Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević doveo je u vezu jaku državu sa jakom vojskom, te istakao koliko su ulaganja u odbranu i obuku važna, pogotovo u kontekstu sukoba u Ukrajini.
Povodom najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o reformi specijalnih jedinica, saglasan je da će to biti moderna armija sa 5.000 hiljada vojnika.
"Mislim da je to sjajan projekat koji će biti na najvišem mogućem mestu prioritetnih zadataka za Ministarstvo odbrane i Vojksu Srbije. General Mojsilović i ja smo dobili taj zadatak od predsednika Srbije krajem prošle godine. Generalštab i ministrastvo odbrane je već krenulo i napravilo radne timove. Moramo da napravimo opremu za njih, da kupimo oružje. Juče je taj osnovni kostur prikazan predsedniku, kako bi trebalo da izgleda ta formacija specijalnih jedinica. To je sjajna prilika za ljude koji vole svoju državu, koji su patriote i koji žele da imaju pristojna primanja. Teško je naći 5.000 ljudi. Početna plata će biti između 200.000 i 220.000 dinara. To je najbolja oprema i najsavremenija obuka, vi ste elita elite", objasnio je Vučević.
Naveo je da je jasan odnos jake države i jake vojske.
"Da bismo imali jaku vojsku potrebna je ekonomski snažna država. Nije dovoljna ni sama ekonomija, potrebna je politika i jaka volja da se opredelimo da ulažemo u svoju vojsku, odbranu, to su prioriteti. To vidimo kao bitan zadatak u državi od 2012. godine, posle propadanja, gotovo gašenja vojske, kada su nam govorili da nam ne treba vojska, da nam u okruženju svi žele sve najbolje, da nema nikakve opasnosti, sve dok se nije desilo ovo u Ukrajini", naveo je bivši gradonačelnik Novog Sada gostujući na Hepi televiziji.
Vojska pre 2012. bila slabija od društva lovaca
Ministar odbrane je ukazao da je državni problem kad ne postoji vojska ili kad je ona slaba i demoralisana.
"Vojska je jedan od ključnih atributa državnosti. Nema tu da li to nekom prija da sluša ili ne, to je jedna realnost i činjenica koju niko ne sme da zanemari ko se bavi pitanjem države. Vojska je u jednom trenutku pretila da će biti slabije naoružana od nekog društva lovaca. Više su pucali u jednom lovu, imali su više metaka i mogućnosti da povere svoja lična naoružanja nego što je vojska radila. Oni misle kad urade administrativne mere, da pređu na NATO standarde, da je to dovoljno, da vi sad to nazovete brigadama, da krećete na drugačiju unutrašnju organizaciju i vi ste završili stvari, a vi više nemate vojsku ili gubite vojsku", objasnio je on.
Naglašava da je situacija danas potpuno drugačija, kada je država opredeljena i ekonomski snažnija da može da ulaže u vojsku.
"Juče nas je predsednik na godišnoj analizi opomenuo, pre svega mene, da ne stavljamo akcenat samo na novo naoružanje i novu opremu, nego da pričamo i o boljoj obuci i boljem trenažnom postupku, a svi smo se fokusirali da kupimo za našu vojsku najbolju opremu, da naša armija napreduje. Ne sme se zanemariti taj kontekst još bolje i modernije obuke. Sagledavanje stanja na ukrajinskom frontu, sukob dva slovenska naroda, ali i pouke sa obe strane, loši potezi sa jedni i druge strane, greške i ispravljanje grešaka, lekoviti su za druge vojske", izjavio je ministar.
Nismo poraženi na KiM 1999. godin
Ministar se zatim osvrnuo na NATO bombardovanje 1999. godine.
"Da ne uđemo u tu matricu, naša vojska nije poražena na KiM 1999. godine. Oni su nama zauzeli jedino Karaulu Košare, jer je nemoguće braniti zbog geografskog položaja. Oni nisu uspeli da zauzmu ni pedalj naše države. Vojnički mi nismo poraženi. Drugo je to što građani i politika to nisu mogli da izdrže, taj pritisak bombardavanja, uništavanje infrastrukture. Nama niko nije pomagao, mi smo sami bili sa sobom. Bilo je i nekih čudnih političkih odluka. Zato je bitno ko je na čelu države. Nije isto ko je predsednik države i da li neko rasformira specijalne jedinice ili ih formira. Mi sada ponovo formiramo, posle četvrt veka", rekao je Vučević.