
Kurti podneo ostavku, prekinuta sednica skupštine privremenih institucija

Aljbin Kurti podneo je danas ostavku na mesto premijera privremenih prištinskih institucija, prenose mediji.
Kurti je odluku o ostavci saopštio putem pisma upućenog Sekretarijatu skupštine tzv. Kosova. Ostavku je podneo na osnovu odredbi zakona tzv. Kosova prema kojima oni koji dobiju mandat poslanika, a istovremeno su deo izvršne vlasti moraju da podnesu ostavku na izvršnu funkciju koju imaju. Odnosno, ne mogu istovremeno da budu poslanici i deo izvršne vlasti, javlja dopisnik RT Balkan.
"Od 23. marta, kada je istekao puni četvorogodišnji mandat naše vlade, ona funkcioniše kao tehnička/ostavkom podneta vlada. U skladu sa Ustavom i važećim zakonima, izjavom koju sam dao i koja je prihvaćena od strane CIK-a 27. marta 2025. godine, kao i mojim javnim stavom istog dana, faktički sam podneo ostavku zajedno sa vladinim kabinetom. U cilju polaganja zakletve kao poslanik Skupštine Republike Kosovo, devetog saziva, ovim i zvanično dostavljam svoju ostavku sa izvršne funkcije, s tim da ona ima dejstvo od gorepomenutog datuma, u skladu sa Ustavom i važećim zakonima", navodi se u pismu ostavke Kurtija, koje prenosi "Kljan Kosova".
U Prištini je oko 11 časova počela konstitutivna sednica Skupštine tzv. Kosova, a sednica je prekinuta nakon što nije usvojen izveštaj komisije za verifikaciju mandata poslanika.
Poslanik Samoopredeljenja Avni Dehari, koji je kao najstariji predsedavao sednicom, rekao je da će obavestiti predsednicu privremenih institucija Vjosu Osmani o prekidu sednice i zatražiti mišljenje o daljim koracima, prenosi Tanjug.
Izveštaj komisije za verifikaciju mandata, koja je izabrana na početku sednice, nije usvojen, pošto su za izveštaj glasala 52 poslanika, protiv 46, a uzdržano je bilo 11 poslanika.

Protiv izveštaja su glasali poslanici Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza Kosova i Alijanse za budućnost Kosova, navodeći da nije blagovremeno distribuirana dokumentacija u vezi sa ostavkom premijera i ministara koji su izabrani za poslanike i da premijer privremenih institucija Aljbin Kurti i ministri koji su izabrani za poslanike pokušavaju da budu i na izvršnim i na zakonodavnim funkcijama.
Konstitutivna sednica počela je oko 11 časova, sa sat vremena zakašnjenja. Centralna izborna komisija u Prištini potvrdila je 27. marta konačne rezultate izbora za skupštinu privremenih institucija održanih 9. februara, prema kojima je Samoopredeljenje osvojilo 48 mandata, a najjača srpska stranka u pokrajini, Srpska lista devet mandata od 10 predviđenih za Srbe.
Posle Samoopredeljenja, na drugom mestu je Demokratska partija Kosova sa 24 mandata, a slede Demokratski savez Kosova sa 20 mandata i koalicija okupljena oko Alijanse za budućnost Kosova sa 8 mandata. Parlament privremenih institucija ima 120 poslaničkih mesta, od čega nevećinske zajednice imaju 20 mandata, od kojih srpska ima zagarantovanih 10 mandata. Srpska lista je osvojila devet od 10 mandata predviđenih za Srbe, a jedan mandat osvojila je stranka Za slobodu, pravdu i opstanak. Srpska lista više puta je istakla da je oštećena za jedan mandat i da je partija Za slobodu, pravdu i opstanak dobila mandat zahvaljujući glasovima albanskih birača.