
Đurđević Stamenkovski za TASS: Izjave Kos u formi ultimatuma su zlonamerne i neprijateljske

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski nazvala je izjave evropske komesarke za proširenje Marte Kos o pitanjima formiranja Vlade u Srbiji pokušajem ucene.
"Izjave evropske komesarke za proširenje i obnovu Ukrajine, Marte Kos u formi ultimatuma zlonamerne su i neprijateljske prema Srbiji. To je nedopustiv pokušaj ucene, usmeren na primoravanje naše zemlje da formira sastav buduće vlade u skladu sa željama onih, čija volja ne proizilazi iz naroda i nije potvrđena izborima", navela je Đurđević Stamenkovski u intervjuu za TASS.
Podvukla je i da je formiranje vlade unutrašnja stvar svake suverene države. To pravo, utvrđeno Poveljom UN, treba pre svega da poštuju međunarodne organizacije poput Evropske unije, poručuje ona.
Evropska komesarka za proširenje nedavno je izjavila da se nada da Aleksandar Vulin neće biti u novoj Vladi Srbije.

Na pitanje novinara da li Srbija može žrtvovati odnose sa Moskvom zarad članstva u EU, Đurđević Stamenkovski navodi da je poznato da Srbija ekonomski zavisi od Unije, ali bez obzira na to, Beograd se suprotstavlja pokušajima Brisela da primora Srbiju da svoju spoljnu i odbrambenu politiku uskladi sa politikom EU.
"Srbija nije uvela sankcije Moskvi, a naša odlučnost da održavamo strateške odnose sa tradicionalnim saveznicima nikada nije dovedena u pitanje. To je politika koju dosledno sprovode i Vlada Republike Srbije i predsednik zemlje, koji je više puta isticao da Srbija, uprkos procesu evropskih integracija, ne treba da odseče granu na kojoj sedi, odbijanjem prijateljstva i saradnje sa državama sa kojima ima istorijski ukorenjene odnose, ojačane sporazumima o strateškom partnerstvu", pojasnila je ona.
Osim toga, istakla je i nameru Srbije da produbljuje odnose sa zemljama BRIKS-a. Budući da je Nemačka usvojila strateški plan saradnje sa Indijom do 2050. godine, a Francuska potpisala investicioni sporazum sa Kinom, ona navodi da ne vidi na koji način Evropska unija može da predstavi ubedljive argumente protiv prava i odluke Srbije da gradi saradnju sa članicama BRIKS-a.
"Srbija je započela proces evropskih integracija u vreme kada je ideja o članstvu u EU bila mnogo privlačnija javnosti, kako kod nas, tako i u drugim potencijalnim zemljama kandidatima", primetila je ona.
Ono što je, prema njenim rečima, ozbiljno potkopalo autoritet ovog evropskog projekta je upravo insistiranje EU na uvođenju sankcija i konfrontaciji sa Rusijom, a takođe i odbijanje da prizna manjak demokratske legitimnosti u svojim institucijama. Đurđević Stamenkovski smatra da je politika Unije suočena sa dubokom krizom.
"Ako Brisel nastavi da se pridržava dosadašnjeg kursa dvostrukih standarda, protekcionizma i neuvažavanja nacionalnih interesa, onda dalje širenje evropske zajednice postaje krajnje upitno – kako u smislu opravdanosti, tako i sa tačke gledišta smisla ovog procesa, s obzirom na promenljivu geopolitičku sliku sveta", poručila je Đurđević Stamenkovski.