Srbija i Balkan

Poplave opet prete: Izlio se Jadar, odbrana na Drini, raste i Sava

Na Savi narednih dana vodostaji će biti u većem porastu sa prevazilaženjem granice redovne odbrane od poplava kod Šapca tokom 28. marta, najavljuje RHMZ. Uprkos porastu vodostaja, stanje na terenu je stabilno, navode u "Srbija vodama". Problemi i u BiH i Hrvatskoj
Poplave opet prete: Izlio se Jadar, odbrana na Drini, raste i Sava© Branko Lukić (STF)

Srbiji i regionu opet prete poplave, a Javno preduzeće "Srbija vode" je uvelo vanrednu i redovnu odbranu od poplava zbog obilnih padavina na vodnim jedinicama "Drina–Loznica" i "Sava–Šabac", a redovnu na potezu "Kolubara–Obrenovac–Ub".

Izlila se reka Jadar, a raste i Sava. 

Zbog porasta vodostaja u Bosni i Hercegovini, zatvoren je saobraćaj preko Trnskog mosta u Republici Srpskoj, a na glavnoj saobraćajnici koji spaja Priječane sa Banjalukom došlo je do odrona. Obilne oborine u poslednja 24 sata dovele su do izlivanja reka Vučice i poplava u Orahovici i okolnim opštinama u Hrvatskoj.

Republički hidrometeorološki savez očekuje i danas obilnije padavine, i to posebno na istoku Srbije. 

"Na slivovima Jadra, Lima, Kolubare, Ljiga, Uba, Tamnave, Likodre, Ljuboviđe, Skrapeža, Đetinje, Moravice i Bjelice narednih 48 sati vodostaji će biti u većem porastu sa mogućnošću dostizanja upozoravajućih nivoa. Na bujičnim vodotocima ovih slivova moguća su lokalna izlivanja. Na Savi narednih dana vodostaji će biti u većem porastu sa prevazilaženjem granice redovne odbrane od poplava kod Šapca tokom 28. marta", navodi se na sajtu RHMZ-a.

Vanredna odbrana od poplava uvedena je u Srbiji i na reci Čemernici "zbog potencijalnih opasnosti i popravljanja oštećenih utvrda", a uklonjeni su privremeni prelazi koji su predstavljali rizik od izlivanja i plavljenja čačanskog naselja Konjevići. Na Zapadnoj Moravi kod Čačka sve službe su u pripravnosti kako bi sprečile poplave i omogućile nastavaka radova na auto-putu Čačak–Pojate. 

"Uprkos porastu vodostaja, stanje na terenu je stabilno", navode u "Srbija vodama".

Direktor "Srbijavoda" Goran Puzović je sa gradonačelnikom Loznice Draganom Lukićem obišao naselje Jelav i radove na izgradnji odbrambenih nasipa kao i sela Vradić i Draginjac, gde se izlila reka Jadar iz neregulisanih deonica i poplavila poljoprivredno zemljište.

Puzović je rekao da će vodostaji reka u zapadnoj i centralnoj Srbiji nastaviti da rastu narednih dana zbog obilnih padavina i da se ne očekuju veći problemi sa izlivanjem reka u neuređenim područjima.

On je naveo da je hidrološka situacija u Srbiji stabilna i pod kontrolom i pored obilnih padavina poslednjih dana, koje će se prema prognozama meteorologa nastaviti. Naveo je da je došlo do smirivanja vodostaja na reci Jadar i blagog opadanja.

"Na svim branjenim područjima gde imamo izgrađene hidrotehničke objekte za zaštitu naših građana i imovine nemamo nikakve velike probleme", rekao je Puzović i dodao da su ekipe Srbijavoda obišle ugrožena područja u dolini reke Jadar, gde je juče uvedena odbrana od poplava zbog izlivanja reke kod sela Bradić.

Upućena su i obaveštenja predsednicima opština i instrukcije kako da postupaju dok talas ne prođe u naredna dva do tri dana. 

Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova neprekidno obilaze lokacije u Mačvanskom upravnom okrugu, koje su zahvatile veće padavine, saopšteno je iz MUP-a.

"Nema ugroženog stanovništva, pripadnici Odeljenja za vanredne situacije Šabac obilaze lokaciju u selu Bradić, oko desetak domaćinstava gde je dislocirano oko 40 grla stoke, kao i lokaciju u vikend naselju na Drini. Trenutno nema potrebe za evakuacijom stanovništva, a vatrogasci-spasioci su u stalnom kontaktu na svim potencijalnim lokacijama u ovom, Kolubarskom, Zlatiborskom i ostalim okruzima, u skladu sa upozorenjem na padavine koje su izdate od strane RHMZ-a", navodi se u saopštenju. 

Hidrolog RHMZ Dejan Vladiković kaže da se očekuje da će tokom dana kod hidrološke stanice Šabac na Savi doći do prevazilaženje redovne odbrane od poplava što je, kako kaže, prvi stepen odbrane, a da se za 30 sati očekuje ulazak u vanrednu odbranu od poplava - odnosno drugi stepen odbrane.

Vladiković je naveo da se ne očekuje smirivanje hidrološke situacije na reci Savi sve do 1. aprila, jer velika količina vode još stiže sa uzvodnog dela toka te reke. Ukazao je da je u prethodna četiri dana na području zapadne i jugozapadne Srbije palo od 45 do 95 mm padavina, što je izazvalo velike poraste vodostaja, a najviše na slivu Jadra, na slivu Kolubare sa njenim pritokama, i na gornjem toku Zapadne Morave sa njenim pritokama.

Naglasio je da je u toku blago smirivanje situacije, ali da je najteža situacija i dalje na slivu reke Jadar, na donjem toku Kolubare, kod stanice Draževac, gornjem toku Zapadne Morave i na njenim pritokama, Đetinji, isto tako Moravici, Skrapežu i na reci Bjelici.

Upozorava da će ovakvih padavina biti i u narednim danima, da one neće biti u onom obimu kao što su bile prethodnih dana, ali da će ih ipak biti dovoljno da, zbog nakvašenosti tla, jako visoki vodostaji ostanu i dalje u narednih 48 časova na ovim slivovima.

Vodostaj Bosne je za 84 centimetra iznad kote redovne odbrane od poplava.

Padavine su izazvale povećanje nivoa reka i brojne probleme u gradovima i opštinama Republike Srpske, Federacije BiH i delu Hrvatske.

U Sanskom Mostu stanje je alarmantno zbog rasta vodostaja reke Sane, što preti ugrožavanju stanovnika i infrastrukture. Prema poslednjim podacima, vodostaj Sane iznosi 351 santimetara, dok je nivo reke Dabar dostigao 238 santimetara.

Kantonalna uprava Civilne zaštite Unsko-sanskog kantona uputila je tim pomoći, a građani su pozvani na maksimalnu pripravnost. Posebno kritična tačka je naselje Skucani Vakuf, gde je desna obala potpuno odsečena od ostatka opštine. Improvizirani most, koji je ranije postavljen zbog izgradnje novog prelaza, poplavljen je i urušen, što je primoralo policiju da zatvori ovaj putni pravac.

Teška situacija jutros je u Priječanima. Zbog porasta vodostaja zatvoren je saobraćaj preko Trnskog mosta, a na glavnoj saobraćajnici koji spaja Priječane sa Banjalukom došlo je do odrona, izjavio je predsendik Mesne zajednice Priječani David Ponorac.

"Potok Brusina je izašao iz korita. Vreće sa peskom drže odbranu prvih kuća i dvorišta koje su najugroženije, ali ako nastavi padati kiša do srede nema šanse da ih odbranimo", rekao je Ponorac.

Na vanrednoj sednici Gradskog štaba civilne zaštite Gradiška gradonačelnik Zoran Adžić proglasio je stanje vanredne situacije. Na području grada tokom noći izlile su se planinske reke Vrbaška, Lubina i Jablanica.

Putni pravci prema Kozarskoj Dubici, Gornjim Podgradcima i Turjaku su u prekidu.

Načelnik Odeljenja za civilnu zaštitu Jugoslav Stevanović za RTRS kaže da su sve reke u koritima, da problema ima sa odvodnim kanalima, ali da stanovništvo nije ugroženo. Dodaje i da je otežan saobraćaj na regionalnom putu Doboj - Maglaj zbog veće količine vode ispod podvožnjaka.

Vodostaj reka Vučice i Vojlovice podignut je usled obilnih padavina, pa je otežan saobraćaj na deonicama u okolini Orahovice. Na sednici županijske skupštine konstatovano je da najkritičnije na području grada Orahovice i opštine Zdenci.

image