Već duže od dve decenije nakon događaja u Račku, koji su bili legitiman i legalan obračun srpskih snaga bezbednosti sa terorističkom OVK, predstavnici tzv. Kosova ne odustaju od narativa da je reč o navodnom "masakru civila".
Predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani je tim povodom rekla da je "surovost Miloševićevog režima prema albanskim civilima poprimila najnehumaniji oblik", ali da je to, prema njenim rečima, označilo trenutak u kome se konačno probudila međunarodna svest, prenosi "Reporteri".
"Probuđena međunarodna svest" progovorila je kroz Kancelariju Evropske unije na "Kosovu", koja je takođe obeležila godišnjicu navodnog "masakra u Račku".
Osmani je na memorijalnoj akademiji rekla da srpska država ima velike tendencije da falsifikuje istoriju rata na "Kosovu".
Ona je pomenula i Vilijema Vokera, kojeg je nazvala "glasom žrtava i celog 'Kosova'" u najtežim vremenima istorije 'zemlje'.
Voker: Račak mi mnogo znači
Bivši šef verifikacione misije OEBS-a na Kosovu Vilijam Voker rekao je da je "srećan što se svake godine povećava broj ljudi koji učestvuju u odavanju počasti na godišnjicu masakra u Račku", dodavši da je to bila prekretnica za "Kosovo".
"Bilo je na svim svetskim naslovnim stranama. U Srbiji je beogradska Vlada Miloševića i Vučića počela da radi na tome svet ne čuje za Račak, ali to se nije dogodilo. Došli su svetski mediji, emitovali su slike onoga što se dešavalo na 'Kosovu' i kao rezultat toga je došla intervencija NATO-a. Fantastično je videti šta je danas urađeno sa Račkom, to je mesto koje mi mnogo znači", rekao je Voker.
On je zaboravio da pomene da su njegove tvrdnje demantovali i neki od njegovih najbližih saradnika, ali i mnogi drugi poput istražnog sudije u slučaju "Račak" Danice Marinković, koja je ponovila da "nije bilo nikakvog masakra", te da je cela farsa iskorišćena kao povod za NATO agresiju na tadašnju SRJ.
Poznata finska forenzičarka Helena Rante, čiji tim je istraživao slučaj Račak, kasnije je izjavljivala da je Voker vršio pritisak na nju prilikom pisanja izveštaja, ističući da misli da je on očekivao da podrži njegovu interpretaciju.
Voker je 2017. godine u Račku dobio spomenik. "Slučaj Račak" bio je deo optužnica protiv nekoliko visokih zvaničnika Savezne Republike Jugoslavije, na čelu sa tadašnjim predsednikom Slobodanom Miloševićem, ali je tužilac odustao od tog dela optužnice.