
Dodik: Republika Srpska na korak do pokretanja arbitraže u Hagu
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je potvrdio da postoji mogućnost da se Srpska prvi put u istoriji obrati Stalnom arbitražnom sudu u Hagu i tamo iznese suštinu problema koju je u BiH izazvao Kristijan Šmit.
"Daćemo stručnjacima da se time bave. Treba iskoristiti pravne i svake druge mogućnosti u ovoj borbi", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
On je istakao da su predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić i stručnjaci za ova pitanja iz Republike Srpske pronašli određene mogućnosti, jer je reč o sudskoj, a ne političkoj arbitraži.
Prema njegovim rečima, dosadašnji međunarodni i svaki drugi subjekti uvek su odlučivali protiv Republike Srpske, ali situacija je sada drugačija.
Prethodno su mediji objavili da je Republika Srpska je na korak do odluke da se prvi put u istoriji obrati Stalnom arbitražnom sudu u Hagu da bi i na toj adresi iznela srž problema i razotkrila ko stoji iza najveće krize u BiH od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Obraćanje tom sudu u Hagu omogućeno je zaključkom koji je usvojen na posebnoj sednici Narodne skupštine polovinom marta ove godine na predlog predsednika republičkog parlamenta.Republika Srpska je na korak da se prvi put u svojoj istoriji obrati Stalnom arbitražnom sudu u Hagu kako bi bilo razotkriveno ko stoji iza najveće krize u BiH od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, piše "Glas Srpske".
Obraćanje Sudu u Hagu omogućeno je zaključkom Narodne skupštine Republike Srpske koji je usvojen u martu na predlog predsednika Narodne skupštine Nenada Stevandića.
Zaključkom je upućen zahtev za arbitražno rešavanje spora između Republike Srpske i BiH, a u svojstvu strana ugovornica u Aneksu četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma i Aneksa 10 koji se tiče mandata i ovlašćenja visokog predstavnika.
Rok za izjašnjenje strana je istekao krajem prošle sedmice, i tako je otvorena mogućnost da se o gorućim pitanjima u BiH izjasni Stalni arbitražni sud u Hagu.
Profesor međunarodnog prava Dragan Dakić ocenio je za medije da će biti otvoren sudski spor u Hagu, jer je BiH označena kao strana u postupku zato što su njeni organi jednostrano menjali anekse Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Suština je da je Republika Srpska rekla da interpoliranje Kristijana Šmita u pravni poredak BiH, koje je počinio Ustavni sud BiH 2023. godine, jeste kršenje Aneksa četiri kojim je propisana podela vlasti i nadležnosti u BiH, što je jedan od osnovnih aspekata svakog mirovnog sporazuma, te Aneksa 10 kojim se propisuje imenovanje visokog predstavnika", rekao je Dakić.