Srbija i Balkan

Ultimatum ističe za dva dana: Koliko Srba je predalo zahtev za nova dokumenta prištinskog sistema

U sredu ističe rok od tri meseca u kome su Srbi, na osnovu dokumenata srpskih institucija na KiM, mogli da regulišu svoj građanski status i postanu vidljivi i u "kosovskom" sistemu
Ultimatum ističe za dva dana: Koliko Srba je predalo zahtev za nova dokumenta prištinskog sistemaGetty © Илустрација/Photo by Erkin Keci/Anadolu via Getty Images

Za dva dana, u sredu 30. aprila, prema odluci MUP-a tzv. Kosova ističe rok od tri meseca u kome su Srbi i ostali građani Kosova i Metohije mogli da podnesu zahtev agenciji za civilnu registraciju "Kosova" za upis podataka o svom građanskom statusu, a na osnovu srpskih dokumenata.

"Pozivamo građane da ostvare svoje pravo na registraciju podataka u skladu sa odlukom br. 0616/2024 od 21.11.2024. godine do 30. aprila 2025. godine, dok nakon ovog datuma, činjenice o civilnom statusu (rođenje, brak i smrt) koje su registrovane u ilegalnim srpskim strukturama od 10. juna 1999. godine do 1. februara 2025. godine, neće moći da se registruju u Centralnom registru civilnog statusa republike Kosovo", navodi se u saopštenju MUP-a tzv. Kosova.

Proteklih meseci, posle upada kosovskih specijalaca u zgrade privremenih organa i južno i severno od Ibra, predsednici tih organa okrivljeni su da su institucije pod njihovom nadležnošću izdavale "falsifikovana" dokumenta, odnosno dokumenta koja prištinski organi ne priznaju kao validna.

Prema odluci kosovskog ministarstva pravo na podnošenja zahteva za registraciju podataka imaju svi građani tzv. Kosova koji su registrovali podatke civilnog statusa (rođenje, brak i smrt) u srpskim sistemima od 10. juna 1999. do 1. februara 2025. godine.

U  saopštenju se dodaje da je od 1.2. do 25.04.2025. godine u pomenutoj agenciji izvršeno ukupno 4.330 registracija, 2.159 rođenja, 1.108 sklopljenih brakova i 1.063 smrtnih slučajeva.

"Radi se o tome da su kosovski organi vlasti u ova tri meseca, od 1. februara do kraja aprila ove godine priznavali srpska dokumenta i da smo na osnovu srpskih dokumenata dobijenih od srpskih struktura na KiM kod njihovih organa vlasti mogli da regulišemo svoj građanski status. To pre 1. februara nije bilo moguće, a mislim i da neće biti moguće posle 1. maja, barem su tako saopštili", objašnjava sa RT Balkan jedan od naših sagovornika, Srbin iz severne Kosovske Mitrovice.

Naš sagovornik dodaje da je u ovom roku prijavio u kosovski sistem svoju decu i to na osnovu srpskih izvoda rođenih.

"Na isti način regulisao sam i svoj bračni status iako sam u braku već više od 20 godina. Sa srpskim izvodom iz knjige venčanih otišao sam u opštinu Zvečan po kosovskom sistemu, tamo sam izvadio kosovski izvod venčanih. Sad imam kosovski izvod iz knjige rođenih za decu i kosovski izvod iz knjige venčanih, i tako sam prepoznat u njihovom sistemu. Da to nisam uradio sada, morao bih da se ponovo venčavam sa suprugom i da na taj način  dobijem kosovski izvod", kaže naš sagovornik.

U prethodnom periodu, ljudi koji su, recimo, venčani po srpskom sistemu nisu mogli da ostvare nikakva prava što se tiče kosovskog sistema, morali su da vade kosovska dokumenta da bi im brak bio priznat po kosovskom sistemu.

RT Balkan je pre nepunih godinu dana objavio priču Srbina iz severne Kosovske Mitrovice, starog 45 godina koji je 19 godina u braku, i koji je sa suprugom izrodio troje dece, i koji  u tom trenutku nije imao drugi način da reši administrativne probleme nego da se ponovo venča kod albanskih matičara u albanskoj opštini Severna Mitrovica.

"Supruga je još pre desetak godina izvadila kosovsku ličnu kartu i to na prezime koje je uzela na venčanju, odnosno na moje prezime. I to je tako bilo do pre par godina kada smo odlučili da prijavimo decu u kosovski sistem i kada smo 'otkrili' da je supruga udata a da sam ja – neoženjen. Onda su nastale nevolje, mesecima smo pokušavali da to promenimo, da i meni u dokumentima stoji da sam oženjen, svelo se na to da nisu prihvatili srpski izvod venčanih i da na osnovu toga uvedu da sam venčan. Tražili su da se moja supruga vrati na devojačko prezime, na kraju su tako i uradili. Morali smo da pišemo nekim instancama u Prištinu, šaljemo mejlove, rezultata nije bilo", ispričao nam je tada sagovornik čije je ime poznato redakciji.

Kada je krajem prošle godine objavljena odluka kosovskih vlasti o roku od tri meseca u kome će građani moći da regulišu svoj status na osnovu srpskih dokumenta, politikolog Ognjen Gogić za "Kosovo onlajn" ocenio je da je odluka MUP-a tzv. Kosova jedna vrsta prekretnice jer Priština nije do tada priznavala dokumenta izdata u srpskom sistemu. Po Gogiću, upis u registar omogućava ostvarivanje prava u kosovskom sistemu koja proizilaze iz statusa koji im se priznaje – očinstvo, srodništvo, bračni odnos...

"Obavezu da Kosovo nađe način da prizna i prepozna dokumenta koja su izdali srpski organi, koje oni nazivaju paralelni ili neintegrisani, i da ih uvede u svoj pravni poredak Kosovo je preuzelo u dijalogu tokom 2015. i 2016. godine, međutim to nikada nije sprovelo u delo. Nikada nisu bile date instrukcije institucijama Kosova kako da priznaju valjanost dokumenata koje su izdali kako javna uprava u srpskom sistemu, tako i sudovi. Tako da je ovo korak ka tome i prekretnica jer se priznaju dokumenti koje su izdali srpski upravni organi i omogućava se njihovo priznanje u matičnim službama Kosova", naveo je tada Gogić za "Kosovo onlajn".

"Sada se priznaje važnost svih dokumenata koje su izdale srpske institucije od 1999. do stupanja na snagu ove odluke i to je građanima značajno. Već su anegdotalni primeri nepriznavanja brakova, jer kada se brak sklopi u srpskom sistemu, supružnici kao takvi nisu prepoznati po kosovskim zakonima i pred kosovskim institucijama. To se takođe odnosi na priznavanje izvoda iz matične knjige rođenih vezano za priznavanje dece i to je proizvodilo probleme u svakodnevnom životu građana i ovo će da im omogući da ostvaruju prava i u kosovskom sistemu koja proizlaze iz tog statusa koji im se priznaje", ocenio je Gogić.

Inače, MUP tzv. Kosova krajem prošle godine izdao je saopštenje u kome je naveo da "svi građani koji su registrovali činjenice svog građanskog statusa (rođenje, venčanje, smrt) u srpskim paralelnim strukturama od oktobra 1999. godine do stupanja na snagu te odluke mogu da podnesu zahtev za upis ovih činjenica u centralni registar statusa Kosova".

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live