
Sklapa se nova Vlada Srbije: Ko ide, ko ostaje, a ko dolazi u Nemanjinu 11

Novom Vladom Srbije koja bi trebalo da bude izabrana do 18. aprila preovladavaće nova imena - neko sa partijskom, a neko sa ekspertskom knjižicom u džepu. I ona će, izvesno je, biti manja od trenutne koja ima čak 32 člana.
Od ministara iz tima odlazećeg premijera Miloša Vučevića ostaće nekoliko ljudi, a prema informacijama RT Balkana to su najverovatnije šef resora finansija Siniša Mali, policije Ivica Dačić, diplomatije Marko Đurić, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, za kulturu Nikola Selaković... No, nije izvesno da li će svi ministri koji "prežive" neki vid rekonstrukcije kabineta nužno ostati na svojim resorima. Prema našim informacijama, Skupština bi trebalo da bira Vladu Srbije između 10. i 17. aprila. Poslanici će morati da menjaju i Zakon o Vladi, jer se očekuje drugačiji sklop ministarstava i resora. Takođe novi mandatar će izneti ekspoze i predstaviti imena, o kojima će "tribuni" polemisati.
Izvesno je da će biti i ministara koji nisu nisu poznati široj javnosti u političkom smislu. Oni će zauzeti deo vlade rezervisan za eksperte, a iz ovog "bubnja", spekuliše se, trebalo bi da dođe i premijer. U javnosti se se pominjala imena ekonomiste Branka Milanovića i Ivana Trifunovića iz "Pupin inicijative", ali su oni demantovali da su kandidati. Takođe, spominjao se i pravnik, direktor preduzeća "Ist point metals" Desko Nikitović koji tri decenije živi u SAD. Spekuliše se da će se ime novog premijera krije u Pokretu za narod i državu koji je nedavno osnovan.

Za sada se zna da su u pokretu osim predsednika Aleksandra Vučića, akademik Bela Balint, akademik Svetislav Božić, prof. dr Svetlana Miletić Drakulić, prof. dr Nenad Arsović, prof. dr Goran Stanojević, prof. dr Đuro Macut, Marina Papadakis, Demo Beriša, prof. dr Boris Bratina, prof. dr Branko Rakić, prof.dr Dejan Đurđević.
U javnosti se spekulisalo da je za premijera viđen i lider SVM Balint Pastor, ali prema našim informacijama razgovora o njemu kako kandidatu u vladajućoj koaliciji nije bilo.
Predsednik vlade u tehničkom mandatu Miloš Vučević i lider SNS, koji će sutra ići na konsultacije o novoj vladi kod Vučića, rekao je da "nosi" nekoliko imena za mandatara kao i da zastupa stav da Srbija treba da dobije novu vladu.
Kako je naveo, novi mandatar treba da bude neko ko je spreman da pokrene Srbiju zajedno sa predsednikom države i svim drugim institucijama i ko ima društvenu i političku širinu da razgovara sa svima u javnom prostoru, studentima i profesorima, kako bi se išlo ka smirivanju tenzija. On nije isključio mogućnost da to bude nestranačka ličnost, kao i žena.
"Mislim da će biti velikih promena u vladi i to ne samo na mestu premijera - i u vladi i u dubini, od državnih sekretara do direktora javnih preduzeća. Mislim da će biti velikih iznenađenja, možda i oko mandatara bude veliko iznenađenje", rekao je Vučević i naveo da ne bi pravio toliko veliku vladu i da bi manji kabinet mogao da bude efikasniji i operativniji.
Novi premijer, kako je istakao, treba da "pokazuje otvorenost i da se trudi da uspostavi dijalog".
"A da li će oni hteti da razgovaraju, to je pitanje. Svako nosi svoj krst. Mi smo svi politički veterani, neko više, neko manje, ali smo prošli kroz jedan težak period. Mislim da nam treba sveža energija za period koji je pred nama. Apsolutno se borim protiv onog što nam se nameće, depolitizacije političkog sistema i uništavanje stranaka kao anahronog oblika organizovanja i nečega što usporava sveopšti društveni razvoj. To je najveća podvala koja postoji, jer niko nije smislio bolji oblik demokratije od višestranačja i političkog pluralizma", rekao je Vučević.
Prema našim informacijama, do promena bi trebalo da dođe u ministarstvima prosvete, koje sada vodi Slavica Đukić Dejanović, ljudska i manjinska prava na čijem je čelu trenutno Tomislav Žigmanov, odbrane gde je sada Bratislav Gašić... Takođe, moguće je i da ova vlada neće imati ministre bez portfelja, ali svakako će ih biti manje nego sad, a trenutno ih je petoro. Prema našim informacijama, kada je u pitanju SPS, u ovoj stranci prevladava mišljenje da bi, osim predsednika Dačića, u ovoj vladi trebalo šansu da dobiju nova lica iz SPS koja do sada nisu bila u "ministarskim cipelama". No, konačan predlog daće mandatar.
Inače, Vučević je podneo ostavku zbog napada na studente u Novom Sadu, a parlament ju je konstatovao 19. marta, čime je ceo kabinet pao, a krenuo je da teče rok od 30 dana za formiranje nove. Za slučaj da se vlada ne izabere do 18. aprila, ide se na izbore, ali su za to minimalne šanse.
Ko god bude sedeo u novoj vladi, 19. po redu od povratka višestranačja i vlade iz 1991. godine, zna se da će ona biti skraćenog mandata, jer po redu vožnje parlamentarni izbori su 2027. godine, a u kampanju se praktično ulazi već krajem naredne godine.