
Viši sud u NS traži dopunu istrage zbog pada nadstrešnice, tužilaštvo smatra da ima dovoljno dokaza
Viši sud u Novom Sadu vratio je danas na dopunu istrage optužnicu koja je podignuta protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu 1. novembra prošle godine, kada je poginulo 14 osoba na licu mesta, a tri su teško povređene, od kojih su dve kasnije podlegle povredama.
Vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice, saopšteno je iz tog suda.
Povodom ove odluke veća Višeg suda u Novom Sadu, oglasilo se i Više javno tužilaštvo u ovom gradu i saopštilo da će u roku od tri dana doneti Naredbu o dopuni istrage.
Kako na takvu sudsku odluku javno tužilaštvo nema pravo žalbe, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu ističe da ostaje pri svojim dosadašnjim navodima i smatra da je sud imao dovoljno dokaza za potvrđivanje optužnice u odnosu na sve okrivljene, a da su naložene dokazne radnje (koje se pretežno sastoje u dodatnim ispitivanjima već ispitanih svedoka) mogle biti izvedene na javnom glavnom pretresu, navodi se u saopštenju.
U okviru dopune istrage, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu će hitno, prioritetno i u kontinuitetu preduzimati dokazne radnje sa ciljem da se u što kraćem roku, i u skladu sa zakonom, donese javnotužilačka odluka, o kojoj će javnost biti blagovremeno obaveštena, dodaje se u saopštenju.
Odluku da se optužnica vrati na dopunu istrage donelo je Krivično vanpretresno veće, sastavljeno od troje sudija ovog suda, na nejavnoj sednici koja je održana dana 12.03.2025. godine, saopšteno je iz Višeg suda.
Kako je navedeno u obrazloženju odluke, sudsko veće je najpre detaljno analiziralo izuzetno obimnu optužnicu, kao i odredbe zakona i drugih propisa na koje se poziva javni tužilac u optužnici, a potom sa posebnom pažnjom analiziralo dokaze predložene od strane javnog tužioca, bez upuštanja u ocenu predloženih dokaza. Zatim je veće analiziralo detaljne i obimne navode odgovora na optužnicu koje su dostavili branioci svih okrivljenih.
Polazeći, pre svega, od krivičnih dela koja se okrivljenima stavljaju na teret i navedenih bitnih obeležja, blanketnih odredbi koje se navode u činjeničnom opisu optužnice, te propusta koje javni tužilac okrivljenima stavlja na teret, a u vezi sa navodima odbrana iznetih u odgovorima na optužnicu, vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice.
U skladu sa navedenim, Krivično vanpretresno veće je naložilo Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu da u roku od tri dana od dana prijema prepisa odluke, donese naredbu o dopuni istrage sa nalozima u pogledu okolnosti koje zahtevaju dodatno razjašnjenje.
Protiv naredbe suda, po odredbama Zakonika o krivičnom postupku, stranke i drugi učesnici u postupku nemaju pravo žalbe.
Dakle, u ovom trenutku, predmet se vraća u fazu istrage, na dopunu istrage, radi boljeg razjašnjenja stvari kako bi se mogla ispitati osnovanost optužnice.
"Kako su se u javnosti pojavile određene netačne informacije vezane za rad ovog suda u kojima je, između ostalog, navedeno da sud nije postupao ažurno, da ovom pritvorskom predmetu nije dao prioritet u smislu naročite hitnosti, kao i druge neproverene i proizvoljne informacije, ovim putem želimo da u potpunosti demantujemo iznete navode i ukažemo na sled radnji suda koje su preduzete nakon podizanja optužnice", navodi se u saopštenju.
Zatim je po datumima navedeno kako je postupao sud u ovom predmetu, sve do odluke koja je pročitana danas u Višem sudu u Novom Sadu.
Kako bi odgovorio zahtevima hitnosti u ovom pritvorskom predmetu, kao i opravdanom interesovanju javnosti, ali i visokim standardima profesionalnog sudijskog rada, Viši sud u Novom Sadu je uložio i dodatne napore vezane za organizaciju rada suda, naveli su iz suda.
Sa ciljem da troje sudija koji su redovni članovi Krivičnog vanpretresnog veća, u ovom predmetu postupaju i prioritetno, a istovremeno vodeći računa da to ne utiče na odugovlačenje postupaka u drugim predmetima koji se takođe nalaze u radu Višeg suda u Novom Sadu, po naredbi predsednice suda, sudiji koja je predsednik veća u postupku ispitivanja optužnice, više od mesec dana, bio je obustavljen redovan priliv hitnih predmeta, a članovima veća, u periodu od dve nedelje, kako bi svo troje sudija imali potrebno vreme da se svestrano upoznaju sa obimnom dokumentacijom i dokazima, obuhvaćenim u 50 registratora, navodi se u obrazloženju.
Sve ovo navodimo kako bi javnost bila upoznata sa činjenicom da je Viši sud u Novom Sadu, u ovom pritvorskom predmetu, za koji postoji i izuzetan interes javnosti, dao prioritet u radu, dok je na dužinu trajanja postupka u fazi ispitivanja optužnice u najvećoj meri uticala složenost i obimnost predmeta, kao i predanost sudija, dodaje se.
Faza ispitivanja optužnice je veoma značajna faza krivičnog postupka, jer se u njoj utvrđuje da li je stepen sumnje da je neko lice izvršilo krivično delo, a po osnovu dokaza i navoda koje javni tužilac predlaže, podignuta na nivo opravdane sumnje. Tek kada se utvrdi da postoji opravdana sumnja, postupak prelazi u fazu prvostepenog suđenja, ističe se u obrazloženju koje je danas pročitala portparol Višeg suda u Novom Sadu Sanja Ćetojević.
Od 13 osumnjičenih, deset se nalazi u pritvoru, još dve osumnjičene osobe se nalaze u kućnom pritvoru, a jedna od njih je bivši vršilac dužnosti generalne direktorke "Infrastruktura železnice Srbije" Jelena Tanasković. Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić se brani sa slobode, jer mu je nakon nekoliko dana provedenih u pritvoru, sud ukinuo pritvor, usvojivši žalbu njegovog branioca.
This is a modal window.