
Slučaj izviđačke letelice: Da li Priština (opet) pokušava da špijunira položaje Vojske Srbije?

Da li je ipak prištinska letelica, nakon nadletanja prostora Kosova i Metohije, ušla u vazdušni prostor centralne Srbije, osmatrala područje Merdara, gde se u Kopnenoj zoni bezbednosti nalazi baza Vojske Srbije (VS)? Da li je reč o izviđačko-borbenoj besposadnoj letelici TB2 "bajraktar" koju poseduju tzv. kosovske bezbednosne snage (KBS) od jula 2023. godine?
Vojska Srbije, ocenjuje za RT Balkan general u penziji Mitar Kovač, u operativnom smislu podataka poseduje saznanja o kojoj se vrsti letelice radi: da li je to bio "bajraktar" ili neka druga letelica taktičke namene.
Priština nije sve mogućnosti koncentrisala na pomenute letelice, ukazuje naš sagovornik, već oni nabavljaju taktičke bespilotne letelice za izviđanje koje su skromnijih mogućnosti.
"Manje je bitno koja je letelica u pitanju, više je u pitanju njihova namera da žele da na taj način izgrađuju sposobnosti njihove buduće vojske pod okriljem NATO-a, da obezbeđuju izviđačkim podacima njihove snage u zoni administrativne linije, a oni to nazivaju već granicom", ukazuje Kovač.
Na servisu za praćenje avio-letova "Flajt radar 24" u sredu je iznad Kosova i Metohije (KiM) mogla da se prati neidentifikovana letelica (pozivnog znaka "TEST") koja je iznad severoistoka južne srpske pokrajine ostala nešto više od 6,5 časova. Na servisu za praćenje primećuje se i da je ona u jednom trenutku ušla u vazdušni prostor centralne Srbije, a posebno je zanimljivo da je tom prilikom izvršeno nadletanje rejona Merdara gde se u Kopnenoj zoni bezbednosti nalazi baza Vojske Srbije.

Sličan scenario smo već gledali: dronovi iz Prištine i Tirane, kako je prošle godine saopštio srpski državni vrh, bili su podizani dva puta u junu mesecu, a cilj pojačanih izviđačkih aktivnosti bio je da se sagledaju operativne sposobnosti Vojske Srbije u širem smislu. "Bajraktari" su bili podizani i iznad Đakovice. Pre tri godine je Vojska Srbije saopštila da su jedinice VS neutralisale komercijalni dron koji se kretao iz pravca Kopaonika prema Raški, a dron je oboren primenom mera elektronskog ometanja, u neposrednoj blizini vojnih objekata u garnizonu Raška.
Kovač podseća na to da je poznato da NATO zemlje učestvuju u opremanju tzv. kosovskih bezbednosnih snaga, odnosno buduće vojske ili oružanih snaga tzv. Kosova.
"Te sposobnosti postepeno narastaju, u tom programu opremanja njihovih budućih oružanih snaga učestvuju većinom vodeće zemlje NATO-a, ali nažalost i neke zemlje iz regiona, poput Hrvatske ili Albanije", ukazuje naš sagovornik.
Kako dodaje, najviše od zemalja učestvuje Turska, koja je pored sredstava kopnene vojske, samohodnih minobacača, oklopnih transportera, dala i dobar deo sredstava za osmatranje i izviđanje iz vazduha, pre svega, to su besplitone letelice "bajraktar".
"Koriste njihovu operativnu primenu i mogućnosti za izviđanje dubine unutrašnjosti centralne Srbije u nameri da u jednom momentu, uz amin NATO-a, preuzmu kontrolu administrativne linije, a u svemu tome bi koristili bespilotne letelice. Oni formalno mogu zadržati letelice iznad teritorije KiM, a da izviđaju taktičku i operativnu dubinu unutar srpske teritorije, odnosno centralne Srbije", ukazuje Kovač i podseća na to da su letelice "bajraktar" bile jedno vreme prepoznate u javnosti kao moćne i moderne, dok ih nije neutralisala ruska PVO i našla pravi lek protiv takvih letelica.
"Mislim da i naša vojska ima pravi lek za iste te letelice", ističe general u penziji.
This is a modal window.