
Kiša donela probleme: Izlio se Jadar u selu kod Loznice, voda se približava kućama
Zbog kiše koja pada već drugi dan u porastu su vodostaju reka Jadar, Kolubara, Tamnava, Ljuboviđe, Đetinja, Moravica i Bjelica. Zbog povećanog vodostaja reke Jadar proglašena je redovna odbrana od poplava od Osečine do ušća Jadra u Drinu.
Tokom noći i ranih jutarnjih časova Jadar se lokalno izlio na oranice uz samo korito reke. U selu Bradić, u nebranjenom delu, se voda približila i kućama, prenosi RTS.
Predstavnici gradskog Štaba za vanredne situacije i JVP "Srbijavode" izjavili su za RTS da građani nemaju razloga za paniku, da su sve ekipe na terenu, kao i da se na kritičnim tačkama deluje preventivno.

Kao potencijalna kritična lokacija vidi se stari most na reci Jadar u Lešnici na magistralnom putu Šabac–Loznica, ali za sada ni tu nema problema i saobraćaj se odvija redovno.
Direktor Javnog preduzeća "Srbijavode" Goran Puzović kaže da se ne očekuju veliki problemi na svim branjenim delovima Jadra, kao i da se prati situacija u celoj zemlji, jer se očekuje porast vodostaja u naredna dva do tri dana.
"Tamo imamo nasipe i druge objekte za zaštitu od poplava. Ne očekujemo velike probleme. Osim Jadra, biće u porastu i sve reke u zapadnoj i u delu centralne Srbije. Ali, ponavljam, situacija je potpuno pod kontrolom. Sve mere koje preduzimamo zajedno sa Sektorom za vanredne situacije MUP-a, svim lokalnim i gradskim štabovima, su operativne i preventivne. Dakle, da se obiđu sve lokacije, sva slaba mesta koja mogu da budu sutra problematična, da se preduzmu mere na vreme", istakao je Puzović tokom obilaska sela Bradić.
On je istakao da su sve ekipe, timovi, inženjeri i oprema, tehnika i mehanizacija na terenu do ponedeljka ili utorka, dok ne dođe do smirivanja situacije.
Osim Jadra u porastu je i vodostaj na Đetinji, a reka se izlila nizvodno od Užica. Puzović je je naveo da se prati sutacija i na toj reci i da su moguća lokalna izlivanja na nebranjenim područjima.
"Ne očekujemo neke velike probleme. Moguća su lokalna izlivanja na nebranjanim područjima, tamo gde nemamo čime da branimo taj deo. Što se tiče svih uređenih delova, potpuno je pod kontrolom", naveo je on.
Dodao je da je podigut stepen pripravnosti i da se preduzimaju mere u celoj zemlji.
"Pratimo kompletnu situaciju, davaćemo pravovremene informacije i još jednom, da samo pošaljemo apel našim građanima da slušaju poruke nadležnih, da prate upozorenja. Da se što budemo dali kao upozorenje posluša, jer smo to dali zbog njihove bezbednosti: da ne prilaze koritima reka, da se ne približavaju mostovima i propustima, da prate situaciju i da budu odgovorni", istakao je Puzović.
Situacija u BiH i Hrvatskoj
Usled obilnih padavina u hrvatskoj pokrenuilo se klizište kod Makarske. Zbog velikog odrona kamenja prekinut je saobraćaj u oba smera na državonm putu kod Makarske, saopštila je splitska policija.
Do odrona je došlo zbog velike količine padavina. Iz vatrogasnog društva je saopšteno da se srušio deo brda, kao i da prete novi odroni, pa je saobraćaj preusmeren na alternativne lokalne pravce.
Obilne padavine počele su praviti ozbiljne probleme u FBiH, a usled porasta vodostaja došlo je do izlivanja reke Bosne na nekoliko lokacija od Zenice, Maglaja, Visokog do Ilijaša, a njen najveći vodostaj je u Kaknju – 412 santimetara.
Došlo je i do izlivanja reka Usore, Save, Oskove, Bioštice, kao i reke Željeznice, dok je stanje prirodne nepogode proglašeno u Maglaju zbog klizišta u naselju Mladoševica, prenose federalni mediji.
Opština Olovo proglasila je prvi stepen odbrane od poplava, a jedna porodica je evakuisana, nakon što je obilna kiša dovela do izlivanja reke Bosne.
U Zenici se Bosna izlila u naselju Blatuša, gde je potopljen i podvožnjak, pa se u grad ne može ući iz pravca Doboja. Ulazi se na isključenju u Radakovu, odnosno isključenju Zenica Jug, saopšteno je iz Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona.