Dva meseca posle izbora: "Kosovo" bez nove vlade, kakav veleobrt čeka Aljbin Kurti

Ne verujem da će Kurti sam formirati vladu, nemaju brojke i zato odugovlače, izjavio je predsednik ABK Ramuš Haradinaj

Odluka tzv. predsednice Kosova Vjose Osmani da konstitutivnu sednicu parlamenta lažne države zakaže za 15. april, tri sedmice od proglašenja konačnih rezltata izbora, još je jedan dokaz da aktuelni premijer Aljbin Kurti i Samoopredeljenje nemaju većinu za formiranje nove vlade i da u takvoj poziciji rokove odlažu do krajnjih granica.

Biće da u situaciji kada su i vlast i opozicija ušenčeni na svojim pozicijama, kada se i ne naziru konture postibornih saveza, čekaju nekakav veleobrt, kakav, to je već posebno pitanje.

Prema konačnim rezultatima izbora, Samoopredeljenje je, uprkos brojanju koje je trajalo skoro dva meseca, osvojilo samo 48 mandata pa mu uz 10 poslanika manjinskih, nesrpskih zajednica i siguran glas Nenada Rašića za vladu nedostaju najmanje dva mandata, a za stabilno vladanje Kosovom u narednih četiri godine i mnogo više.

Iz Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja poručuju da je 15. april "prekasan", i da je taj datum izabran jer Samoopredeljenje nema većinu.  

"Nikada ranije nismo imali nesigurniji izborni proces, a zatim i odugovlačenje brojanja glasova. Sada predsednica dodatno odlaže konstituisanje skupštine za još tri nedelje. Sva ova odlaganja su nepotrebna i neopravdana, ali izgleda da se dešavaju jer stranka koja je pobedila na izborima nema potrebne glasove, odnosno nema većinu  u parlamentu za formiranje vlade", izjavio je funkcioner ABK Arton Demhasaj, prenose kosovski mediji.

Kao mogući pojas za spasavanje Kurtija na "Kosovu" se uporno pominje Pokret Nisma, Fatmira Ljimaja, koji ima tri poslanika koliko Kurtiju i nedostaje do 61 ili 62  glasa u parlamentu, ali za sada nema vesti o pregovorima dvojice lidera.

Arton Demhasaj kaže da je trenutni stav Nisme koja je bila u izbornoj koaliciji sa ABK jasan "ne žele u koaliciju sa Samoopredeljenjem" ali, ako bi do takvog dogovora došlo, to bi "narušilo partnerstvo sa ABK".

I dok je Kurti trenutno na tihoj vatri, iz Demokratske partije Kosova, druge po snazi iz prikrajka prate razvoj događaja i za sada se ne razbacuju izjavama. Po ustavu privremenih vlasti u Prištini najjača stranka ima pravo da prva pokuša formiranje vlade, ako ne uspe, mandat prelazi na drugu po snazi, odnosno na DPK.

Predsednik ABK Ramuš Haradinaj prekjuče je po ko zna koji put od izbora ponovio da je njegova stranka opredeljena za opozicionu koaliciju i da niko iz opozicije neće da sarađuje sa Samoopredeljenjem.

"Opredeljeni smo kao savez za opozicionu vladu, ne verujem da će bilo ko iz opozicije sarađivati sa pozicijom. Isto tako i Nisma. Ne verujem da će Kurti sam formirati vladu, nemaju brojke i zato odugovlače", rekao je Haradinaj.

Portal "Dukađini" preneo je izjavu poslanika DPK Rašita Ćaljaja da se u toj stranci nadaju da će "opozicione partije formirati sledeću vladu", te da je "saradnja sa Samoopredeljenjem isključena".

"DPK je spremna da preuzme odgovornost u sledećoj vladi. Srpska lista će biti u skupštini, ali albanske stranke očekuju vladu koju neće činiti srpske stranke", izjavio je Ćaljaj.

Kako u novom sazivu skupštine tzv. Kosova DPK ima 24 poslanika, DSK 20, koalicija ABK – Nisma 8, jasno je da se opozicione partije za većinu bez SL, o kojoj govori Ćaljaj, moraju obratiti manjinskim, nesrpskim zajednicama koje imaju 10 poslanika. Pitanje je koliko je to realno jer su nesrpske zajednice u prethodnim slučajevima bile verni Kurtijevi koalicioni saradnici.

I dok Aljbin Kurti posle neslavnog nastupa u izbornoj noći i uvreda na račun opozicionih kolega uglavnom ćuti, potpredsednik njegove stranke, dosadašnji predsednik skupštine tzv. Kosova Gljauk Konjufca izjavio je juče da očekuje da će "nova vlada Kosova biti formirana veoma brzo" kao i da veruje da njegova stranka "ima neophodan broj poslanika za formiranje većine u parlamentu".

Kako, Konjufca se u detaljnija objašnjenja nije upuštao. Zabunu je samo pojačala funkcioner Samoopredeljenja Aljbulena Hadžiju koja je  "odbacila mogućnost razgovora s opozicijom o formiranju nove vlade".