Srbija i Balkan

Opasne igre: Kako Priština pokušava da aktivira trojni pakt iz Tirane na KiM

Najave da će iz Istočne Evrope biti povučeno 100.000 američkih vojnika, poslužile su Albancima da stvaraju alibi o ugroženosti, sve da bi se tamo pojačale albanske i hrvatske snage KFOR-a, navodi Andrej Mlakar
Opasne igre: Kako Priština pokušava da aktivira trojni pakt iz Tirane na KiMGetty © Erkin Keci/Anadolu via Getty Images

Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti odbrane, koji su u utorak, 1. aprila, potpisale Srbija i Mađarska, tek nedelju dana kasnije izazvao je burne reakcije u medijima u Prištini. Uz to, izjava predsednika Republike Srpske Milorada Dodika na nedavno održanoj sednici Vlade Srpske da "Republika Srpska treba da zatraži statusni prijem u bezbednosni sporazum između Republike Srbije i Mađarske" poslužila je da tamošnji mediji rasplamsaju strasti i to u pažljivo odabranom trenutku. 

U prilog tome svedoči interesantan detalj: dežurni sejači straha na Kosovu i Metohiji "setili" su se da reaguju i da upozore na navodnu opasnost od vojne alijanse i "agresivnih planova Beograda", tek nakon što je u Prizrenu i Đakovici u nedelju, 6. aprila, uhapšeno 16 Srba, od kojih je četvoro zadržano u pritvoru, dok su ostali pušteni. 

Reč je o ljudima koji su obilazili pravoslavne svetinje i regularno prešli administrativni prelaz. Četvorica Srba uhapšenih u Đakovici, preneli su mediji na albanskom jeziku nakon zasedanja Saveta bezbednosti tzv. Kosova, "planirali su da sprovode destabilizujuće planove i zločinačke intervencije", a osumnjičeni su za posedovanje hladnog oružja. 

Mediji na albanskom jeziku gotovo uglas ocenjuju da "Vučić i Dodik prete vojnom alijansom sa Mađarskom". Podsećaju i na to da je Mađarska bila jedina od 27 država članica EU koja je glasala protiv usvajanja Rezolucije o Srebrenici, i ističu da je premijer Mađarske Viktor Orban saveznik predsednika Srbije Aleksandra Vučića. 

Identičan tekst objavili su gotovo svi portali na albanskom jeziku koji na prištinskoj medijskoj sceni nešto znače. 

Vojni komentator Andrej Mlakar objasnio je da je Priština ćutala i čekala priliku da opravda postojanje sporazuma o saradnji koji su u martu potpisale Priština, Zagreb i Tirana. 

"Uz to su čekali i našu reakciju, a mi smo reagovali tako kako smo reagovali-potpisali smo sporazum sa Mađarskom. Nekoliko dana kasnije, počinje priča da su uhapšeni Srbi zapravo pripadnici vojske ili policije. Ponovo izvlače iz slučaja Banjska pancirnu opremu, uniforme...", istakao je Mlakar.

On je dodao da postoje sumnjive okolnosti, jer je reč o uniformama koje odavno nisu u upotrebi i koje su pripadale onima koji su služili vojsku devedesetih godina. 

Mlakar navodi da se ovde radi o stvaranju alibija za aktiviranje pomenutog sporazuma, odnosno trojnog pakta. 

Naš sagovornik je podsetio na okolnosti, odnosno na to da je najavljeno da će iz istočne Evrope biti povučeno 100.000 američkih vojnika, kao i da je onda logično da Albanci stvaraju alibi o ugroženosti, odnosno da se odavde sprema intervencija, a sve da bi se na KiM pojačale albanske i hrvatske snage Kfora. 

"Sve kako bi oni bili oni koji bi garantovali sigurnost Prištini od ugrožavanja Beograda", navodi naš sagovornik. 

General u penziji Mitar Kovač rekao je za RT Balkan da je nekad povod za maltretiranje Srba i nezakonito ponašanje kada iz unutrašnjosti Srbije dolaze sportske ekipe, umetnici, predstavnici vlasti, a sada je to bio dolazak ljudi koji obilaze srpske svetinje. 

"Oni prave takvu atmosferu da bi zaustavili dolazak Srba, ne samo iz drugih krajeva Srbije, već iz Republike Srpske i Crne Gore na Kosovo i Metohiju", kazao je Kovač i dodao da se radi o planu da postepeno preuzimaju blago na Kosovu i Metohiji i da pripišu kosovskoj pravoslavnoj crkvi što je njihov projekat na duže staze. 

Naša država i vlast, ocenjuje, srpski sudovi i tužilaštvo treba da prave baze podataka onih koji maltretiraju srpski narod u uniformama i onih koji to čine kao civili. 

image