
Cvijanovićeva: EU nepoželjnim proglašava demokratski izabranog lidera, a ne Šmita

Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je slika i prilika današnje EU takva da njeni zvaničnici nepoželjnim sagovornikom proglašavaju demokratski izabranog lidera, "ali ne i nelegalnog i neizabranog stranca koji u BiH glumi kolonijalnog upravnika", misleći na Kristijana Šmita.
Cvijanovićeva je rekla da je percepcija globalnih sila takva da u izjavu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nije uneta nijedna rečenica za koju je lobirao ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija, ni ona u kojoj se podržava Kristijan Šmit, ni ona kojom se osuđuje predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ili Srpska.
Na zahtev da prokomentariše zajedničku izjava članica Saveta bezbednosti UN, Cvijanovićeva je rekla za Srnu da je Republika Srpska saglasna kada je reč o zaštiti teritorijalnog integriteta i poziva na poštovanje Dejtonskog sporazuma, konsenzusa pri odlučivanju i rešavanju problema kroz dijalog.
"Uzgred rečeno, zato u izjavi Saveta bezbednosti tako i piše", naglasila je Cvijanovićeva.
Komentarišući izjavu ministra spoljnih poslova u Savetu ministara Elmedina Konakovića u kojoj je Dodika nazvao "beguncem od domaćeg zakonodavstva", Cvijanovićeva je rekla da što se tiče priče o beguncima, "begunac im je Sakib Mahmuljin, a Konaković sigurno nije iskoristio nijedan svoj odlazak u inostranstvo da reši pitanje njegovog povratka u zemlju i služenja izrečene kazne".
Pošto se Konaković pozvao i na izjavu evropske komesarke za proširenje Marte Kos, koja je rekla da je "Dodik secesionista i da napada ustavni poredak BiH", Cvijanovićeva je istakla da treba reći da je ta izjava "vrlo i višestruko pogrešna".
"Prvo, zato što daje Konakoviću i njemu sličnim unitaristima navodno odrešene ruke da nastave da šire laži i razvaljuju spoljnu politiku BiH. Kao drugo, pogrešna je što separatistima naziva one koji ne ugrožavaju teritorijalni integritet. Usput rečeno, te koje naziva separatistima znaju i da čitaju pravo EU i tamo nigde nisu našli da neki stranac i neizabrani pojedinac može da glumi da je parlament ili da je čak iznad parlamenta. Tamo piše upravo suprotno, da su demokratski izabrane institucije te koje rade posao, a ne strani diktatori", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da nijedan zakon koji je tražen na putu ka EU ne bi bio usvojen bez Dodika i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Cvijanovićeva je istakla da je izjava Marte Kos pogrešna jer tvrdi da 50 odsto stanovništva BiH podržava put ka EU.
"Taj procenat je veći, ali ne žele tamo da se kreću sa Kristijanom Šmitom, već sa Delegacijom EU. Dakle, ne sa Kristijanom Šmitom jer je on dodatno kontaminirao pravosuđe, i učinio da se BiH dodatno odmakne od onog što se zove pravna država, a EU se nije baš nešto pretrgla da tu stvar dovede u red", rekla je Cvijanović.