Srbija i Balkan

Patrijarh Porfirije u besedi povodom Spasovdana: Slavimo spasenje ljudskog roda

Časni krst ove godine nosi alas Renato Grbić koji je do sada spasao 33 utopljenika iz talasa i dubina Dunava
Patrijarh Porfirije u besedi povodom Spasovdana: Slavimo spasenje ljudskog roda© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Slavimo događaj nad događajima i krunu spasenja roda ljudskoga. Važno da se osnažimo molitvom, da se ispunimo duhom mira, jedinstva, ljubavi, međusobnog razumevanja. Da sebe utkamo projavu ljubavi Božije, njegovih pravila života, njegovog zakona, njegovih zapovesti, carstva njegovog među nama, rekao je patrijarh srpski Porfirije u besedi povodom Spasovdana, gradske slave Beograda u Hramu Svetog Save. 

Dodao je da današnje okupljanje svedoči da Srbi nisu narod koji isključivo živi u vremenu, već da je hrišćanski, pravoslavni, srpski narod Svetog Save, koji istoriju prima kao dar božiji.

Naveo je i da srpski narod Svetog Save istoriju vidi kao mesto spasenja, kao mesto sticanja smisla postojanja, kao mesto stvaralaštva, kao mesto u kojem čovek postoji da bi zavoleo Boga čitavim svojim bićem i da bi zavoleo i svakog čoveka šta više, da bi uz pomoć Božiju zavoleo i one kojimu se protive.

"Da bi u svakome video brata, a ne ono do čega smo, nažalost, došli neslušajući zapovest Božiju, koja veli ljubi bližnjega svoga, pa i neprijatelje svoje. A mi, maltene, počeli da proglašavamo da ispravno mrzeti bližnjega svoga. Dakle, mi smo narod hrišćanski, narod pravoslavni, narod srpski, narod Svetog Save, koji ima svoj početak u istoriji, ali kreće se ka večnosti", poručio je Porfirije.

Spasovdanska litija u kojoj učestvuje veliki broj vernika krenula je oko 19 časova od Vaznesenjske crkve ka Hramu Svetog Save na Vračaru, a predvodi je patrijarh SPC Porfirije.

Na čelu Spasovdanske litije povodom obeležavanja slave Grada Beograda, koja još od davne 1862. godine prolazi ulicama Beograda, predstavnici crkve nose i ruku Svetog Save koja je jedini deo svetiteljevih moštiju preostao u Srbiji nakon njihovog spaljivanja na Vračaru 27. aprila 1594. godine.

Litija prolazi ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana, da bi preko Slavije i Bulevara oslobođenja došla na plato ispred Hrama Svetog Save.

Litija je pre dolaska u Hram Svetog Save stala na Slaviji, gde je održana molitva.

U litiji, kao i prethodnih godina, pored poglavara SPC, koji ovom prilikom nosi žezal Svetog Save, učestvuju episkopi, sveštenstvo, monaštvo i veliki broj vernika, predstavnici republičkih i gradskih vlasti, pripadnici Vojske Srbije, Žandarmerije, orkestra policije, članovi pevačkih i folklornih društava.

Časni krst ove godine nosi alas Renato Grbić koji je do sada spasao 33 utopljenika iz talasa i dubina Dunava, nosilac nagrade za herojsko delo iz 2010. godine, proglašen je za "Naj Beograđanina", nosilac je plakete za najplemenitiji podvig godine i medalje Ministarstva za civilnu zaštitu i vanredne situacije Ruske Federacije.

Po dolasku litije, u hramu Svetog Save biće održan moleba, a zatim će se prisutnima obratiti patrijarh Porfirije.

Ruka Svetog Save biće izložena u hramu na Vračaru na poklonjenje i celivanje vernima i narednih dana uz svakodnevna bogosluženja, koja je juče stigla iz manastira Mileševe u Beograd.

Svetom arhijerejskom liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi koju je jutros služio patrijarh Porfirije, SPC i Grad Beograd započelo je obeležavanje gradske slave Spasovdana.

Liturgija u Vaznesenjskoj crkvi počela je u deveti sati, a veliki broj vernika bio je prisutan kako bi celivao mošti-ruku Svetog Save.

Ceremonija proslave gradske slave nastavljena je u 12 časova lomljenjem slavskog kolača u Starom dvoru uz prisustvo gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, patrijarha Porfirija i premijera Đura Macuta i drugih brojnih zvanica.

Patrijarh je rekao da je današnji dan poseban, jer je u Beograd iz manastira Mileševa stigla leva ruka Svetog Save, jedini preostali deo svetiteljevih moštiju.

"Ruku smo doneli da bude sa nama ovih dana u Beogradu. Ruku koja je ljubomorno čuvana kroz vekove u strahu da opet neće doći neka sila koja se protivi Bogu i činjenici da ne možemo biti sluge Božije ako ne služimo jedni drugima i ako ne prepoznajemo da smo jedni drugima potrebni. Ruka je došla da nas blagoslovi i da nam pokaže put", rekao je patrijarh.

Beograd slavi Spasovdan kao svoju slavu i tako čuva uspomenu na dan kada ga je despot Stefan Lazarević proglasio srpskom prestonicom.

Naime, prema dogovoru ugarskog kralja Žigmunda i srpskog despota Stefana, koji je sklopljen krajem 1403. ili početkom 1404. godine, Beograd je postao prestonica Srpske despotovine, a za slavu grada ustanovljen je Spasovdan.

Jedan od načina na koji je ovo bilo obznanjeno, obeleženo i proslavljeno bila je i svečana litija koja je prošla ulicama nove prestonice.

Takođe, to je slava manastira Visoki Dečani, Banjaluke, Nevesinja i Istočnog Novog Sarajeva.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live