
Hrvati ruše srpske spomenike: Poslednji čin etničkog čišćenja Srba iz Hrvatske

Namera Hrvata da se izbrišu tragovi postojanju Srba na prostoru Hrvatske, biće sprovedena kroz Zakon o grobljima koji je ušao u skupštinsku proceduru.
Ovim propisom, predviđa se uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. godine, a na kojima su ispisane poruke koje nisu po volji koaliciji vladajućeg HDZ-a, posebno desno orijentisanog Domovinskog pokreta.

Reč je o dugo najavljivanom zakonu prema kojem će biti srušeni svi spomenici na kojima se nalaze poruke koje hrvatske vlasti smatraju spornim. To praktično znači da će biti uništena grobna mesta Srba poginulih tokom poslednjih ratnih sukoba u Hrvatskoj, ukoliko na nadgrobnim pločama njihovih spomenika piše nešto što nije po volji aktuelnoj hrvatskoj vlasti, kao što je, na primer, mauzoleja Vukašina Šoškočanina u Borovu Selu.
Šoškočanin je za Hrvate zločinac, a na mauzoleju ćiriličnim slovima, između ostalog, piše: "I sad gledam Borovo rođeno moje selo, braću i sestre i srpske borce. Moje bitke biju žestoko, ponosno dižu čelo i srpske zastave visoko i tvrdo na srpskoj zemlji stoje".
Poslednji čin etničkog čišćenja Srba iz Hrvatske
Predsednik Udruženja Srba proteranih iz zapadne Slavonije Krsta Žarković smatra da novi zakon o grobljima u Hrvatskoj predstavlja poslednji čin etničkog čišćenja Srba iz Hrvatske, i pozvao EU da zatraži hitno povlačenje ovog zakona.
"Evropska unija, čiji je Hrvatska punopravni član, mora zatražiti od Hrvatske da hitno povuče ovaj zakon iz parlamentarne procedure, jer narušava osnovna ljudska prava Srba u Hrvatskoj - rekao je Žarković Srni.
On je istakao da je za Srbe nerihvatljivo da hrvatska Vlada demonstrativno pokazuje snagu i silu na nadgrobnim spomenicima Srba stradalih poslie 30. maja 1990. godine u Hrvatskoj, dodavši da predstavnici srpskih udruženja u Hrvatskoj moraju pod hitno reagovati i da zajedno sa Srbima iz regiona stanu na put ovakom ponašanju Hrvatske.
"Ukoliko pokušaju da sruše srpske grobnice, za koje oni smatraju da nisu u skladu sa ustavopravnim poretkom Hrvatske, zatiru srpski identitet i tragove postojanja Srba u Hrvatskoj", poručio je Žarković.
On je podsetio da su se Srbi u Hrvatskoj 1991. godine plašili da ne završe kao njihovi dedovi i pradedovi u logoru Jasenovac , zbog čega su se devedesetih godina organizovali i pravili barikade u Hrvatskoj kako bi zaštitili živote svojih porodica i imovinu.
Potpredsednik Vlade i prostornog planiranja Branko Bačić je novinarima nakon sednice vlade rekao da je novi zakon stavljen u proceduru u saboru jer dosadašnji, kako je rekao, "nije prikladan sadašnjem vremenu".
Bačić je rekao jedan od razloga za donošenje novog zakona o grobljima činjenica da je, kako je naveo, nakon rata određeni broj grobova na čijim su spomenicima i spomen-pločama upisani "neprimereni nazivi" protivni ustavno-pravnom poretku RH, kako tvrdi.
"Stoga se ovim Zakonom predviđa uklanjanje spomenika koji vređaju verske, moralne ili nacionalne osećaje , ali i veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu i to u roku od 30 dana od stupanja novog zakona na snagu", rekao je Bačić.
Ako sam korisnik grobnog mesta spomenik ne ukloni u zakonskom roku, uklanjanje bi se izvršilo putem trećih osoba. Ako ga vlasnik groba na kojem se nalazi takav spomenik ne ukloni, preti mu i kazna od 1.000 do 5.000 evra, stoji u predloženom zakonu.