Delegacija Srpske liste na čelu sa predsednikom Zlatanom Elekom sastala se danas u Prištini sa novim izaslanikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom.
Tom prilikom srpska delegacija je ukazala na izuzetno tešku situaciju u kojoj se nalazi srpski narod na Kosovu i Metohiji, a što je posledica antisrpske politike režima u Prištini.
Od novog izaslanika zatražili su da bude neutralan i učini sve da se potpisani sporazumi primene, posebno po pitanju formiranja Zajednice srpskih opština.
Kako se navodi u saopštenju, na sastanku je bilo reči i o kršenju prava našeg naroda, fizičkim napadima na građane, pa čak i decu. Dotakli su se i kršenja prava srpskog naroda na poslednjim izborima kada je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti albanskim glasovima dao mandat Nenadu Rašiću, "otimajući ga iz ruku srpskog naroda".
Ističe se da su od novog izaslanika zatražili da bude neutralan i učini sve da se potpisani sporazumi primene, posebno po pitanju formiranja Zajednice srpskih opština.
Sorensen je rekao da je razgovarao sa predstavnicima Srpske liste o položaju, zabrinutostima i željama Srba na Kosovu i Metohiji.
Sorensen na društvenoj mreži Iks opisao razgovore kao dobre.
"Imao sam dobre odvojene razgovore sa strankama koje su osvojile mandate na prethodnim izborima prema zvaničnim rezultatima Srpskom listom i ZSPO Nenada Rašića o položaju, zabrinutostima i željama kosovskih Srba na Kosovu", naveo je Sorensen.
Prema konačnim rezultatima Centralne izborne komisije u Prištini, Srpska lista osvojila je devet mandata od 10 predviđenih za Srbe na izborima za skupštinu privremenih prištinskih institucija koji su održani 9. februara, dok je jedan mandat dobila stranka Za slobodu, pravdu i opstanak na čijem je čelu Nenad Rašić.
Sorensen se prethodno sastao i sa mitropolitom raško-prizrenskim Teodosijem u manastiru Gračanica. Kako je saopšteno iz Eparhije raško-prizrenske u toku razgovora mitropolit Teodosije je istakao potrebu adekvatne dugoročne institucionalne zaštite Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji, njenog vernog naroda i svetinja, kao i poštovanje identiteta i osnovnih verskih i imovinskih prava i sloboda.