
Dekani fakulteta zabrinuti za aprilske plate: U obavezi smo da isplatimo minimalce, ali kako?

Ne stišava se bura oko Uredbe kojom se menja način obračuna plate profesora i saradnika na fakultetima. Pojedini dekani su zabrinuti kako će isplatiti aprilsku platu zaposlenima ukoliko se nastave blokade visokoškolskih ustanova. Prema novoj Uredbi, koja je stupila na snagu 25. marta, država će profesorima koji ne drže nastavu i ispite uplatiti samo 12,5 odsto plate za naučnoistraživački rad, ostatak od 87,5 odsto neće dobiti, jer se sa toliko vrednuje nastava.

Do sada je četrdesetočasovna radna nedelja profesora na fakultetu ili višoj školi podrazumevala 20 časova nastave i isto toliko časova naučnoistraživačkog rada. Izmenom Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta, radna nedelja je promenjena u pet časova naučnoistraživačkog rada i 35 časova nastave.
Nastavnici i asistenti primili su umanjenu februarsku platu za 50 odsto. Zapravo primili su zarade samo za naučnoistraživački rad, dok im je država uskratila zarade za nastavu, jer nastave nije bilo zbog blokade fakulteta. Po istom principu treba da dobiju i martovsku platu.
Dekani su zabrinuti šta da rade ukoliko se blokade nastave i u aprilu, jer će za aprilske plate država isplatiti samo 12,5 odsto zarade, a fakultet (kao pravno lice) biće u obavezi da isplati svim zaposlenima minimalac, koji u ovom momentu iznosi oko 53.000 dinara. To bi značilo da će na neto platu od 150.000 dinara, država da isplati 18,750, a ostatak do minimalca moraće da nadomesti sam fakultet, jer ih na to obavezuje Zakon o radu.
Dekani kažu, da više nije problem samo nadoknada nastave, već da će i finansije biti ozbiljan problem.
"Čini mi se da o tome niko ne razmišlja, a veliki je problem kako će fakulteti isplatiti zaposlenima minimalac za april, na šta nas obavezuje Zakon o radu. To treba da isplatimo u maju. Ako država da samo 12,5 odsto za plate nastavnog osoblja, to je gotovo nemoguće za većinu fakulteta", rekao je za RT Balkan jedan od dekana Univerziteta u Kragujevcu.
Prof. Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta kaže da se u aprilu prima martovska plata, a da ona ne bi trebalo da bude pod znakom pitanja, odnosno država bi trebala ponovo da uplati 50 odsto zarade za zaposlene.
U maju, kada se isplaćuje aprilska plata, po Uredbi, država će da uplati 12,5 odsto, a tada će fakulteti morati da nadomeste iznos do minimalca, što neće biti lako.
Inače, studentske blokade fakulteta počele su krajem novembra, početkom decembra prošle godine i do marta predavači su primali redovno platu u punom iznosu. U martu im je prvi put uskraćen deo zarade.
Vlada Srbije usvojila je 24. marta Zaključak kojim je utvrđeno da će visokoškolskim ustanovama, koje su u blokadi, uplaćivati deo sredstava namenjen za plate nastavnog osoblja, a za poslove naučnoistraživačkog, stručnog, odnosno umetničkog rada, a da će pun iznos zarada uplaćivati za nenastavno osoblje- spremačice, administrativne radnike. Kako su naveli, oni će plate dobiti jer su radili puno radno vreme.