Srbija i Balkan

Đurić: U toku su razgovori o povlačenju priznanja tzv. Kosova, bili smo zauzeti unutrašnjim pitanjima

Povodom toga što je Kenija priznala tzv. Kosovo, Đurić je rekao da je to deo kalkulacije Bedžeta Pacolija, koji je, kako je kazao, glavni autor tek drugog pravog priznanja nezavisnosti "Kosova" u poslednjoj deceniji
Đurić: U toku su razgovori o povlačenju priznanja tzv. Kosova, bili smo zauzeti unutrašnjim pitanjima© TANJUG/ Ministarstvo spoljnih poslova/ bg

Srbija vodi ozbiljne razgovore sa mnogim državama u vezi sa povlačenjem priznanja tzv. Kosova, rekao je ministar spoljnih poslova Marko Đurić.

Govoreći o predstojećoj poseti britanskog šefa diplomatije Dejvida Lamija Srbiji, šef srpske diplomatije je izrazio očekivanje da njegov dolazak u Beograd može da znači početak nove ere u odnosima dve zemlje, iako Srbija i Velika Britanija imaju različite stavove o statusu KiM. 

A povodom toga što je Kenija priznala tzv. Kosovo, Đurić je za Juronjuz rekao da je to deo kalkulacije Bedžeta Pacolija, koji je, kako je kazao, glavni autor tek drugog pravog priznanja nezavisnosti "Kosova" u poslednjoj deceniji, a deo činjenice da je vlast u Srbiji bila suviše zauzeta unutrašnjim dešavanjima.

Podsetio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić doneo 28 povlačenja priznanja, nasuprot dva ili tri nova priznanja tzv. Kosova u prethodnih 10 godina.

Đurić je istakao da Priština time krši dogovore, kao što čini i pokušajima da postane članica Saveta Evrope.

Ministar se osvrnuo i na izbor Marka Brnovića za ambasadora SAD u Srbiji, ocenjujući da je to pozitivan signal, i dodao da će on doprineti razvoju srpsko-američkih odnosa, dodajući da je to pozitivan signal. 

Primetivši da deo javnosti pothranjuje euforični narativ u vezi sa činjenicom da Brnović ima delimično srpsko poreklo, ministar je zamolio sve za odgovornost, kako se ne bi otežavao ni njegov izbor ili niti posao budućeg ambasadora.

Đurić je naveo da sa administracijom Donalda Trampa, Srbija i SAD mogu brzim koracima da dostignu nivo strateškog partnerstva i kvalitetne odnose, kakvima se težilo decenijama.

Dodao je da je jača ekonomska saradnja u interesu obe zemlje, kao i da Srbija ima šta da ponudi, ali i da zaradi, iz toga što postaje kapija za američke kompanije, posebno u oblasti visokih tehnologija.

Na pitanje da li može da pruži neke detalje o sastanku predsednika Srbije i SAD, koji je najavio Vučić, odgovorio je da više detalja biti u javnosti kada za to bude došlo vreme.

Đurić je naveo i da je politička nestabilnost u Srbiji uzdrmala poverenje stranih investitora, što je već dovelo do ekonomskih posledica.

Ukazao je i da su negativne slike iz Srbije obišle svet, narušavajući međunarodni ugled zemlje.

image