
Plate povećane, na računu manje para: Kako će biti obračunate zarade prosvetarima?

Prosvetnim radnicima u osnovnim i srednjim školama, ali i profesorima na fakultetima uvećana je martovska zarada za pet odsto, odnosno 15,97 odsto. Međutim, profesori u pojedinih srednjim školama, gde je nastava i dalje obustavljena, kao i profesori na fakultetima, koje blokiraju studenti, to povećanje nisu osetili, jer su i ovog meseca dobili umanjene zarade.
Na veći iznos plate za pet odsto mogli su da računaju nastavnici i profesori u školama koji su držali časovi 45 minuta. Pun iznos plate u osnovnim i srednjim školama dobilo je i nenastavno osoblje, koji su radili puno radno vreme.
U obustavi nastave i dalje su pojedine srednje škole, uglavnom gimnazije. Profesori su i ovog meseca dobili umanjenje plate, a iz Ministarstva prosvete su im poručili da će im iznosi biti nadoknađeni kada budu nadoknadili časove.

Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija kaže da su profesori koji su u obustavi nastave dobili različite iznose akontacije martovske plate.
"Sve je isto kao i prethodna dva puta, različito svima. Neki su dobili umanjenje 10, 20, a neki i 50 odsto. Ima i onih koji nisu dobili ništa", rekla je Dimitrijević za RT Balkan.
Povećanje od pet odsto za nastavnike u škole dogovor je Vlade Srbije i reprezentativnih sindikata. Prethodno je plata prosvetarima povećana od 1. januara ove godine za 11 odsto. Još jedno povećanje od pet odsto dogovoreno je za oktobar, ove godine. Tada bi trebalo da početna plata nastavnika bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji.
Ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali rekao je da će kumulativno povećanje plata za zaposlene u prosveti u ovoj godini iznositi 22,4 odsto.
"U skladu s tim, osnovna plata nastavnika, sa martovskim povećanjem, biće veća od 101.000 dinara, dok će plata učitelja i razrednog starešine preći 108.000 dinara. Kada se uzme u obzir i predstojeće oktobarsko povećanje od pet odsto dolazi se do toga da će osnovna plata nastavnika biti veća od 106.000 dinara, a plata učitelja i razrednog starešine od 113.000 dinara", naveo je Mali na Instagramu.
On je naveo da će punu platu sa povišicom dobiti oni koji su radili sve vreme, a među kojima je nenastavno osoblje i nastavnici koji su držali časove po 45 minuta, dok će oni koji su radili manje dobiti platu u skladu sa njihovim učinkom.
Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ukazala je da je martovsko povećanje plate dogovoreno Protokolom koji su sindikati potpisali sa Vladom Srbije 16. januara.
"Zaposlenim u osnovnim, srednjim školama i domovima učenika se po koeficijentima povećaju plate. Obuhvaćeni su treći, četvrti, peti, šesti, sedmi stepen stručne spreme nastavnika. Takođe, obuhvaćen je i sedmi stepen svih koji nisu nastavno osoblje- sekretar, direktor, računovođa, blagajnik, psiholog, pedagog", navela je ona.
Dodaje da su i ovog meseca zarade umanjene za one koji nisu držali nastavu u školama i da je instrukcija od ministarstva stigla da će novac biti nadoknađen čim nadoknade časove.
"Čim nadoknade časove biće im vraćen novac sa uvećanjem zarade. Povećanje nije dato samo onima koji su radili, namenjeno je svima", rekla je Gašić.
Inače pre januarskog povećanja, plata početnika u prosveti bila je 86.671 dinar. Nakon povećanja od 11 odsto početnici su došli do plate od 96.205 dinara, a sa martovskim uvećanjem od 5 odsto dostigla je 101.015 dinara.
"Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku trenutna prosečna zarada u Srbiji je 107.000 dinara. Mi bismo trebali sa povećanjem od 5 odsto u oktobru da dođemo do 106.500 dinara. Potpisanim Posebnim kolektivnim ugovoru naša se plata od januara naredne godine automatski usklađuje sa prosečnom u Srbiji", podsetila je ona.
Martovska plata za profesore na fakultetima uvećana je za 15,97 odsto. Međutim, pošto su fakulteti u blokadi i profesori ne drže nastavu i ispite, država je od prošlog meseca odlučila da im umanji zarade.
Kako se radna nedelja profesora sastoji od 50 odsto nastave i 50 odsto naučno-istraživačkog rada, država je mogla da im umanji plate 50 odsto. Međutim, od 25. marta na snagu je stupila izmenjena Uredba kojom se radna nedelja profesora sastoji od 35 časova nastave i 5 časova naučno-istraživačkog rada. To znači da se od 25. marta za profesore u blokadi plata umanjuje 87,5 odsto, odnosno dobiće samo 12,5 odsto plate.
Prof. Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu kaže da nisu dobili tumačenje od da li će profesorima za mart biti isplaćeno 50 odsto zarade ili će dobiti dodatno umanjenje za poslednjih pet dana marta.
"Ako nam uplate mi ćemo uplatiti 50 odsto plate, dok ne dobijemo od njih drugačije mišljenje. Juče nije legao novac, za danas nemam informaciju. Obično stiže 5. u mesecu. Peti je bio subota, trebalo je juče da legne, ali nije leglo. Nije leglo ni za nenastavni kadar, za koji država isplaćuje pun iznos zarade. Na Hemijskom fakultetu se plata isplaćuje 15. i 30. u mesecu, tako da ima vremena", rekao je Roglić za RT Balkan.
Pojedini dekani zabrinuti su kako će u maju isplatiti aprilsku platu, ukoliko se blokade fakulteta nastave. Od države će dobiti samo 12,5 odsto za plate profesora, a Zakon o radu ih obavezuje da uplate minimalac, što je u Srbiji u ovom momentu 53.000 dinara.