Srbija i Balkan

Dve godine od masovnog ubistva u "Ribnikaru": Tišina u Beogradu, cveće i sveće za stradale

Kosta Kecmanović je pucao iz dva očeva pištolja, a pošto je u vreme izvršenja zločina imao 13 godina nije krivično odgovoran i od tada se nalazi u psihijatrijskoj ustanovi. U Beogradu komemorativni program
Dve godine od masovnog ubistva u "Ribnikaru": Tišina u Beogradu, cveće i sveće za stradale© TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/bs

Trinaestogodišnji Kosta Kecmanović je na današnji dan pre dve godine u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio deset ljudi – devetoro dece i čuvara škole, a ranio petoro učenika i nastavnicu istorije. U Beogradu se održava komemorativni program. Treći i četvrti maj, kada se samo dan posle tragedije u Beogradu dogodila i tragedija u Duboni i Orašju, obeležavaju se kao Dani sećanja na žrtve masovnih ubistava.

Kecmanović je pucao iz dva očeva pištolja, a pošto je u vreme izvršenja zločina imao 13 godina nije krivično odgovoran i od tada se nalazi u psihijatrijskoj ustanovi u Beogradu

Ubijeni su: Mara Anđelković, Bojana Asović, Angelina Aćimović, Ana Božović, Adriana Dukić, Ema Kobiljski, Katarina Martinović, Sofija Negić, Andrija Čikić i Dragan Vlahović.

Članovi porodica ubijenih i veliki broj građana donose cveće, pale sveća i upisuju se u knjigu sećanja.

Odavanje pošte žrtvama počelo je minutom ćutanja ispred mesta zločina u 8.40. Na ulazu škole, koji je zatvoren, nalaze se fotografije i imena ubijenih, a ispisani su stihovi pesme "Tjentište" Branka Miljkovića.

Ulica Kralja Milutina će, u delu od Krunske do Njegoševe ulice, biti zatvorena za saobraćaj uz definisan medijski protokoli i to će do 20 časova biti prostor tišine. 

Kostini roditelji, Vladimir i Miljana Kecmanović osuđeni su prvostepenom presudom na višegodišnje zatvorske kazne.

Kecmanović je 3. maja u 8 i 40, u školi koju je pohađao, na licu mesta ubio najpre čuvara, dežurne učenike, a potom je ušao u svoje odeljenje gde je nastavio pucnjavu.

Program sećanja na Tašmajdanu

Prostorno-zvučna instalacija i participativna radionica "Vrlo jato u Vrtu vrlina" postavljene su u Malom Tašmajdanu, u blizini japanskih trešanja, a pažnju zajednice usmeravaju na čuvanje sećanja na decu i čuvara Dragana i na vrline po kojima ih pamtimo.

Ptice iz "Vrlog jata", biće sačuvane kao artefakti arhiva budućeg Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva.

Na lokaciji Veliki Tašmajdan, u krugu oko spomenika Desanki Maksimović, u periodu od 13 do 19 časova održava se forum i tribina: "Otvaranje crne kutije 3. maja".

Tema ovogodišnjeg foruma 3. maja je prećutkivanje, a svoje anonimne odgovore, građani će ispisivati na papirima, i "gurati ih pod tepih" koji će biti postavljen na sceni u krugu oko spomenika Desanki Maksimović.

U 17 sati, tepih pod koji će građani stavljali svoja prećutkivanja će se podići, a neke od dobijenih anonimnih odgovora će čitati glumci, kao simbolički čin osvešćivanja da smo svi podjednako odgovorni za našu zajednicu.

Program komemoracije se nastavlja tribinom od 17.30 do 19 časova, pod nazivom "Otvaranje crne kutije 3. maja".

Tok suđenja i presude

Kosta Kecmanović je pucao na svoje drugove iz dva očeva pištolja koja je krišom, uzeo iz sefa 1. maja pošto je otkrio šifru. Potom je dva dana kasnije pištolje stavio u ranac, otišao u školu i tokom prvog časa izvršio masovno ubistvo.

Protiv njegovih roditelja tada je pokrenut krivični i pet parničnih postupaka po tužbama ranjenih i porodica ubijenih.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dečaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog dela zlostavljanje i zanemarivanje maloletnog lica, kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine. Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

On se od 3. maja 2023. godine nalazi u pritvoru, dok se Miljana Kecmanović sve vreme brani sa slobode

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloletnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 meseci zatvora zbog krivičnog dela davanje lažnog iskaza.

Vlasnik te streljane, Ratko Ivanović, je prethodno sklopio sporazum o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu na osnovu kojeg ga je sud oglasio krivim za krivično delo davanje lažnog iskaza i osudio na kaznu kućnog zatvora od šest meseci.

To je prvostepena presuda na koju su žalbe uložili branioci osuđenih, ali i Više javno tužilaštvo u Beogradu na oslobađajući deo u odnosu na Miljanu Kecmanović, koja je oslobođena za krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

Apelacioni sud bi trebalo da zakaže sednicu za razmatranje tih žalbi, kojoj osuđeni mogu, ali ne moraju da prisustvuju.

Pet tužbi protiv Kostinih roditelja

Krivični postupak je bio zatvoren za javnost zbog zaštite interesa maloletnih oštećenih, dok je izricanje presude bilo javno.

Protiv roditelja dečaka podneto je pet tužbi. Prvu je podnelo 27 članova porodice ubijenih, drugu članovi porodice Dukić čije je ćerka tada ubijena, a koji su pored škole tužili i državu, treću i četvrtu su podneli ranjeni dečaci, odnosno njihovi roditelji kao zakonski zastupnici i petu ranjena nastavnica istorije.

Od pet parničnih postupaka dva su završena, po tužbi 27 članova porodice ubijenih i po tužbi ranjene nastavnice.

Sud je u predmetu po tužbi 27 članova porodice ubijenih obavezao Kecmanoviće i OŠ "Vladislav Ribnikar" da solidarno isplate višemilionske novčane iznose na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljeni duševni bol i strah usled smrti bliskog lica.

Kecmanovići i škola bi, ukoliko presuda postane pravosnažna, trebalo da isplate oštećenima oko 350 miliona dinara.

Parnični postupak po tužbi ranjenje nastavnice istorije je takođe zaključen, ali će presuda biti naknadno objavljena.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live