Pogodilo ih tamo gde ih najviše boli: Kako je Brisel reagovao na razgovor Vučića i Putina

Telefonski razgovor dvojice lidera o tekućim pitanjima, zaboleo je Brisel koji je u sve očiglednijem raskolu i rasulu nakon radikalne promene politike Vašingtona prema Rusiji

Očekivano, telefonski razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom zasmetao je Briselu.

U trenutku kada se američki predsednik Donald Tramp priprema da otvori dijalog sa ruskim kolegom, briselska administracija kao da se pravi slepa i gluva na geopolitičke promene.

U saopštenju za "Glas Amerike" iz Brisela stiže poruka Beogradu da Evropska unija očekuje da se Srbija "uskladi sa pravnim tekovinama EU", koje, sudeći prema saopštenju, podrazumevaju uvođenje sankcije Ruskoj Federaciji.

"Srbija je zemlja kandidat i pregovara o članstvu u EU. Ovo implicira da se zemlja uskladi sa pravnim tekovinama EU, uključujući usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom i restriktivnim merama protiv Rusije", navodi se u odgovoru Brisela.

Ne navodi se koje su to "tekovine" Evropske unije, osim ako se ne misli na tekovinu zajednice za ugalj i čelik, na osnovu čega je ovaj evropski savez i nastao.

Brisel pak zaboravlja da su tekovine ruskih i srpskih veza viševekovne i zasnivaju se na mnogo važnijim vrednostima, od kulture, tradicije i vere, koje ne mogu da se porede ni sa ugljem, ni sa čelikom.

Iz izjave EU nejasno je da li je pak Briselu zametalo to što je u današnjem razgovoru Vučić potvrdio svoj dolazak u Moskvu na Dan pobede, kao i učešće srpske vojske na velikoj paradi tog dana, imajući u vidu da se 9. maj u Evropi slavi kao Dan Evrope. Zbog toga bi moglo da se postavi pitanje da li se Srbiji zamera što se ne solidariše sa "vrednostima" onih koji su u Drugom svetskom ratu izgubili i taj dan obeležavaju na drugi način, već se i 80 godina nakon sukoba svrstava među zemlje pobednice, gde joj i jeste mesto.

"EU računa na Srbiju kao na pouzdanog evropskog partnera, koji deli iste principe i vrednosti", navodi se u pisanom odgovoru portparola Evropske komisije "Glasu Amerike".

Ovo saopštenje Brisela ne odstupa od stavova koji su objavljeni u zaključcima samita koji je juče hitno održan. Predstavnici članica EU podstaknuti pritiskom Donalda Trampa saglasili su se da je potrebno da povećaju izdatke za svoju odbranu.

Međutim, kao da su u Trampovim izjavama čuli samo ono što žele, pa su ostali nemi na to da američki predsednik obnavlja veze sa Moskvom koje je prekinula prethodna, Bajdenova administracija.

Iz Brisela je ranije danas stigla poruka kako je Srbija prekršila obaveze iz Ohridskog dogovora, jer se usprotivila zahtevu lažne države "Kosovo" da bude specijalni gost Komiteta za politička pitanja i demokratiju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

"Ponašanje Srbije u Savetu Evrope jasno je kršenje obaveza Srbije iz Ohridskog sporazuma", navodi se u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa iz sedišta EU.

Briselski zvaničnici podsećaju da četvrti član dokumenta iz Ohrida predviđa da se Srbija neće protiviti članstvu "Kosova" u međunarodnim organizacijama.

Očigledno imaju amneziju i ne sećaju se odredbi Briselskog sporazuma, koji je potpisan mnogo pre nastanka dogovora u Ohridu, a kojim se Priština obavezala da formira ZSO. 

I dok Vašington obnavlja saradnju sa Ruskom Federacijom i obe strane dogovaraju nove pregovore, Brisel čini sve da situaciju dodatno zaoštri. Kao po pravilu, Srbija će na tom putu opet biti idealna EU za udaranje, sve dok se briselska administracija ne suoči sa novom geopolitičkom realnošću.