Vučić za "Blumberg": EU je naš put, ali ne podržavamo sankcije Rusiji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je zahvalan Rusiji što ga je podržala po pitanju Kosova i Metohije i da je to jedan od razloga zbog kojeg Srbija ne može da podrži sankcije protiv Rusije, navodi "Blumberg" u tekstu pod naslovom "Rat u Ukrajini zaoštrava veze između Putina i njegovog starog srpskog saveznika".
"Bili smo pod sankcijama skoro deset godina, zapravo osam godina, i ne verujemo da je to rešenje", rekao je Vučić u intervjuu.
Takođe, kako navodi "Blumberg", razlog takvog stava Srbije i to što od Rusije kupuje gas po ceni nižoj od tržišne.
Vučić je rekao da je članstvo Srbije u Evropskoj uniji krajnji cilj, ali da naša zemlja i dalje odbija da uvede sankcije Rusiji i pridruži se evropskoj spoljnoj politici Unije.
Ipak, bilo bi pogrešno pretpostaviti da njegova vlada u potpunosti podržava rukovodstvo u Moskvi, napomenuo je Vučić.
"Nismo uvek oduševljeni nekim njihovim stavovima", rekao je Vučić. "Mi imamo tradicionalno dobre odnose, ali to ne znači da podržavamo svaku odluku ili većinu odluka koje dolaze iz Kremlja", kazao je predsednik Srbije.
Vučić je u intervjuu za "Blumberg" kazao da mesecima nije razgovarao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
"Mi smo od samog početka govorili da nismo u mogućnosti i da ne možemo da podržimo napad Rusije na Ukrajinu", rekao je Vučić.
"Za nas je Krim deo Ukrajine, Donbas takođe, tako će i ostati", poručio je Vučića i dodao da "najgore tek dolazi" za obe strane u sukobu.
Ruska grupa Vagner objavila je ovog meseca oglas u Srbiji tražeći regrute za borbu u Ukrajini, na šta je reagovao i Vučić.
"Vagner to neće uraditi u Srbiji", rekao je u intervjuu, navodeći zakone koji sprečavaju da se srpski državljani pridruže toj grupi.
Takva izjava Vučića dobila je pohvale od američkog ambasadora u Beogradu Kristofera Hila.
"Tenzije na Kosovu deset puta gore nego inače"
Govoreći o Kosovu i Metohiji, Vučić je napomenuo da radi na deeskalaciji sukoba poslednjih nedelja nakon što su Srbi koji žive na severu Kosova postavili barikade kako bi se oduprli vlastima u Prištini.
On je pohvalio snage predvođene NATO-om na toj teritoriji koje deluju pod nazivom KFOR zbog profesionalnog načina na koji su rešili situaciju.
Ipak, tenzije na severu Kosova, pretežno naseljenom Srbima, deset puta su gore nego inače, rekao je on, dodajući da je uložio velike napore da ubedi Srbe da uklone barikade, jer bi "inače to dovelo do potpune katastrofe".
Vučić je rekao da bi bilo realnije ići malim koracima nego očekivati neki veliki i brzi dogovor koji bi podrazumevao i priznanje tzv. Kosova od strane Srbije.
"Moramo malim koracima da promenimo situaciju na terenu, da izgradimo poverenje između dve frakcije i da vidimo kako da se izborimo sa svim ostalim", rekao je Vučić.
"Ne sanjamo nešto za šta svi znamo da se neće dogoditi", dodao je on.
Govoreći o pridruživanju Evropskoj uniji, Vučić je kazao da su se Srbi umorili nakon što su decenijama čekali na članstvo i sada većina građana više ne želi da se pridruži EU, što su pokazala istraživanja javnog mnjenja.
To ide protiv trenda u drugim zemljama Zapadnog Balkana koje su željne da se pridruže bloku, uključujući Albaniju i Severnu Makedoniju.
Ipak, Vučić je uveren da će, kada i ako taj izbor bude stavljen pred građane na referendumu, oni glasati za pridruživanje i zacementirati svoje opredeljenje ka Zapadu.
Da bi se to dogodilo, rekao je da će im biti potrebna uveravanja da je članstvo realno. "Znam da je EU naš put", rekao je on i dodao: "Nema drugih puteva."