Srbija i Balkan

Šta ako Interpol stavi Dodika na poternicu: U koje će zemlje smeti da ide bez straha od hapšenja

Odluku o tome da li će da hapsi ili izruči "begunce" donosi zemalja domaćin bez obzira da raspisanu poternicu
Šta ako Interpol stavi Dodika na poternicu: U koje će zemlje smeti da ide bez straha od hapšenjaGetty © tzahiV

Odluku o tome da li će osobu, koja se nalazi na crvenoj Interpolovoj poternici i boravi na njenoj teritoriji, uhapsiti ili ne, donosi vlast te države. 

To znači da bi predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić, ukoliko Interpol prihvati zahtev Sarajeva da ih stavi na poternice, smeli da putuju samo u prijateljske zemlje kako bi bili sigurni da neće biti uhapšeni

"Zemlje članice primenjuju svoje zakone u odlučivanju da li će da uhapse osobu za kojom je raspisana crvena poternica. Interpol ne može naterati organe za sprovođenje zakona u bilo kojoj zemlji da uhapse nekoga. Svaka zemlja članica odlučuje koju pravnu vrednost daje poternici", navodi se na sajtu Interpola u objašnjenju kako države članice treba da postupaju "ukoliko se begunac nađe na njihovoj teritoriji". 

Takođe, čak iako uhapsi nekoga, država domaćin odlučuje hoće li ga izručiti zemlji koja ga traži ili ne. 

Sarajevo je podnelo zahtev Interpolu da se Dodik i Stevandić stave na "listu traženih", jer se nisu odazvali pozivu Suda BiH koji ih traži zbog navodnog kršenja ustavnog poretka, pa su za njima raspisali domaće poternice. 

Ovaj potez vlasti BiH je jasan politički obračun, ali je i kršenje pravila Interpola. 

"Crvene poternice se izdaju za begunce koje se traže za krivično gonjenje ili za izdržavanje kazne u vezi sa teškim krivičnim delima kao što su ubistvo, silovanje i prevara. Član 83 Interpolovog Pravilnika o obradi podataka utvrđuje posebne uslove za šta ne mogu biti raspisane poternice. To su krivična dela koja pokreću pitanja u nekim zemljama u vezi sa normama ponašanja ili kulture. Na primer, prostitucija ili krivična dela koja se odnose na narušavanje časti. Takođe, krivična dela koja se odnose na porodične odnosno privatne stvari. Na primer preljuba, bigamija, poligamija ili homoseksualni odnosi. Tu spadajau i krivična dela koja proističu iz kršenja zakona ili propisa administrativne prirode ili proističu iz privatnih sporova, osim ako je kriminalna aktivnost usmerena na olakšavanje teškog krivičnog dela ili se sumnja da je povezana sa organizovanim kriminalom. Na primer, saobraćajni prekršaji, kleveta...", piše sa sajtu Interpola

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Beograd uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protestnu notu, jer je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem prekršena zabrana sprovođenja aktivnosti koje imaju političku, vojnu, versku ili rasnu pozadinu iz Statuta te organizacije.

"S obzirom na činjenicu da je reč o srpskim državljanima, Interpol Beograd je uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protestnu notu jer je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica prekršen član 3. Statuta Interpola, prema kojem je "strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, versku ili rasnu pozadinu", istakao je.

Advokat predsednika Republike Srpske Milorada Dodika Goran Bubić pripremio je zahtev za brisanje poternice koji će poslati Komisiji za kontrolu dosijea Interpola, u slučaju da ova međunarodna institucija prihvati zahtev iz Sarajeva.

"Izdavanje poternice bilo bi politički motivisano, što bi automatski bilo kršenje Statuta Interpola. Predsednik Srpske nije počinio nikakvo krivično delo. On je potpisivanjem ukaza na zakone koje je izglasala Narodna skupština, za šta se politički motivisano tereti, samo obavljao ustavnu funkciju predsednika Republike. Jasno je da se pozvao na član 3 Statuta Interpola kojom je zabranjen, između ostalog, i progon po političkoj osnovi", istakao je Bubić za RTRS.

Za Haradinaja i Orića poternica ne važi

Diskreciono pravo državama da odlučuju o hapšenjima i izručenjima često je išlo na štetu Srbije. Tako su, na primer, Slovenija i Francuska hapsile bivšeg lidera terorističke OVK Ramuša Haradinaja, a na osnovu poternica Interpola na zahtev Beograda, zbog ratnih zločina, ali su odlučile da ga ne izruče. 

Tužilaštvo u Beogradu raspisalo je međunarodne poternice za ratnim komandantima Srebrenice Naserom Orićem i Hakijom Meholjićem u februaru 2014. godine zbog sumnje da su počinili ratni zločin nad srpskim stanovništvom u Srebrenici 1992. godine u selu Zalazje u Donjim Potočarima. Orić je uhapšen u Švajcarskoj godinu dana kasnije i naravno pušten. 

Teško je poveravati da će se zapadne države ovako prijateljski ponašati i prema Dodiku, ukoliko se nađe na poternici.

image