Srbija i Balkan

RT Balkan saznaje: Šta je Beograd odgovorio UN o tzv. zvučnom topu

Policija je maksimalno štitila učesnike neprijavljenog protesta 15. marta, a zvučni top nije korišćen niti je to dozvoljeno, kaže se u pismu
RT Balkan saznaje: Šta je Beograd odgovorio UN o tzv. zvučnom topuGetty © Srdjan Stevanovic

Tokom demonstracija u Beogradu 15. marta pripadnici MUP-a nisu koristili nikakav zvučni top i nije tačna tvrdnja da je bilo ko od demonstranata smrtno stradao, navodi se u izveštaju koji je Srbija uputila Komesaru UN za ljudska prava.

Dokument od pet stranica je kancelarija Komesara UN za ljudska prava prosledila RT Balkan kao odgovor na pitanje o njegovom postojanju. Na zaglavlju misije Srbije pri UN i međunarodnim organizacijama u Ženevi, pismo je datirano 2. juna i predstavlja odgovor na upit UN o navodnoj upotrebi "zvučnog topa" tokom martovskog protesta.

Republika Srbija nema nikakvih saznanja da je u bilo koje vreme došlo do kršenja Konvencije protiv mučenja ili Međunarodne povelje o ljudskim i građanskim pravima, stoji u dokumentu.

Srbija je učinila sve da zaštiti demonstrante od "bilo kakvih fizičkih napada ili povreda", u skladu sa "najvišim međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava i prava na mirno okupljanje, slobodno mišljenje i izražavanje", dodaje se u tekstu.

Iako okupljanje 15. marta nije bilo prijavljeno, policija grada Beograda "preduzela je sve mere i dejstva u svojoj nadležnosti" da zaštiti bezbednost svih građana i spreči narušavanje javnog reda i mira. Na tom skupu "nije bilo upotrebe sile" od strane pripadnika policije protiv okupljenih demonstranata, navodi se u dokumentu.

Srbija u dopisu UN navodi da je tog dana zabeleženo šest incidenata, u kojima je 10 osoba zadobilo lakše telesne povrede. Od toga su tri osobe povređene kada ih je udarilo vozilo u gradskoj opštini Čukarica. Protiv vozača je pokrenut krivični postupak po članu 278.

Jedan pripadnik MUP-a je povređen u toku "nekoliko napada" na policiju, prilikom kojih su "neidentifikovane osobe bacale kamenje, pirotehnička sredstva i bocu sa kiselinom".

"Napominjemo da su netačne optužbe da je bilo ko od učesnika protesta umro tokom ovih događaja", kaže se u pismu.

U dopisu još stoji da nijedan zakon u Srbiji ne propisuje upotrebu zvučnog topa kao sredstva prinude, te da je Javno tužilaštvo 18. marta objavilo da niko iz MUP-a, Ministarstva odbrane, Ministarstva zdravlja ili BIA "nije čuo, video ili upotrebio tzv. zvučni top". Srbija je pozvala američki FBI i ruski FSB da istraže navode o upotrebi takvog oružja, radi maksimalne transparentnosti.

Šest nevladinih organizacija – Beogradski centar za ljudska pravaCRTA, Građanske inicijative, Inicijativa A11, FemPlatz i Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM) – obratilo se UN sa zahtevom da istraže optužbe o korišćenju "zvučnog topa" protiv demonstranata.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live