Na zahtev EU Vlada CG ukida program ekonomskog državljanstva
Vlada Crne Gore neće produžiti Program ekonomskog državljanstva,koji joj je doneo više od 300 miliona investicija i 70 miliona evra prihoda, zato što je Evropska unija eksplicitno protiv produženja programa zbog "mogućih rizika od pranja novca i organizovanog kriminala",navodi podgorički "Dan".
Crna Gora od 1. januara sledeće godine, ne može prodavati pasoše za novac i investicije, što je bio slučaj od 2019. godine kada je program usvojen, već Vlada, ukoliko želi da ponovo prodaje "zlatne pasoše", treba da osmisli program i dogovori ga zajedno s EU. Odnosno, treba da donese program koji će biti po ukusu EU.
"Tražimo alternativu kako bismo sličan program nastavili na način da bude prihvatljiv EU, a koji bi zadovoljio interese Crne Gore o ekonomskom razvoju",rekao je nedavno premijer Dritan Abazović i ukazao da jedna pravila u vezi sa ekonomskim državljanstvom važe za zemlje članice Evropske unije, a druga se traže od zemalja kandidata.
Prethodnih godina je, po skraćenom postupku i bez objašnjenja, državljanstvo CG kupio kontroverzni bivši premijer Tajlanda Taksin Šinavatra, zatim malezijski biznismen i igrač pokera Vei Seng Pua, koji je 2014. bio uhapšen u Las Vegasu. Takođe, državljanstvo je po tom osnovu dobio i nekadašnji palestinski ministar bezbednosti Mohamed Dahlan koji je svojevremeno optuživan za proneveru desetina miliona dolara iz državnih fondova, državljanstvo dobio na lični zahtev Mila Đukanovića.
Podsetimo, projekat sticanja crnogorskog državljanstva na osnovu novčanog ulaganja u razvojne projekte realizuje se od januara 2019. a uvela ga je prethodna Vlada Duška Markovića na period od tri godine.
Zbog uvođenja ekonomskog državljanstva Crnoj Gori su, u više navrata, stizala upozorenja od strane Evropske unije.
Dok traje trogodišnji projekat prethodne Vlade stranci zainteresovani za crnogorski ekonomki pasoš uz zahtev(aplikaciju) treba da dostave potvrde o uplati od 15.000 evra za aplikanta, i po 10.000 za najviše četiri člana porodice, a za svakog sledećeg člana još 50.000 evra.
Uz to stranac je dužan, navodi Vlada, da podnese dokaz da je Agent za međunarodnu ocenu podobnosti dao pozitivno mišljenje i dokaz o poreklu novca koji je namenjen za ulaganje u Crnu Goru.
Da bi dobili crnogorsko ekonomsko državljanstvo aplikanti su dužni uplatiti Vladi još 100.000 evra po zahtevu, i najmanje 450.000 evra u neki od projekata u Podgorici ili primorju.
Ukoliko su u pitanju razvojni projekti u nerazvijenom severu Crne Gore, ulaganje je 250.000 eura.