Advokat predsednika Republike Srpske Milorada Dodika Goran Bubić pripremio je zahtev za brisanje poternice koji će poslati Komisiji za kontrolu dosijea Interpola, u slučaju da ova međunarodna institucija prihvati zahtev iz Sarajeva.
"Izdavanje poternice bilo bi politički motivisano, što bi automatski bilo kršenje Statuta Interpola. Predsednik Srpske nije počinio nikakvo krivično delo. On je potpisivanjem ukaza na zakone koje je izglasala Narodna skupština, za šta se politički motivisano tereti, samo obavljao ustavnu funkciju predsednika Republike. Jasno je da se pozvao na član 3 Statuta Interpola kojom je zabranjen, između ostalog, i progon po političkoj osnovi", istakao je Bubić za RTRS.
Istakao je da je Dodik predsednik Republike Srpske, te je tom svojstvu dužan da putuje u službene posete drugim državama, te da bi ga poternica u tome onemogućila.
Bubić je u zahtevu objasnio pravno ustrojstvo i političku situaciju u BiH, naveo da sud i tužilaštvo nisu predviđeni Ustavom BiH, a da trenutno ove vanustavne institucije vode politički motivisan postupak protiv Dodika.
"Od sklapanja mira uočava se nastojanje Bošnjaka za unitarizacijom BiH i Srba za snažnijom autonomijom. Srbi smatraju da im je izvornim Dejtonskim sporazumom bila zagarantovana veća autonomija, od one koju sada imaju. U osnovi, zahtev za Interpolovom poternicom je nastao kao proizvod tih nesređenih nacionalnih i religijskih odnosa (muslimani – pravoslavni hrišćani) i pokušaja da se ustavno pravni položaj Srba vrati u okvire Dejtonskog sporazuma i pripadajućeg Ustava BiH, čiji je politički predstavnik Dodik, predsednik Republike Srpske, koji se progoni politički, ali i na nacionalnoj i verskoj osnovi. Zato pored političke pozadine postoji elementi nacionalne i verske diiskriminacije u krivičnom postupku protiv Dodika kao podnosioca zahteva", naveo je Bubić šta stoji u zahtevu.
Sarajevo je tražilo da se Dodik nađe na međunarodnoj poternici, a na zahtev Suda BiH. Sud je ranije raspisao domađu poternicu za njim, ali i predsednikom Skupštine Nenadom Stevandićem i premijerom Radovanom Viškovićem, jer se nisu odazvali na njihov poziv da govore o namerama Banjaluke da donese novi Ustav Srpske, što Bošnjaci tumače kao "udar na ustavni poredak".