
Sednica Saveta bezbednosti UN o KiM: SAD zatražile postepeno ukidanje Unmika, Rusija protiv

Na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj je razmatran izveštaj šefice UNMIK-a, Karolin Zijade o stanju na Kosovu i Metohiji ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja pozvao je da se Unmiku ne smanjuje budžet i da se sastanci o KiM ne proređuju, dok je američki diplomata Džon Keli zatražio upravo suprotno: postepeno ukidanje Unmika, ali i da budući sastanci o KiM budu iza zatvorenih vrata.
Nebenzja je pozvao da Priština odmah prekine sa šovinističkim ponašanjem prema srpskoj manjini, dok je Keli istakao da je konačni cilj dijaloga Beograda i Prištine mora biti međusobno priznanje, što je dobro poznati stav Zapada.
Prethodno, na sednici se obratio ministar spoljnih poslova Marko Đurić. On je izjavio da Ujedinjene nacije moraju da spreče kampanju Aljbina Kurtija da Srbi na Kosovu i Metohiji "pate i plate" nepokornost samozvanim vlastima u Prištini.
U govoru na redovnoj sednici Saveta bezbednosti UN u utorak, Đurić je podsetio na 124 etnički motivisana napada u južnoj srpskoj pokrajini tokom 2024, progon Srba i severno i južno od Ibra, i otimanje jednog mandata na nedavnim izborima za privremene institucije kao primere Kurtijevog delovanja.
On je istakao da je od uspostavljanja međunarodnog prisustva u pokrajini zabeleženo je 9.530 etnički motivisanih incidenata.
"Samo u izveštajnom periodu dogodila su se 63 takva incidenta — a u 25 slučajeva direktno su umešani pripadnici tzv. kosovske policije. Ovo nije suživot, ovo je represija ", naveo je Đurić.
On je opisao tobožnju multietničku demokratiju privremenih prištinskih institucija na Kosovu i Metohiji kao "pažljivo negovanu iluziju", dok se stvarna situacija pogoršava iz dana u dan, a Srbi za to plaćaju cenu.
Đurić je u tri navrata spomenuo zloglasnu izjavu Aljbina Kurtija da Srbi moraju da "pate i plate" zbog svog prkosa Prištini.

Kurtijeva represija mora da stane, pre nego što nanese nenadoknadivu štetu Srbima i destabilizuje ceo region, insistirao je Đurić.
Srpski ministar podsetio je UN i da je presedan jednostranog proglašenja nezavisnosti "Kosova" iz 2008. stvorio mnoge probleme na koje je Beograd već tada upozoravao, pozivajući UN da svoja pravila primenjuje "dosledno i jednako za sve".
Srbija podržava dijalog ali on mora biti zasnovan na poverenju, koje trenutno ne postoji, zaključio je Đurić.
"Verujemo da je u ovom momentu potrebna nova snaga i energija koja će oživeti dijalog, koji već duže vreme nema stvarnog napretka i rezultata. U tom smislu, novi specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine nema nimalo lak zadatak, ali zato ima našu punu podršku da u ovim teškim okolnostima učini sve što je u njegovoj moći da uspostavi neophodno poverenje između svih strana u procesu", zaključio je Đurić.
Na kraju izlaganja on je istakao da sve o čemu je danas govorio mora biti alarm za međunarodnu zajednicu.
"Kurtijev režim mora biti zaustavljen u njegovoj samoproglašenoj misiji da - Srbi moraju da pate i da plate", zaključio je Đurić.
U svom izveštaju Savetu bezbednosti, šefica UNMIK-a Karolin Zijade spomenula je potrebu da se istraži seksualno uznemiravanje Srpkinja na severu pokrajine i pronađu vinovnici napada na kanal Ibar-Lepenac. Takođe je kritikovala zatvaranje srpskih institucija na severu Kosova i Metohije i spomenula nedavno hapšenje 16 srpskih hodočasnika u kontekstu napada na Srpsku pravoslavnu crkvu.
Ona je podržala dijalog o normalizaciji odnosa i pozvala na uzdržavanje od jednostranih poteza i konstruktivno rešavanje problema.
Na sednici se obratila i ministar spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala Švarc koja je zatražila ukidanje Unmika, oštro optužujući misiju svetske organizacije da "izvrće činjenice vezane za napredak koji su postigle vlasti u Prištini".
Ona je navela da Unmik zavarava Savet bezbednosti i pogrešno interpretira niz sudskih procesa, uključujući i suđenja u odsustvu.
U poznatom maniru Prištine, Gervala je optužila Beograd da je organizovao "paravojne jedinice" koje su upale na KiM i zatražila izručenje Milana Radojičića. Gervala je navela i da Vučićevim režimom nije zadovoljna ni srpska javnost, pominjući velike proteste i studentske blokade u Srbiji.
"Beograd izvozi nestabilnost, Priština izvozi stabilnost. Ostajemo privrženi podršci Ukrajini u ratu protiv Rusije", zaključila je Gervala Švarc.
Na njen govor, direktno se osvrnuo ambasador Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja koji ga je nazvao nizom laži, rekao da bi joj trebalo ukazati na pravila ponašanja i manire u ovoj sali.
Nebenzja je govorio o "šovinističkoj politici režima Aljbina Kurtija prema Srbima", nabrajajući gašenje srpskih institucija, eksproprijaciju zemljišta, pritvaranja, sudske postupke, kao i povećanje broja zločina protiv Srba i njihove imovine, kao neke od primera toga.
Ruski diplomata podsetio je da su izbore na KiM obeležili pokušaji da se Srpska lista izbaci iz učešća u njima, kao i da Priština uporno izbegava svoju obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.

"Šokirani smo kako predstavnici EU insistiraju na nekakvom verbalnom dogovoru (Ohridski sporazum) koji je ustvari pokušaj da Beograd prizna defakto nezavisnost Kosova. EU nije pošteni posrednik u dijalogu, a trenutna situacija pokazuje da EU nije u stanju da kontroliše Prištinu", istakao je Nebenzja.
Kako je dodao, umesto da rešavaju probleme, na KiM se sada najavljuje završna faza osnivanja tzv. kosovske vojske, što predstavlja najgrublje kršenje Rezolucije 1244.
"Posebno smo zabrinuti zbog sporazuma Zagreb, Tirana, Priština, a Kurti otvoreno govori o antisrpskom karakteru i najavljuje povećanje vojnog budžeta. Priština mora da prestane sa represijom", istakao je Nebenzja.
Napomenuo je i da se ruska strana protivi smanjenju budžeta Unmika i smatra neophodnim da se održavaju redovne sednice o KiM u Savetu bezbednosti UN.
Američki ambasador Džon Keli pozvao je na postepeno ukidanje Unmika, navodeći da je Vašington rešen da smanji nepotrebne troškove.
"Unmik je mirovna misija bez mirovnih snaga koja 85 odsto budžeta troši na plate zaposlenih", rekao je Keli.
Zatražio je da budući sastanci o KiM budu održavani jednom godišnje i iza zatvorenih vrata kako bi se izbegli neproduktivni nastupi.
"Konačni cilj dve strane mora biti međusobno priznanje", zaključio je američki ambasador.
Sa takvim stavom po pitanju Unmika, nije se složio ni kineski ambasador pri UN Geng Žuang koji je istakao da Unmik igra važnu ulogu u promovisanju međuetničkog pomirenja i sve strane ga moraju podržati u ispunjavanju mandata.
On je ukazao da je Priština zatvorila niz srpskih institucija, ugrozile živote kosovskih Srba, tvrdeći istovremeno da se zalaže za spuštanje međunacionalnih tenzija.
Kina je privržena odredbi iz Rezolucije 1244 kojom se predviđa obostrano prihvatljivo rešenje, rekao je kineski ambasador.
Francuska podržava nastavak mandata Unmika, rekao je francuski ambasador Žerom Bonafont, inače predsedavajući sednicom. On je istakao da Srbi treba da se vrate u prištinske institucije, ali da istovremeno smatra da počinioci napada u Banjskoj treba da budu privedeni pravdi.
U završnom obraćanju, ministar Đurić osvrnuo se na govor Gervale Švarc ističući da je zabrinut i ogorčen jer nismo čuli nijednu reč o dijalogu, već optužbe na račun srpske vlade i Unmika koji su neprihvatljivi i šalju lošu poruku, kako je istakao.
"Srbija je jasno osudila napade u Banjskoj i na kanal Ibar Lepenac. Uvrede Gervale protiv srpskog rukovodstva neće doprineti unapređenju odnosa, iako pozdravljam interesovanje gospođe Gervale Šavrc za unutrašnju politiku Srbije", rekao je u ironičnom tonu Đurić.
On je dodao i da je Srbija opravdano zabrinuta u vezi sa potpisivanjem vojnog sporazuma Zagreba, Tirane i Prištine i kako je naveo to je slanje poruke Prištine da ne žele smirivanje odnosa u regionu.
"Skrećem pažnju SB da je u vrlo osetljivom trenutku sporazum o vojnoj saradnji sklopljen bez konsultacija sa Srbijom, prema Rezoluciji 1244 Kfor je jedina vojska dozvoljena na KiM", rekao je Đurić.