ekonomije, sankcija i dubinskih budućih političkih odnosa.

Dodik: Bitna mi je jaka Srbija

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras da po zakonodavstvu Bosne i Hercegovine ne postoji delo za koje je on optužen pred sudom u Sarajevu, odnosno da ne poštuje visokog predstavnika, već samo po odluci koju je nametnuo Kristijan Šmit.

On je istakao da u Ustavu Bosne i Hercegovine piše da samo Parlamentarna skupština može doneti zakon, što znači da ne može niko drugi doneti zakon.

"Ako vi prihvatite da vam neko sa strane dođe i da vam nametne tu odluku, onda kakav vi sistem branite? A šta mi tu tražimo? Zašto bi se mi tu zadržavali?", uitao je Dodik.

On je naveo da je pre tri godine, kada je došlo novo osoblje američke ambasade u Sarajevu prva stvar bila da se imovina Republike Srpske oduzme i prenese na nivo Bosne i Hercegovine.

"Ja sam onda kao predsednik Republike rekao da je to nedopustivo, da mi o tome nećemo da razgovaramo, da ne može da nam to niko uradi", rekao je Dodik.

On je ponovio da Šmit nije visoki predstavnik, jer nije dala ni Srbija, ni Republika Srpska, ni Hrvatska, ni Federacija, ni Bosna i Hercegovina saglasnost da on to bude, niti ga je potvrdio Savet bezbednosti UN.

Prema rečima Dodika, Evropa se stavila u funkciju muslimanske centralizacije BiH.

"Ne postoji evropski put, već se Evropa bavi centralizacijom BiH", objasnio je Dodik.

"Da je pobedio Bajden i ovi njegovi meni bi ostalo samo da se obesim", istakao je on.

Predsednik RS je rekao da se uverio u sposobnost Vučića da vodi Srbiju i da napravi Srbiju razvijenom i dodao da je svedok kakav je položaj Srbija imala ranije na međunarodnom planu, a kakva je danas njena pozicija.

"Zato sve ovo što se ovde danas dešava, ide debelo na štetu Srbije i njenog međunarodnog političkog položaja. Sav problem je u tome", istakao je Dodik.

Govoreći o protestima, rekao je da nije problem da se protestuje, da se pokaže nezadovoljstvo, ali ne može da se blokira ništa.

"Ako imate ideju, razgovarajte", poručio je Dodik.

On je zapitao da li neko može da bude "bezobrazan u Srbiji" pa da kaže da se Srbija nije podigla.

"Ja nemam ništa protiv protesta, ali imam protiv blokada - šta hoćeš da Srbija ekonomski propadne?", zapitao je on.

Ističe da je slaba Srbija interes naših neprijatelja.

"Svi žele slabu Srbiju. Ne smete da dozvolite da se Srbija destabilizuje", smatra Dodik.

Ističe da je Srbin, koji je zainteresovan za Srbiju i bitna mu je stabilna i jaka Srbija.

Predsednik Vučić je rekao da ga je Dodik danas zvao te da su razgovarali da će doći Rudi Đulijani.

Govoreći o odnosima sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Dodik je rekao da nikada nije dobio neku zapovest od Vučića i istakao ljubav i poštovanje koje Vučić ima prema Republici Srpskoj.

"Veoma sam zahvalan za podršku i pomoć koju smo dobili za opštine u Republici Srpskoj i za niz projekata koje radimo i na republičkom nivou", rekao je Dodik i dodao da nije samo to važno, već da je možda važniji moralni aspekt podrške, da Srpska zna da ima podršku u Srbiji.

Vučić je dodao da su se dogovorili, pre mnogo godina, znajući koliku su cenu platili, da se neguje prijateljstvo RS i Srbije.

"Neće se uvek dopasti ni meni ni njemu sve, ali da nikada ne sme niko od nas da radi protiv RS, i prema Srbiji sa druge strane", istakao je Vučić, podsećajući na prijateljstvo Srbije i Srpske.

Dodik se nadovezao da je važniji aspekt podrške Srbije.

"Da nije bilo sankcija i blokada na Drini drugačija bi bila sudbina krajiškog naroda", rekao je predsednik Srbije.

Knežević: Bolji položaj Srba u Crnoj Gori nego pre 30. avgusta 2020. godine

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević rekao je da mu je lakše nakon izvinjenja predsednika Srbije povodom glasanja o antiruskoj rezoluciji u UN.

"Mislio sam da su ga oteli, sad mi je lakše. Mi smo uspeli da se posvađamo sa Rusijom, pa sa Amerikom, ostala nam je samo Kina. Prete i Si Đinpingu, da ne sme da dođe u Crnu Goru. I umesto noćas da glasamo mudro, mi smo se posvađali i sa Amerikom. Sve smo sravnili", rekao je Knežević.

Istakao je da je bolji položaj Srba u CG nego pre 30. avgusta 2020. godine.

"Zdravko Krivokapić je odmah posle 30. avgusta zaboravio građane koji su za njega glasali", rekao je Knežević.

"Mi kao srpski narod u Crnoj Gori tek treba da se izborimo za ono bitno, normiranje srpskog jezika, izjednačkog sa crnogorskim, jer smo većina po popisu. I želimo da regulišemo dvojno državljanstvo sa Srbijom. Ali imamo restriktivan zakon, jer ako želite i aplicirate za srpskog državljanstvo, automatski ostajete bez crnogorskog. Jedino ti Srbi iz Crne Gore koji žive u Srbiji nisu imali pravo glasa na referendumu. Svi ostali u drugim državama su imali, oni nisu, i ti se nisu ni vraćali u CG posle 2016. godine", rekao je Knežević.

Ispričao je da mu je dete rođeno u Beogradu i da ne može da dobije crnogorsko državljanstvo zbog toga.

O obojenoj revoluciji

Predsednik Srbije je rekao da je sedam godina vođena kampanja protiv njega, ali da nisu uspeli u tome.

"Trebalo je da bude završeno pre mesec ili dva. Male su im šanse da uspeju u tome, jer smo uspeli da dobro sagledamo kako je vođena, ko su akteri, ko se krije iza toga. Nije u tome pomogao bezbednosni sektor, ovo što smo videli u Srbiji u prethodna tri meseca nije viđeno na tlu Evrope", objasnio je Vučić.

"Što se CG tiče, mi ćemo da budemo predstavljani kao problem. Iste metode su koristili i ranije o obojenoj revoluciji. I te 53. godine, kad je bila prva obojena revolucija, dehumanizacija, preko medija pritisci", rekao je predsednik Srbije.

Dodao je da će njegov udžbenik biti jedna od najčitanijih knjiga na svetu.

"Neće stati, makar bila i pozitivna presuda o Dodiku i to će pokušati da nastave", rekao je Vučić, na šta se nadovezao Dodik da neće ni oni stati.

Upozorava da su stalno u poziciji odbrane.

"Nema uspešnih revolucija bez unutrašnjih faktora, stranci rade svoj posao. Aleksandar je pomenuo da je pre 2011, 2012. da do petka morate da pošaljete američkoj ambasadi izveštaj, to sam i ja radio. To je praksa, rekao mi je tada jedan, mora da se šalje u Sarajevo, ja sam rekao je li piše to u Dejtonskom sporazumu? Nema? Sazvao sam Vladu, i tada su svi stigli. Ako ne mogu da kontrolišu sve, onda kreću novu revoluciju. Samo kukavice pristaju da budu podanici",  objasnio je Dodik kako je to nekad izgledalo.

Vučić je rekao da ne može da primi Piculu, da mora neko drugi, zbog njegovih stavova o Srbiji.

O Dejtonu

Dejtonski sporazum je nešto za šta se danas grčeviti držimo i nešto za šta se borimo. Tada smo bili ljuti jer smo izgubili važne teritorije oko Sarajeva, značajan deo teritorija i na Zapadu, ali Podrinje je primalo RS i jedno teško rešenje za Brčko.

"Ali Dejton je doneo mir, svako rušenje, on je ustavno-pravi i politički sistem BiH. Mile traži izvorni Dejton, a kada im to kažete oni kažu ne može", istakao je Vučić.

Dodik se složio sa njegovim rečima.

O podršci

Predsednik je rekao da je poslednje omnibus istraživanje pokazalo da bi Srpska napredna stranka da se sutra održavaju izbori osvojila 49,4 odsto glasova.

"U tim istraživanjima možete da vidite da bi najjača politička stranka u Srbiji u ovom trenutku da su izbori, samostalno, bez koalicionih partnera, dobila uprkos protestima koji su svakodnevni na ulicama, najviše je đaka, studenata... dobila bi 49,4 odsto, što je skoro nevarovatno", rekao je Vučić.

On je naveo da su se najveće promene dogodile u opoziciji i da bi prva najsnažnija opoziciona stranka imala, 5,6 ili 5,7 odsto.

"I to nije očekivano koja je. Neočekivano je sledeća opoziciona stranka, to su neki koji nemaju veze i nisu baš mnogo ni poznati... uglavnom ćute, nigde se i ne pojavljuju, 4,9 ili pet odsto. A ove tradicionalne njihove stranke su od 0,8 do Đilasove na 4,4. Dakle, skoro pa da ne postoje", rekao je Vučić.

On je dodao da pritom njemu neko iz BiH kaže da je on "politički mrtvac".

"Vama, koji ste na vlasti 13 godina, i dalje imate 50 odsto", rekao je Vučić dodajući da ovi drugi koji bi izašli na izbore ne mogu da dobiju ni pet ni šest odsto.

"Zamislite vi takvo neznanje, nepoštovanje, takvo nerazumevanje", rekao je Vučić i dodao da je to između ostalog tako što oni u BiH na njihovim mrežama, kablovskim i svim ostalim, mogu da vide samo udarne grupe za pritisak, koje provode obojenu revoluciju, a to su N1, Nova S i ostali takvi kanali.

Vučić je rekao i da su se stvari u Srbiji drastično promenile u poslednjih 20 do 30 dana i da se "klatno besa preselilo na drugu stranu".