
Li Ming: Prijateljstvo Srbije i Kine prevazišlo bilateralne okvire i postalo uzor za svet

Prijateljstvo Srbije i Kine prevazišlo bilateralne odnose i njime je postavljen uzor za odnose između svetskih zemalja, rekao je kineski ambasador Li Ming na otvaranju konferencije "Perspektive za savremeni svet: Put ka istinskom multilateralizmu", koju je u čast obeležavanja 70 godina prijateljstva Srbije i Kine u Beogradu organizuju Institut za međunarodnu politiku i privredu i Ambasada NR Kine u Srbiji.
Govoreći o multilateralizmu ambasador primetio je da su neke države prethodnih godina koristile taj pojam kako bi zapravo promovisale unilateralizam.
"Neke zemlje u svetu promovišu sopstvene interese iznad zajedničkog interesa međunarodne zajednice, a neke zemlje promovišu hladnoratovski mentalitet i blokovsku konfrotaciju", rekao je Li Ming.

Ocenio je da su takve unilateralne akcije, izvedene u ime multilateralizma, načinile ozbiljnu štetu trenutnom svetskom političkom i ekonomskom poretku i da čine ozbiljnu pretnju svetskom miru i razvoju.
"Suočeni sa mnogostrukim globalnim izazovima, verujem da je sada svetu više nego ikada potrebno da promoviše pravi multilateralizam. Zato je u aprilu 2021. kineski predsednik Si Đinping inicirao koncept pravog multilateralizma", poručio je Li Ming.
Zamenik direktora Instituta za međunarodnu politiku i ekonomiju Ivona Lađevac izjavila je da su Srbija i Kina kroz istoriju stajale zajednički i kada su se politike u međunarodnim odnosima menjale.
"Naše ekonomske veze cvetaju, a kineske investicije igraju ključnu ulogu u razvoju Srbije. Istovremeno, sve više srpskih proizvoda pronalazi put do kineskog tržišta, što otvara novo poglavlje u trgovini i saradnji", rekla je Lađevac.
Tjan Ju iz Kineske medijske grupe podsetila je na reči kineskog predsednika Si Đinpinga, koji je istakao da Kina ne teži samo preporodu kineske nacije, već i dobrobiti svih naroda sveta, kao i da Kina ne teži samo sopstvenom razvoju, već se trudi da postigne zajednički razvoj sa drugim zemljama sveta.
Ona je ocenila da Kina i Srbija imaju veoma slične stavove u nekim veoma važnim regionalnim pitanjima i navela da bi dve strane u budućnosti trebalo da ojačaju koordinaciju i saradnju u međunarodnim organizacijama kao što su UN.
Potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za spoljne poslove Marina Raguš podsetila je da je Srbija 2016. godine postala prvi sveobuhvatni strateški partner Kine u centralnoj i istočnoj Evropi, kao i da je to partnerstvo produbljeno kroz ekonomsku, političku i kulturnu saradnju.
"Srbija se 2017. godine pridružila Inicijativi Pojas i put, zahvaljujući čemu su mnogi multilateralni sporazumi postignuti u poslednjoj deceniji", rekla je Raguš.