
Kovač i Samardžija u "Danu uveče": Rusija je sprečila ukrajinsku "Oluju" u Donbasu

"Njujork tajms" "otkriva" da je saradnja između Amerike i Ukrajine u sukobu protiv Rusije bila mnogo dublja nego što se zvanično prikazivalo. Iz jedne vojne baze u Nemačkoj, američki i ukrajinski oficiri zajedno su birali ruske mete, razmenjivali obaveštajne podatke, uključujući i satelitske snimke i presretnute komunikacije.
Kakav bi sukob bio da nije bilo američke pomoći? Zašto se baš sada otkrivaju ove informacije? Jesu li ukrajinski minerali još jedna karta u rukavu ili se njihova vrednost precenjuje, a ovim i o drugim temama u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan govorili su general u penziji Mitar Kovač i novinar i nekadašnji dopisnik "Politike" iz Moskve Slobodan Samardžija.
Ono na šta su mnogi u Moskvi upozoravali tokom prethodnih godina pokazalo se kao tačno – američko mešanje u konflikt u Ukrajini bilo je daleko veće i direktnije nego što su Vašington i Kijev bili spremni da priznaju. To proizilazi iz teksta koji je "Njujork tajms" objavio pre nekoliko dana, u kom otkriva da su Sjedinjene Američke Države igrale aktivnu ulogu u planiranju ukrajinskih ofanziva i napada, kao i da su američki obaveštajni podaci bili ključni za uspehe ukrajinske vojske na bojnom polju.

Članak "Njujork tajmsa" objavljen je nedelju dana nakon druge runde rusko-američkih pregovora u Saudijskoj Arabiji, tokom kojih su se strane saglasile da obezbede slobodnu plovidbu Crnim morem, ukoliko ruska preduzeća koja se bave izvozom prehrambenih proizvoda budu skinuta sa liste sankcija.
Rusija je takođe pristala na privremenu obustavu napada na energetske objekte – iako je rusko Ministarstvo odbrane optužilo ukrajinsku stranu da nastavlja sa napadima na infrastrukturu u Rusiji.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa nastavlja i sa pregovorima sa Ukrajinom, u kojima je glavna tema postao takozvani sporazum o mineralnima. Ukrajinski lider Vladimir Zelenski je u prvi mah prihvatio sporazum, ali je nakon što je iz Vašingtona stila nova i proširena verzija istog istakao da je "svaki sporazum koji bi doveo u pitanje ukrajinski put ka članstvu u EU bio neprihvatljiv za Kijev".
General u penziji Mitar Kovač rekao je da politika SAD prema Evropi, Ruskoj Federaciji, jedna konstanta poslednjih 20-30 godina.
"Amerika je ta koja je strateški osmišljavala celu ovu operaciju u Evropi, ona je instrumentalizovala i Evropsku uniju i NATO, posebno njegov evropski deo, a takođe nije štedela ni svoje učešće, jeste ga prikrivala iz poznatih međunarodnih političkih razloga", kazao je Kovač.
Govoreći o načinu komunikacije koji je bio jasno uperen prema Rusiji i ovome što imamo danas, Samardžija napominje da je Bajden bio predstavnik druge struje u SAD.
"Dve struje se bore za primat u državi i sve ovo što se dešava van SAD je rezultat te borbe. Pokušavaju jedni da nadvladaju druge", istakao je Samardžija i dodao da Bajden to nije mogao da preokrene i da neće to preokrenuti ni Tramp, već će možda samo ublažiti.
Kovač je rekao da je Rusija 2022. godine sprečila ukrajinsku "Oluju" u Donbasu.
Samardžija je ocenio da je tekst "Njujork tajmsa" poruka Evropi koja želi da ratuje.
Dolazak Trampa u Belu kuću, naveo je Samardžija, bio je posledica, videlo da je politika koju je vodio Bajden u ovim uslovima ne može da ima uspeha i prešlo se na tu neku novu politiku koju je nudio Tramp.
Istakao je da je Zelenski figura koju je pomerao ko je kako hteo, a da će se na njemu slomiti kola.