Protest ispred Ministarstva prosvete koji je počeo u 15 časova je završen.
Protest pod nazivom "Vi ste odgovorni! Od vas zavisi" organizovale su neformalne zajednice PULS osnovnih i srednjih škola i inicijativa "Pobunjeni univerzitet".
Održano je i 15 minuta tišine za stradale na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protest prvi put su zajedno organizovali predstavnici tri nivoa obrazovanja, uz podršku studenata.
Prosvetni radnici su na protestnom skupu pročitali zajedničko saopštenje u kojem su istakli da najveću odgovornost za trenutno stanje u prosveti snosi resorno ministarstvo.
"Ministrstvo prosvete nije doprinelo tome da se ispune zahtevi studenata, učenika i profesora na svim nivoima obrazovanja. Nastavnici žele da rade u sistemu u kojem su znanje i obrazovanje vrednost. Naša dužnost je da stanemo uz učenike i studente i tražimo da nas podrži resorno ministarstvo", pročitali su u saopštenju.
Istakli su da uz studentske zahteve, koje podržavaju, traže i ispunjenje svojih zahteva.
Osnovne škole kao prvi zahtev navode da se prestane sa pritiskom i pretnjama prema prosvetnim radnicima, kao i da se povuku sve mere protiv nastavnika koji su u obustavi rada. Zahteva se i trenutna realizacija protokola iz 2023. godine, koji se odnosi na materijalni status zaposlenih.
Treći zahtev je smanjenje "nepotrebnog administrativnog dela posla u korist obrazovanja i povlačenje platforme 'Zdravitas'". Četvrti zahtev tiče se izmena spornih članova posebnog kolektivnog ugovora kao i izmena članova koja su "u koaliciji sa Zakonom o zabrani diskirminacije", što, kako su saopštili, podrazumeva favorizavanje članova u sindikatu.
Zahtevaju i utvrđivanje reprezentativnosti sindikata, kao i izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i izmenu člana 123 po kojem će odluku o direktoru donositi Školski Odbor umesto ministra prosvete.
Srednje škole zahtevaju hitan prestanak represivnih mera prema zaposlenima u školama zbog obustave posla. Zahtevaju i izmene i dopune spornih članova kolektivnog ugovora potpisanog 2025, koji je potpisala ministarka, i kako kažu, nereprezantitivni sindikati. Treći zahtev tiče se depolitizacije ministarstva prosvete i izbora ministara prema stručnim kompetencijama.
Zahtevaju i značajno poboljšanje materijalnog položaja nastavnog i nenastavnog osoblja u prosveti, kao i utvrđivanje reprezentativnosti sindikata.
Skupu su se kasnije pridružili i profesori iz Novog Sada, njih oko 60, pošto su istrčali štafetni maraton do Beograda.
Jedan od profesora je pročitao deklaraciju, koju je potpisalo više od 800 zaposlenih na novosadskom Univerzitetu.
U Deklaraciji se navodi da će profesori i zaposleni na novosadskom Univerziteti podržavati studente do ispunjenja njihovih zahteva.
Posle blokade koja je trajala od 15 do 19 časova, saobraćaj u Nemanjinoj i okolnim ulicama je normalizovan.
Na protestu su, osim zaposlenih u beogradskim školama, bili i nastavnici i učitelji iz različitih krajeva Srbije.
"Znamo da su sa nama nastavnici iz Novog Sada, Zrenjanina, Užica, Bačke Palanke, Vršca, Valjeva, Sombora, Čačka, Požege, Arilja i drugih gradova", rečeno je na skupu.
Inače, u određenom broju škola u Srbiji ni danas nema nastave. Mnogi su se odazvali pozivu ovih neformalnih zajednica da se ove nedelje potpuno obustavi nastava.
Prema podacima Ministarstva prosvete nastava je danas potpuno obustavljena u sedam odsto škola u Srbiji.
"Nastava se danas odvija u 93 odsto škola, među kojima su škole koje rade u redovnom režimu, u kojima časovi traju 30 minuta, kao i škole u kojima radi deo nastavnika. U 7 odsto škola nastava je obustavljena", rekli su za RT Balkan u Ministarstvu prosvete.
Potpuno drugačije podatke o broju škola u obustavi imaju u zajednici PULS srednjih škola. Prema njihovim podacima u potpunu obustavu nastave stupilo je 13.509 nastavnika u Srbiji, a 7.747 nastavnika časove je skratilo na 30 minuta. Ako se zna da u Srbiji ima više od 100.000 prosvetnih radnika to znači da je svaki peti u nekom vidu obustave nastave.
"Obustave nastave su uglavnom u većim gradovima, što znači da je više od 50 odsto učenika pogođeno ovom obustavom nastave", kaže za RT Balkan Dunja Nikolić, profesor srpskog jezika i književnosti iz neformalnog udruženja PULS srednjih škola.
Kako je navela u 198 redovnih osnovnih, umetničkih i specijalnih škola veliki broj nastavnika i učitelja je obustavio nastavu.
"U osnovnim školama u Beogradu je 3.505 nastavnika u obustavi u toku ove nedelje, a 4.157 danas. Što se tiče gimnazija u Beogradu u nekom vidu obustave je 82 odsto škola, a u potpunoj obustavi je 76 odsto. To znači da samo u nekoliko gimnazija imate organizovan neki vid nastave", navela je Nikolić.
PULS osnovnih i PULS srednjih škola pozvali su danas na protest ispred Ministarstva prosvete od 15 časova. Dunja Ilić kaže da je bilo naznaka od Ministarstva prosvete o pregovorima, ali da oni nisu na to pristali.
PULS srednjih škola insistira na šest zahteva. Prvi zahtev je podrška studentima i da se ispune njihovi zahtevi, poništenje spornog Posebnog kolektivnog ugovora, promena Zakona o štrajku u utvrđivanje reprezentativnosti sindikata, prestanak pritiska i pretnji prosvetnim radnicima, depolitizacija Ministarstva prosvete, poboljšanje društvenog statusa prosvetnih radnika.
Studenti iz više gradova krenuli ka Nišu
Studenti iz raznih gradova Srbije krenuli su u peške ka Nišu, gde će u subotu biti održan 18-časovni protestni skup zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi.