Optužnica za ratni zločin nad zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske
Tužilac Posebnog odeljenja za ratne zločine, podigao je optužnicu protiv sedam pripadnika 511. Slavne brdske brigade takozvane Armije BiH, koji se terete za ratni zločin protiv zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske na području Bosanske Krupe 1995. godine.
"Optužnica je podignuta protiv Senada Bužimkića, Rizaha Fajića, Almira Sefić, Ermina Kadića, Amira Patkovića, Irfe Velagića i Suada Nesimovića, koji se terete da su počinili krivično delo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika", saopšteno je iz Tužilaštva BiH, javlja RTRS.
Optuženi se terete da su za vreme rata u Bosni i Hercegovini u svojstvu komandatna i pripadnika 511. Slavne brdske brigade takozvane Armije BiH, postupali suprotno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti ratnih zarobljenika za vreme rata.
Prilikom napada takozvane Armije BiH na položaje VRS u rejonu Kobiljaka, Osmače i Ćojluka na području opština Bosanska Krupa, od druge polovine maja do polovine jula 1995. godine, zarobljeno je i stavljeno van borbenih dejstava najmanje 25 pripadnika VRS, od kojih su četvorica odmah ubijeni, a prestalih 21 odvedeni u zarobljeništvo i držani pod nadzorom Vojne policije.
Oni su optuženi da su u više navrata lično, sa drugim licima, učestvovali u odvođenju zarobljenika i njihovim ubistvima, od kojih je deo zarobljenika ubijen iz vatrenog oružja, a deo tučen do smrti drvenim kolčevima i drugim predmetima.
"Na navedeni način ubijeno je najmanje 25 zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske", dodaje se u saopštenju.
Tela ubijenih zarobljenika razmenjena su i pronađena tokom 1995. i 1996. godine, a telo jedne od žrtava pronađeno je 2004. godine.
Navode optužnice tužilaštvo će dokazivati pozivanjem 118 svedoka, od čega šest zaštićenih, tri stručna veštaka i prilaganjem više od 180 dokaza.
Optužnica je prosleđena na potvrđivanje Sudu BiH.
Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica dokumentovao je da je tokom rata u BiH u periodu od 1991. do 1995. godine poginulo ili nestalo 29.070 Srba, među kojima je 2.385 žena i 447 dece.
Direktor ovog centra Milorad Kojić, predstavio je 2017. godine rezultate popisa i evidentiranja srpskih žrtava. U bazu su, pored navedenih, uneseni i podaci za 659 lica srpske nacionalnosti koja su stradala ili umrla od posledica ranjavanja ili represije i rata.
"Istraživačko-dokumentacioni centar iz Sarajeva popisao je 24.953 stradalih Srba i vidljivo je da je umanjio broj srpskih žrtava za 17,5 odsto", rekao je tada Kojić, ali se osvrnuo i na sramne podatke koje je predstavio Haški tribunal, a tiču se srpskih žrtava.
"Haški tribunal je broj srpskih žrtava umanjio za više od 21 odsto. Haško tužilaštvo popisalo je 22.779 srpskih žrtava, i to najbolje pokazuje i odnos koji su oni imali prilikom procesuiranja predmeta ratnih zločina u BiH", istakao je.
Za Srbe, najtragičnija je bila 1995. godina
Podaci Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica pokazuju da je najveći broj Srba stradao tokom 1992. godine - 12.981.
Najtragičnija godina za srpski narod nakon toga, bila je 1995. u kojoj je rat i okončan, a tada je ubijeno ili je nestalo 5.975 ljudi.
Srbi su najveću žrtvu podneli u Severoistočnoj Bosni gde je dokumentovano stradanje 7.769 osoba i u Sarajevskoj regiji gde je evidentirano 7.178 srpskih žrtava.