Savetnik Stejt departmenta Sjedinjenih Američkih Država Derek Šole, kome je predsednik Srbije dao epitet "strašno važan čovek" američke administracije, ili, kako ga je nazvao list "Politiko" - "čovek u Blinkenovom uhu" - u naredna tri dana biće u poseti Skoplju, Prištini i Beogradu.
O važnosti njegovog boravka najbolje govori podatak da je jedan od četvorice funkcionera koje postavlja direktno predsednik Amerike, ali i to što je obavljao poslove u BiH, Siriji, Rusiji.
Bajdenov specijalac sada je uključen u dijalog Beograda i Prištine.
Najnoviji njegov, javni, potez desio se nedavno, kada je tražio od premijera privremenih prištinskih instititucija Aljbina Kurti da odustane od preregistracije. Izazvao je javni bes Albanaca sa Kosova zbog toga, jer je na Tviteru pohvalio Srbiju i kritikovao Prištinu upravo zbog insistiranja na preregistraciji tablica.
Agenda za region u četiri tačaka
"Stopiranje "ratnih igara" Beograda i Prištine, fokusiranje na Šolc - Makron plan za rešavanje kosovskog čvora, što hitnije formiranje Zajednice srpskih opština, stopiranje otpriznavanja Kosova uz zaokruživanje nezavisnosti Prištine, četiri su zadatka koje u svojoj aktovki nosi Šole, piše "Blic".
Šole danas putuje u Skoplje, gde će razgovarati sa predstavnicima tamošnje Vlade o energetici, ekonomiji i borbi protiv korupcije.
Sutra stiže u Beograd, a prema agendi tema razgovora biće energetska bezbednost, regionalna ekonomska integracija i napredak u pogledu pristupanja Srbije EU.
"On će sa Vučićem takođe razgovarati o ulozi Srbije u jačanju regionalnog mira i bezbednosti i njenom kontinuiranom angažovanju u dijalogu koji vodi EU u cilju normalizacije odnosa sa tzv. Kosovom", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Posle Beograda otputovaće u Prištinu, gde će razgovarati o unapređenju evroatlantskih integracija, uključujuči, kako je saopšteno, i "dijalog uz podršku EU za postizanje sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, usredsređenih na međusobno priznavanje".
"Politiko": Svedok glavnih događaja poslednjih 30 godina
Likom i delom visokog savetnika u Stejt departmentu bavio se i list "Politiko".
"Kada pogledate glavne diplomatske događaje u poslednjih 30 godina, Derek Šole ih je sve video. Radio je sa američkim diplomatskim legendama kao što su Džejms Bejker, Stroub Talbot i Ričard Holbruk i služio je u nekim od najviših ešalona Bele kuće, Pentagona i Stejt departmenta. Od Bosne do Sirije, a sada i Rusije, Šole je pomagao da se oblikuju američki pristupi svojoj politici u inostranstvu", pisao je list u martu 2022. godine.
Holbruku pisao govore
Administraciji Bila Klintona pridružio se 1999. godine kao Holbrukov glavni pisac govora kada je bio američki ambasador u Ujedinjenim Nacijama. Tako se i upoznao sa regionom, ratovima, Privremenom sporazumu između Makedonije i Grčke, pošto je Holbruk bio najvažniji američki akter u tim procesima. U to vreme je bio specijalni savetnik još jedne legende američke diplomatije, zamenika državnog sekretara Strouba Talbota.
Nakon što je administracija Baraka Obame stupila na dužnost, od 2009. do 2011. godine, bio je glavni zamenik direktora osoblja za planiranje politike državnog sekretara Hilari Klinton. Od 2011. do 2012. Šole je radio u Beloj kući kao specijalni pomoćnik predsednika i viši direktor za strateško planiranje u Savetu za nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država. Od 2012. do 2015. bio je pomoćnik ministra odbrane za međunarodnu bezbednost, gde je rukovodio odbrambenom politikom SAD prema Evropi, Bliskom istoku, Africi i zapadnoj hemisferi.
Takođe je služio kao član tranzicionog tima u Stejt departmentu tokom perioda kada se administracija Džoa Bajdena spremala da preuzme Belu kuću. Sličnu ulogu imao je i u Obaminom tranzicionom timu 2008. godine.
Tokom predsedničkog mandata Donalda Trampa povukao se iz administracije.
Od 2016-2020, radio je kao izvršni potpredsednik i viši savetnik za bezbednosnu i odbrambenu politiku u Nemačkom Maršalovom fondu Sjedinjenih Država, i kao gostujući saradnik u nekoliko drugih institucija, kao što su Brukings institut, Kisindžer centar za globalno Poslova na Univerzitetu Džon Hopkins i Američkoj akademiji u Berlinu.
Dobio je medalje i od Stejt departmenta i od Pentagona.