
Propala još jedna sednica: Aljbuljena Hadžiju sa 57 pala na samo 54 glasa

U Prištini je propao i osmi pokušaj konstituisanja skupštine tzv. Kosova. Kandidatkinja Kurtijevog Samoopredeljenja Aljbuljena Hadžiju za koju je na prethodnim sednicama glasalo 57 poslanika, jutros je, u šestom pokušaju, odnosno na šestom glasanju da bude izabrana za predsednicu parlamenta, dobila samo 54 glasa.
Takođe, na prethodnim glasanjima protiv izbora Hadžiju bio je 41 poslanik, jutros je protiv glasalo njih 44, a uzdržano je bilo troje poslanika. Da bi kandidat bio izabran za predsednika parlamenta potreban je 61 glas koji Samoopredeljenje, očigledno, u ovom trenutku nema.
Konstitutivna sednica skupštine tzv. Kosova jutros je ponovo prekinuta, a nastavak je zakazan za četvrtak, 1. maja.
"Sve se ovo dešava zbog želje Pokreta Samoopredeljenje da drži Kosovo kao taoca zarad jednog kandidata. Apsolutno je neshvatljivo da po sedmi put dolazimo ovde sa građanskim mandatom da zemlji damo nove institucije, ali arbitrarno insistiranje Samoopredeljenja na ovom kandidatu to čini nemogućim. Ako nemaju parlamentarnu većinu, ne mogu nametnuti svoju volju silom — neka predlože novog kandidata", rekao je pre dva dana, posle sedmog propalog nastavka sednice Memlji Krasnići iz Demokratske partije Kosova.
I dok opozicione stranke DKP, DSK i ABB insistiraju da Samoopredeljenje predloži drugog kandidata i da se na taj način izađe iz institucionalne krize u kojoj se tzv. Kosovo nalazi, Samoopredeljenje i dalje insistira da Aljbuljena Hadžiju ostane kandidat za predsednicu parlamenta. Gljuak Konjufca jutros je, predlažući Hadžiju rekao da bi bio veoma zahvalan opoziciji ako bi oni predložili kandidata koji bi mogao da sakupi 61 glas.
Posmatrači u Prištini redom smatraju da je jedini motiv Kurtija da ne odstupi od predloga da Hadžiju bude kandidat za predsednika parlamenta taj što lider Samoopredeljenja nema većinu za formiranje svoje treće vlade i da na ovaj način kupuje vreme. Drugi potencijalni razlog jeste da tzv. Kosovo već na leto ide na nove, vanredne parlamentarne izbore.
Leto kao termin za održavanje izbora, ocenjuje se u Prištini, odgovaralo bi Kurtiju jer u tom periodu veliki broj ljudi iz dijaspore dolazi na odmor, a smatra se da je dijaspora i dalje listom uz premijera tzv. Kosova u ostavci.
"Nije sigurno da svi žele izbore — to je samo jedna od mogućih formula koja se pominje. Međutim, niko ne govori o tome kako uopšte stići do izbora. Smatram da je to veoma važno: najpre treba da se formira skupština kako bi se mogla raspustiti. A time se, nažalost, niko ne bavi. U suštini, zaglavili smo se u tehnikalijama", kaže za kosovske medije analitičar Ljeart Hodža.
This is a modal window.