Srbija i Balkan

Godišnjica bitke na Kozari, Dodik: Mesto identiteta, simbol otpora i borbe za opstanak

Nemačke i ustaške jedinice sa oko 35.000 vojnika zatvorile su obruč oko slobodne teritorije kozarske oblasti, a u opkoljenom području 3.500 boraca Drugog krajiškog partizanskog odreda branilo je zbeg sa oko 80.000 srpskih civila
Godišnjica bitke na Kozari, Dodik: Mesto identiteta, simbol otpora i borbe za opstanak© Photo: M.K./ATAImages

Na vrhu Mrakovice je obeležena 83. godišnjica bitke na Kozari – jednog od najtragičnijih i najslavnijih događaja u istoriji srpskog naroda tokom Drugog svetskog rata, koja je postala simbol stradanja i otpora protiv nacista i ustaša.

U Bici na Kozari, koja se odigrala u leto 1942. godine, ubijeno je oko 40.000 civila, dok je 68.000 ljudi odvedeno u logore Jasenovac i Staru Gradišku, među kojima više od 23.000 dece.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je nakon polaganja venaca na Spomen-obeležju izjavio da je Kozara simbol stradanja, ali i uspešne borbe srpskog naroda koji nije pristao da bude pokoren, prekršten ili proteran.

"Kozara je postala mesto identiteta, simbol otpora i borbe za opstanak. I onda kada su komunisti govorili da je to bila antifašistička borba, za srpski narod je to bila borba za goli život", poručio je Dodik.

On je podsetio da su Srbi u tim vremenima činili okosnicu partizanskog pokreta i dizali ustanke gde god su bili izloženi progonu.

"Srpski narod je ustajao protiv nepravde i zločina od samog početka. Državna politika ustaškog režima bila je da nas pokrste, pobiju ili proteraju", istakao je Dodik.

On je naveo i primer stradanja Srba sa Romanije kod Broda na Drini, naglasivši da se malo zna o tome da je Josip Broz Tito odbio da prihvati i zaštiti izbeglice od Francetićevih ustaša, zbog čega je, prema njegovim rečima, ubijeno 6.000 ljudi.

"Taj zbeg je krenuo niz Drinu, bez zaštite, i doživeo masakr. To je samo jedan od brojnih primera masovnog stradanja srpskog naroda u NDH", naglasio je Dodik.

Pored Dodika, obeležavanju 83. godišnjice Bitke na Kozari su prisustvovali i predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, izaslanik srpskog člana i predsedavajuće Predsedništva BiH, kao i ministri u Vladi Srpske.

Vence su položile i zvanične delegacije Srbije, kao i predstavnik Ambasade Ruske Federacije u BiH.

Parastos za postradale kod Spomen-krsta služili su sveštenici arhijerejskog namesništva prijedorskog, prenosi RTRS.

Komemorativnom skupu prisustvovali su i narodni poslanici, predstavnici organizacija proisteklih iz poslednjeg Odbrambeno-otadžbinskog rata, delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Vukelić, kao i zvaničnici iz Prijedora, Banjaluke i drugih potkozarskih opština.

Nemačko-ustaška operacija "Zapadna Bosna" izvedena je od 10. do 15. jula 1942. godine, a cilj je bio potpuno uništenje partizanskog pokreta na području Kozare i Potkozarja

Tokom operacije, opustošeno je 140 srpskih sela, a stanovništvo je masovno stradalo ili bilo deportovano u koncentracione logore širom Nezavisne Države Hrvatske.

Nemačke i ustaške jedinice sa oko 35.000 vojnika zatvorile su obruč oko slobodne teritorije kozarske oblasti, a u opkoljenom području 3.500 boraca Drugog krajiškog partizanskog odreda branilo je zbeg sa oko 80.000 srpskih civila.

Inače, Dodik je završnoj reči procesa, koji je protiv njega pokrenuo nelegalno visoki predstavnik Kristijan Šmit, i u kojem je zbog nepoštovanja odluka Šmita prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom, rekao:"Šmit je Švaba, a ja sam dete Kozare". 

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live