Srbija i Balkan

Rio Tinto i evropska budućnost: Hoće li Srbija postati rudarska kolonija EU

Borba oko rudnika u Jadru ne tiče se samo litijuma, već je i pitanje ko će definisati budućnost Srbije, piše "Politiko"
Rio Tinto i evropska budućnost: Hoće li Srbija postati rudarska kolonija EUGetty © Filip Stevanovic/Anadolu

Nemačka u litijumu iz Srbije vidi spas za svoju auto-industriju, ali spor oko rudnika u Jadru rizikuje da ugrozi put Beograda u EU, navodi "Politiko".

Procenjuje se da kod Jadra ima dovoljno litijuma za milion električnih automobila, ili četvrtinu potreba EU, što ovo nalazište čini ključnim za zelene ambicije Brisela, navodi pro-atlantističko glasilo u tekstu pod naslovom "Da li se Srbija pretvara u rudarsku koloniju EU".

"Borba oko rudnika u Jadru ne tiče se samo litijuma, već je i pitanje ko će definisati budućnost Srbije", kaže "Politiko".

Hildegard Bentele, poslanica nemačke Hrišćansko-demokratske unije (CDU) u Evropskom parlamentu i predsedavajući odbora koji savetuje Evropsku komisiju o CRMA projektima, smatra da je Jadar "ključan za Srbiju, za EU i za celu automobilsku industriju".

Nemački auto-proizvođači bore se da izađu na kraj sa električnim automobilima iz Kine i krizom energenata, kao i sa sindikatima kod kuće.

"Politiko" navodi da je predlog Rio Tinta da kopa u Jadru naišao na ekološke proteste koji prete da "ukaljaju aspiracije" Srbije da se pridruži EU i "otruju" odnose sa Briselom. Dodaje da podrška ulasku u EU, koja iznosi oko 40 odsto, opada zbog Jadra.

Bojana Novaković iz ogranizacije "Marš sa Drine" tvrdi da je bilo kakva podrška rudniku u Jadru "političko samoubistvo" i da nikada nije videla takvo protivljenje nekom projektu.

Nebojša Petković iz organizacije "Ne damo Jadar" kaže da EU nije zainteresovana za članstvo Srbije, već samo za sopstveni profit, a rudnik opisuje kao pokušaj da se Srbija uništi.

"Oni hoće da iskoriste naše sirovine a od nas naprave deponiju Evrope", izjavio je on.

Čad Bluit, direktor Rio Tinta za Jadar, kaže da ta kompanija "snažno demantuje neosnovane tvrdnje da bi Projekt Jadar mogao da ima negativan uticaj na poljoprivredu i kvalitet vode".

U međuvremenu je dokumentarni film jednog instituta povezanog sa Rio Tintom predstavio otpor Srba kopanju litijuma kao proizvod neznanja i "ruskih dezinformacija". Dokumentarac je napravio Piter Tom Džouns, direktor Instituta za održive metale i minerale na univerzitetu KU Leuven u Belgiji.

Komesar EU za industriju Stefan Sežurne prošlog meseca nije uvrstio Jadar u spisak 47 projekata od kritičnog značaja (CRMA), ali to je iz Brisela objašnjeno činjenicom da se taj spisak odnosio na nalazišta unutar bloka. Sežurne je najavio dodatne projekte izvan granica EU "u narednim nedeljama".

image