Srbija i Balkan

Ministarstvo pravde odgovara Helezu: Bivši pripadnik Armije RBiH otvoreno vodi hajku

Poternice BiH za Dodikom i Stevandićem nisu prihvaćene, ne zbog njihovog državljanstva, već zbog toga što nisu ispunjavale elementarne uslove, zato što su očigledno politički motivisane i predstavljaju zloupotrebu krivičnog gonjenja, tvrde u Ministarstvu pravde
Ministarstvo pravde odgovara Helezu: Bivši pripadnik Armije RBiH otvoreno vodi hajku© A.K./ATAImages

Ministarstvo pravde je saopštilo da "odluka Interpola o odbijanju izdavanja crvenih poternica protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i  predsednika parlamenta Nenada Stevandića nema nikakve veze sa dvostrukim državljanstvom koji imaju i da izjava ministra odbrane u Savetu ministara BiH Zukana Heleza na tu temu predstavlja još jednu od skandaloznih izjava i neprihvatljivih optužbi usmerenih protiv Srbije, Srpske i njihovih zvaničnika".

Helez je, prema pisanju medija u BiH, poslao pismo tzv. visokom izaslaniku Kristijanu Šmitu, šefu Delegacije EU u BiH Luiđiju Soreki, komandantu NATO Štaba u Sarajevu brigadnom generalu Metju A. Valasu i komandantu Eufora, generalu Florinu-Marijanu Barbu, u kojem je, pored ostalog, izneo tvrdnju da Srbija "po ko zna koji put zloupotrebljava institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze u zaštiti kriminalaca i ratnih zločinaca". On u pismu tvrdi da Srbija "dodeljuje državljanstva zločincima kako bi ih zaštitila od krivičnog gonjenja i sakrila od pravde, jer ne izručuje svoje građane i istovremeno ometa suđenja u Srbiji".

Ministarstvo navodi da izjava Heleza, bivšeg pripadnika Armije RBiH, za "Dnevni avaz" predstavlja i jednu u nizu izjava koje unose dodatne podele u već dovoljno osetljiv sistem BiH i nesumnjivo doprinose da se situacija u BiH kvalifikuje kao pretnja miru i bezbednosti.

"Helez u izjavi iznosi niz neutemeljenih optužbi, od toga da Republika Srbija navodno pruža zaštitu licima optuženim za ratne zločine u BiH, da štiti Dodika i Stevandića, kao i da zloupotrebljava institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze u zaštiti kriminalaca i ratnih zločinaca. Helezova izjava je očigledno provocirana odlukom Interpola da odbije da izda crvene poternice protiv Dodika i Stevandića", navodi se u saopštenju i dodaje "poternice BiH nisu prihvaćene ne zbog njihovog državljanstva, već zbog toga što nisu ispunjavale elementarne uslove, zato što su očigledno politički motivisane i predstavljaju zloupotrebu krivičnog gonjenja pribegavanjem školskim primerima političkih optužbi obavijenih u krivičnopravne oblande".

Sama činjenica da Interpol nije prihvatio poternice BiH jasno govori, tvrde u Ministarstvu pravde, o  prirodi optužbi i osuda protiv predsednika Srpske i predsednika Narodne skupštine donesenih u nastojanju da se eliminišu iz političkog života Republike Srpske i BiH.

"Neosnovane optužbe na račun Republike Srbije u vezi sa navodnom zaštitom od krivičnog gonjenja osoba koje imaju dvojno državljanstvo (državljanstvo BiH i Republike Srbije) nisu nove i Republika Srbija je na njih detaljno odgovorila, između ostalog, na sednici Saveta bezbednosti UN od 10. decembra 2024. godine. Ministarstvo ukazuje da državljanstvo Republike Srbije može da stekne svako ko ispunjava zakonske uslove, bez obzira na njegov status osumnjičenog, optuženog ili osuđenog pred bilo kojim sudom, da se sticanjem državljanstva u Republici Srbiji ne stiče imunitet od krivičnog gonjenja, kao i da nadležno javno tužilaštvo ima dužnost da u pogledu osoba za koje postoji osnovana sumnja da su izvršile neko krivično delo, a posebno ratni zločin, preduzme krivično gonjenje, a optuženi puno pravo na pravično suđenje", objašnjeno je u saopštenju. 

U Republici Srbiji se, tvrde, ne može izbeći krivično gonjenje, ali se takođe ne mogu podizati optužnice bez postojanja dovoljno dokaza na osnovu kojih se stvara osnovana sumnja da je dato lice izvršilo ratni zločin ili drugo krivično delo. Republika Srbija "ne skriva ni Dodika, ni Stevandića koji su izabrani od naroda da obavljaju svoje funkcije na Ustavom BiH, Ustavom Republike Srpske i zakonima propisan način".

"Republika Srbija ima obavezu i u potpunosti poštuje Dejtonski sporazum čija je strana ugovornica. U skladu sa članom 4. Dejtonskog sporazuma, Republika Srbija ima i pravo i dužnost da se stara o poštovanju međunarodno preuzetih obaveza, uključujući tu i obavezu da ohrabruje funkcionisanje institucija BiH i entiteta u skladu sa Ustavom BiH", tvrde u Ministarstvu pravde na čijem je čelu Maja Popović. 

Maliciozne tvrdnje Zukana Heleza idu uporedo sa nespornom činjenicom da su mnogi veoma teški zločini koje je izvršila vojska čiji je on bio pripadnik (Armija RBiH) protiv srpskog civilnog stanovništva ostali nekažnjeni, navodi ministarstvo i dodaje da bivši pripadnik Armije RBiH otvoreno vodi hajku protiv zvaničnika Republike Srbije i Republike Srpske i zloupotrebljava ovlašćenja koja ima kao ministar odbrane u Savetu ministara BiH.

"Uloga ministra u Savetu ministara BiH nije da zastupa samo jedu političku struju, već da govori u ime cele BiH poštujući stanovišta oba entiteta, i Federaciju BiH i Republiku Srpsku.  Obaveza je ministra odbrane da prilikom i nastupa u javnosti i prilikom zastupanja BiH u međunarodnim odnosima vezanim za pitanje odbrane,  mora voditi računa i o interesima Republike Srpske, a ne svoje aktivnosti usmeravati protiv Republike Srpske. Rat je okončan Dejtonskim sporazumom 1995. godine, i iako bivši pripadnik Armije RBiH, koja je ratovala protiv Republike Srpske, mora razumeti da je konačno došlo vreme da se drži Dejtonskog sporazuma, a ne da drugim sredstvima nastavlja rat protiv Republike Srbije i rukovodstva Republike Srpske", ističe se u saopštenju. 

image