Srbija i Balkan

Produžava se lista studentskih zahteva: Odakle su pošli, a dokle su došli

Sve se više pominje da će jedinstveni zahtev biti vanredni parlamentarni izbori, a nogu je povukao Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
Produžava se lista studentskih zahteva: Odakle su pošli, a dokle su došli© Photo by Filip Stevanovic/Anadolu via Getty Images

Od početnih zahteva, sa kojima su krajem prošle godine, a u znak protesta zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 ljudi, studenti krenuli u blokade, lista se proširivala. A poslednji je, kako se priča, raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i pride "amandman" da listu kandidata za poslanike sastave akademci. 

Studenti su najpre tražili da se objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, zatim odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih na protestima, kao i podnošenje krivične prijave MUP-a javnom tužilaštvu u Beogradu protiv ljudi koja su fizički napali studente i profesore. Četvrti zahtev bio je njihovo krivično pravno procesuiranje od strane nadležnih institucija i ukoliko se nalaze na javnim funkcijama – njihovo razrešenje, a peti i poslednji bio je povećanje izdvajanja sredstava za državne fakultete za 20 odsto.

Posle protesta u Beogradu 15. marta, dodali su i da treba istražiti da li je tog dana upotrebljen zvučni top. 

U više navrata su se ograđivali od stranaka, nevladinih organizacija, udruženja i pokreta, koji su imali nameru da im otmu proteste. Ogradili su se i od ideje prelazne vlade. Onda je grupa fakulteta iz Novog Sada, ipak, rekla da je za ekspertsku vladu do ispunjenja zahteva. Na listu zahteva, uz blokadu RTS, stigao je novi –raspisivanje konkursa za kandidate za Savet Regulatornog tela za elektronske medije. A, zatim još jedan – da su nam potrebni vanredni parlamentarni izbori. Njega je promovisao Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, koji je odluku da treba da se ide na glasanje i da listu sastave studenti, doneo na plenumu. 

Nema konkretnih informacija ko bi se našao na listi studenata, na osnovu kojih kriterijuma bi bila sastavljena, ali se vidi da su studenti na plenumu doneli odluku i o zastupljenosti gradova i opština.

Vlast tvrdi da sada samo izlazi na videlo ono što su od početka tvrdili, da studenti vode političku borbu. U studentskim krugovima se sve češće govori o izborima, ali iz drugačijeg ugla od vlasti, mada sa ostalih plenuma, osim sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, nije bilo zvaničnih vesti da su za izbore. 

Studentkinja Pravnog fakulteta u Beogradu Zoe Gavrilović rekla ja za "Novu S" da "ovaj narativ da je raspisivanje izbora nešto što su studenti želeli od samog početka nije istina".

"Da su zahtevi na početku ispunjeni, do ovoga ne bi došlo. Doveli su nas da razmišljamo o nečemu, što uopšte nismo zamišljali na početku blokada", rekla je.

U političke vode, indirektno, su ušli u studenti iz Kosjerića, koji su pozvali opoziciju da izađu na izbore zajedno što su partije i učinile. 

"Sve političke organizacije, grupe građana, kao i nestranački pojedinci koji svojom iskrenošću i integritetom mogu doprineti, treba da nastupe zajedno. Ne zarad formalnog zbirnog rezultata, niti zbog podele opštinskih funkcija, već zbog jasne poruke – jedinstvo naroda mora prethoditi svakom ozbiljnom zaokretu", navodi se u saopštenju studenata koje je preneo portal "Ozonpres".

Jedini način, naveli su, da se institucije vrate narodu i ponovo zadobiju svrhu, prema njihovim rečima, jeste da se svi ujedine u toj borbi.

"Jedna lista – svi zajedno. To nije taktika. To je princip. Mi smo uspeli da ujedinimo narod Srbije. Već pola godine, jedinstvom gradimo jedinstvo. Recept je jednostavan – ujedinjena lista ujedinjuje ljude i dokazuje doslednost i iskrenost u borbi", dodaje se u saopštenju.

Izbori u Kosjeriću kao i Zaječaru biće održani 8. juna. 

Stranke prozapadne opozicije su podržale ideju studenata o vanrednim parlamentarnim izborima, rekavši da će im, ako to bude zajednički uslov akademaca, ustupiti resurse i podržati listu koju studenti budu predložili. 

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić objavila je da će studenti u blokadi 15. maja zatražiti od predsednika Srbije Aleksandra Vučića da raspiše vanredne parlementarne izbore koji bi bili održani do 29. juna.

Predsednik Aleksandar Vučić je rekao da mu niko nije uputio nikakav zahtev.

"Koliko znam, po Ustavu, po zakonu te izbore raspisuje nenadležna predmetna institucija. Ne znam možda im neko raspiše, možda i ja raspišem. Nikad se ne zna, ali oni sa mnom ne razgovaraju. I oni od mene ne traže i nisu tražili ništa. Siguran sam i da neće tražiti, kako da sebi pljunu u lice, ispalo bi da su svih šest meseci lagali da sam nenadležna predmetna institucija, a onda bi da dođu do nenadležne predmetne institucije da ga nešto mole i da nešto traže", rekao je Vučić.

Studenti su na Instagram nalozima objavili da će od protesta 1. maja, na Dan rada radikalizovati proteste i da će ih podići na drugi nivo.

Možda će se tada videti šta novo, kada su u pitanju izbori, borba donosi. 

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live