
Bocan-Harčenko: Srbija nema nameru da uvede vize za ruske državljane

Srpske vlasti ne nameravaju da uvedu vize za državljane Rusije, kao ni druge sankcije protiv Moskve, izjavio je u intervjuu za "RTVI" ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.
"Srbija ne namerava da uvodi sankcije ili bilo kakve restriktivne mere, uključujući i vizne, u humanitarnoj sferi protiv Rusije. Više puta je na najvišem nivou potvrđeno da takvih namera nema. Zato ne očekujemo nikakvo pooštravanje u bilo kom pogledu", naglasio je on.
Ova izjava ambasadora stiže uoči rasprave Evropskog parlamenta koja je zakazana za sledeću sedmicu, a na čijem dnevnom redu je rezolucija o Srbiji koja je sačinjena na osnovu izveštaja Tonina Picule.
U tekstu se decidirano navodi da se primećuje napredak Srbije u usklađivanju sa viznom politikom EU, ali se Beograd "poziva na potpuno usklađivanje, posebno u pogledu onih zemalja koje nisu članice EU koje predstavljaju bezbednosnu pretnju za EU, uključujući pretnju od sajber napada".
Prema rečima ruskog ambasadora u Srbiji, Moskva polazi od toga da će "pristup i politika Srbije prema Rusiji ostati nepromenjeni".
"Nastavićemo da razvijamo saradnju u svim oblastima, uključujući i humanitarnu", dodao je Bocan-Harčenko.

Krajem marta, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije najavilo je da će do kraja 2026. godine uskladiti svoju viznu politiku sa EU kako bi postala punopravna članica te organizacije.
Tako je Beograd već uveo vizni režim za državljane Katara, Mongolije, Omana i Kuvajta.
Među drugim zemljama za čije bi građane Srbija potencijalno mogla da uvede vize nalaze se Rusija, Belorusija, Turska, Kina i Azerbejdžan.
Ambasador Rusije u Srbije je priznao da mu je bilo teško da objasni nedavne izjave srpskog predsednika Aleksandra Vučića o tome da je Crvena armija imala "ograničenu" ulogu u oslobađanju Jugoslavije.
"Ovde ću otvoreno reći: teško mi je da nešto objašnjavam ili komentarišem — pogotovo jer je već bilo zvanično saopštenje portparolke Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marije Zaharove. Tema oslobođenja Jugoslavije nije nova. Ona se i ranije, ponekad u prilično oštrom obliku, povremeno otvarala u sovjetsko vreme, tačnije u doba SSSR-a i SFRJ — u socijalističkom periodu", istakao je Bocan-Harčenko.
Prema njegovim rečima, "nemoguće je govoriti da je uloga Crvene armije bila ograničena ili da je Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije sama u potpunosti oslobodila zemlju".
"Svi razumemo da je oslobođenje Srbije postalo deo oslobođenja Istočne Evrope, deo velikih operacija sovjetske armije. To su bili takvi obimi vojnih dejstava i operacija da ih Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije objektivno nije mogla samostalno izneti. Mi o tome uvek govorimo — to je istorijska istina", istakao je Bocan-Harčenko.
Istovremeno, on je napomenuo da u Rusiji "nikada nisu umanjivali (i sada ponovo naglašavaju poštovanje) ulogu koju su odigrale nacionalne i lokalne snage u borbi protiv nemačko-fašističke okupacije".
Osim toga, Moskva takođe polazi od toga da predsednik Aleksandar Vučić, neće promeniti svoju odluku da doputuje u Moskvu 9. maja.
"Pritisak je zaista neverovatan. To je, naravno, već politički bezobrazluk, pritisak i nepoštovanje suvereniteta i principa samostalnosti država", ocenio je ambasador Rusije.
On je dodao da su u Srbiji "navikli na pritisak" i da ga "trpe u veoma intenzivnom obliku".
"Pritisak najvišeg nivoa traje već tri godine, od početka Specijalne vojne operacije, u kontekstu sankcija. Oni su već razvili snažan imunitet i sposobnost da se odupru tom oritisku", napomenuo je on.
Bocan-Harčenko je naglasio da Moskva polazi od toga da je Aleksandar Vučič doneo odluku da dođe u Moskvu na obeležavanje Dana pobede i da "tu odluku, iz političkih razloga i u skladu sa svojim ličnim uverenjem, neće menjati".
"Želim da istaknem i njegov lični odnos prema tom događaju, jer je u pitanju jubilej — 80 godina od Velike pobede. On je čovek koji poštuje ovaj praznik. Za njega je to sveta stvar i stvar časti", poručio je ruski ambasador.
Govoreći od predlogu koji su izneli srpski lider Aleksandar Vučin, a i bivši potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin da Beograd bude mesto budućih pregovora između predsednika Putina i američkog lidera Donalnda Trampa, Bocan-Harčenko je istakao da je prerano o tome govoriti.
"Pokušali su da pokažu da su spremni da doprinesu procesu rešavanja (vojnog sukoba u Ukrajini). Štaviše, Beograd, iako uglavnom u vreme kada je bio prestonica Jugoslavije sa svojim posebnim međunarodnim statusom, više puta je biran kao efikasno mesto za međunarodne i teške bilateralne događaje", rekao je on.
Dodao je da ovaj predlog smatra "prijateljskim, konstruktivnim izrazom unutrašnjeg poriva duše srpskog rukovodstva".
Skrenuo je pažnju na to da srpske vlasti imaju pozitivan stav prema dijalogu između Rusije i Sjedinjenih Država i da s nestrpljenjem čekaju rezultat.
Bocan-Harčenko je napomenuo da sada "ne postoje nikakve naznake" da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić "oseća nesigurno" i da bi mogao da podnese ostavku, uprkos protestima u zemlji.
"Generalno, nema nikakvih naznaka da se Vučić trenutno oseća nesigurno kao predsednik, već naprotiv. Što se tiče protesta, još je teško i prerano reći da su zaustavljeni ili da se gase. Verovatno će neko vreme još trajati", priznao je ambasador Rusije u Beogradu.
Prema njegovom mišljenju, predsednik Srbije suprotstavlja protestima "konkretan rad", kao i alternativni "narodni" pokret "Za Srbiju", koji se protivi protivvladinim demonstracijama.
"Predsednik u svojim rukama ima dovoljno snažne mehanizme, koji su na njegovoj strani i koji će mu omogućiti ne samo da sačuva unutrašnju političku stabilnost, već i da nastavi progresivno kretanje, pre svega u ekonomiji, uz oslonac na novu Vladu Srbije", dodao je Bocan-Harčenko.
Trenutno u Srbiji ne postoji nijedan političar s ambicijama koji bi bio spreman da prihvati priznanje samoproglašenog Kosova, ocenio je ruski ambasador.
"Nijedan ozbiljan političar ili političar koji razmišlja o svojoj perspektivi i budućnosti nikada neće preduzeti korake ka priznanju Kosova", uveren je Bocan-Harčenko.
Prema njegovim rečima, "u prethodnim fazama postojale su i stranke i pojedinci koji bi bili spremni na takve korake".
"Ali u ovom slučaju, politički krug koji se trenutno vidi verovatno nije spreman ili nije u mogućnosti da to učini zbog unutrašnje situacije, odnosa u društvu i razumevanja da posle priznanja Kosova nijedan srpski lider ne bi mogao da ostane na vlasti duže od jednog dana", naglasio je ambasador Rusije.
Istovremeno, Bocan-Harčenko je potvrdio da Beograd ostaje privržen kursu ka članstvu u EU, gde se od Srba i kosovskih Albanaca očekuje normalizacija odnosa.
"U programu nove vlade usmerenje ka EU je potvrđeno kao prioritet. Verovatno nije moglo biti drugačije — zemlja je kandidat za članstvo u EU, ne odriče se tog statusa i zadržava fokus na ulazak u EU. Ali pri tome je napravljena važna napomena: članstvo i evrointegracioni put uz očuvanje suvereniteta i samostalnog izbora Srbije", zaključio je ruski ambasador.
Govoreći o izveštaju FSB-a o "zvučnoj pušci" koja je navodno upotrebljena u protestima u Beogradu 15. marta, Bocan-Harčenko je istakao da su tamo uočeni "jasni znaci režirane provokacije".
On je napomenuo da protesti poput ovih u Srbiji često imaju organizatore, čak i kada deluju kao spontane masovne akcije. Učesnici su pod velikim emocionalnim pritiskom i mogu biti lako manipulisani signalima organizatora koji usmeravaju njihovo ponašanje.
"Zato nemam razloga da ne verujem u (postojanje) organizatora, s obzirom na uzbuđenost i emocije. Uzimajući u obzir da su učesnici demonstracija po pravilu prijemčivi na neke signale, nalaze se na visokom nivou uzbuđenja i emocionalnog uspona. Zaista, dovoljno je nekoliko organizatora da upute poziv, da daju neke signale, i ljudi će reagovati onako kako su reagovali", zaključio je Bocan-Harčenko.