Srbija i Balkan

Nova Uredba o zaradama izazvala polemiku: Profesorima fakulteta u blokadi smanjena plata

Uredbom o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta naučni rad nastavnika i saradnika u visokoškolskim ustanovama vrednovaće se sa 12,5 odsto u ukupnoj zaradi, dok će nastavni rad biti vrednovan sa 87,5 odsto
Nova Uredba o zaradama izazvala polemiku: Profesorima fakulteta u blokadi smanjena plata© TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Profesori sedam državnih univerziteta, koji nisu držali nastavu i ispite zbog studentskih blokada fakulteta, ostali su bez dela februarskih zarada. Vlada Srbije usvojila je Uredbu kojom se menja način obračuna plate profesora i saradnika na fakultetima.

Uredbom o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta naučni rad nastavnika i saradnika u visokoškolskim ustanovama vrednovaće se sa 12,5 odsto u ukupnoj zaradi, dok će nastavni rad biti vrednovan sa 87,5 odsto.

Do sada je četrdesetočasovna radna nedelja profesora na fakultetu ili višoj školi podrazumevala 20 časova nastave i isto toliko naučnoistraživačkog rada, sada je to promenjeno u pet časova naučnoistraživačkog rada i 35 časova nastave. 

Studentske blokade fakulteta počele su krajem novembra, početkom decembra prošle godine i do sada su predavači primali redovno platu u punom iznosu. Ovo je prvi put da im uskraćen deo zarade. 

Vlada Srbije usvojila je Zaključak kojim je utvrđeno da će visokoškolskim ustanovama koje su u blokadi, odnosno na kojima se ne izvode predavanja i ispiti na svim akreditovanim studijskim programima na kojima su upisani studenti koji se finansiraju iz budžeta Srbije, uplaćivati deo sredstava namenjen za plate nastavnog osoblja, a za poslove naučnoistraživačkog, stručnog, odnosno umetničkog rada nastavnika i saradnika, kao i pun iznos sredstava namenjen za plate nenastavnog osoblja.

Ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali rekao je da će nenastavnom osoblju na fakultetima- spremačice, računovodstvo, ekonomisti, dobiti pun iznos zarada jer su radili puno radno vreme.

"Oni nisu prestajali da rade tokom ovih blokada i oni dobijaju pun iznos plata. Oni koji ne rade od plate nema ništa", kategoričan je Mali.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić rekao je za RTS da je Uredba nezakonita, da nije ispoštovana procedura jer, kako kaže, inicijativa za tako nešto mora da krene od Saveta za visoko obrazovanje, ali mora da dobije i "zeleno svetlo" Konferencije univerziteta Srbije (KONUS).

"Tek onda dolazi na Vladu Srbije da se takva Uredba usvoji. Univerzitet u Beogradu je formirao nekoliko pravnih timova koji će postupiti tako što će ovu odluku pokušati da ospori jer mislimo da je ona nezakonita", rekao je Đokić.

Dodaje da fakulteti ne mogu da realizuju nastavu jer su počele blokade. Naveo je i da je na nivou Univerziteta angažovan tim sačinjen od prorektora i prodekana za nastavu svih fakulteta, čiji je mandat da pripremi nekoliko modela nadoknade nastave i ispita.

Ministarstvo prosvete je, prošle nedelje , poslalo dopis upravama fakulteta, gde se od dekana traži da se izjasne da li se realizuju predavanja i ispiti. Od ukupno 114 visokoškolskih ustanova u Republici Srbiji, 68 ustanova visokog obrazovanja (59,6%) do 18. marta odgovorilo na njihov upit.

"Njih 38 (33,3%) je zvanično obavestilo da zbog blokada neformalnih grupa studenata ne izvode predavanja na svojim visokoškolskim ustanovama", saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Nakon toga usledio je novi dopis gde resorno ministarstvo podseća fakultete na odredbe Zakona o visokom obrazovanju i pita ih "da li su o tome (blokadama) obavestili organe reda i zatražili od njih asistenciju".

Četiri visokoškolske ustanove obavestile su Ministarstvo da su donele odluke o štrajku: Elektrotehnički fakultet, Fizički fakultet i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, kao i Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak, 25. marta, započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama, da su izdati nalozi u kojima je zatraženo od fakulteta šta treba da dostave Ministarstvu prosvete. Za fakultete koji su u štrajku, kako kaže, obavlja se kontrola uz pomoć inspekcije rada.

"Po obaveštenjima koje smo dobili od tih ustanova, uočili smo da to nije štrajk u skladu sa Zakonom o štrajku i Uredbom o minimumu procesa rada na fakultetima i univerzitetima. U tom postupanju zatražili smo i pomoć inspekcije rada koja treba da utvrdi da li je štrajk u skladu sa zakonom ili nije, odnosno da li su ispunjene sve one norme koje su u skladu sa zakonom o štrajku, a naše je da utvrdimo da li je takva ustanova u minimumu procesa rada koja je definisana uredbom o minimumu procesa rada", objasnio je Jović.

Kako kaže, uočeno je da ustanove to nisu ispoštovale, pa se njima nalažu mere ili da uspostave rad ili da obezbede minimum procesa rada zavisno od toga da li je štrajk u skladu sa zakonom ili nije.

Podsetio je visokoškolske ustanove da se prekršaj za neodržavanje nastave, kažnjava se sa 200.000 do dva miliona dinara, odnosno da je kazna za odgovorna lica od 50.000 do 150.000 dinara.

image