Bezbednosna situacija na "Kosovu" generalno mirna, ali izuzetno krhka, nestabilna i nepredvidiva, naveo je komandant Kfora Anđelo Mikele Ristuća na sastanku Vojnog komiteta NATO.
General Ristuća obavestio Vojni komitet NATO i o aktivnostima Kfora.
"Trenutno je ukupna bezbednosna situacija na 'Kosovu' generalno mirna, ali izuzetno krhka, nestabilna i nepredvidiva zbog nekoliko nerešenih i ponekad konvergentnih pitanja", istakao je Ristuća.
Komandant Kfora je poručio da Kfor nastavlja da svakodnevno i nepristrasno sprovodi mandat UN-a da održi bezbednost i slobodu kretanja i da je spreman da interveniše ako je potrebno.
"Kfor nastavlja da stvara uslove za konsolidaciju i napredovanje uz podršku EU", naveo je Ristuća.
Vojni komitet, najviši vojni organ NATO, sastao se juče i danas u Briselu gde su, između ostalog, diskutovali o bezbednosnoj situaciji na Kosovu i misiji Kfor.
Sastancima je predsedavao predsednik Vojnog komiteta admiral Rob Bauer, a prisustvovali su i predstavnici savezničke odbrane, kao i njihove kolege iz Finske i Švedske.
"Na prvoj sednici drugog dana, načelnici odbrane sastaće se sa operativnim partnerima iz 'Kosovskih' snaga - Kfora, Jermenijom, Austrijom, Finskom, Irskom, Moldavijom, Švedskom, Švajcarskom i Ukrajinom. Razgovori će se fokusirati na situaciju na terenu, bezbednosno okruženje i misiju Kfora", naveli su ranije iz Vojnog komiteta.
Dodali su da će tokom sastanka razgovarati i o neborbenoj misiji NATO i misiji izgradnje kapaciteta u Iraku sa operativnim partnerima Švedskom, Finskom i Australijom.
Na završnoj sednici, Vojni komitet će raspravljati o kontinuiranoj podršci NATO Ukrajini.
Ahmetović: NATO treba da pošalje više vojnika na "Kosovo"
Adis Ahmetović, političar iz nemačke SPD, rekao je u intervjuu za "Berliner cajtung" da bi NATO ponovo trebalo da pošalje više vojnika na tzv. Kosovo i da ga "etnonacionalistički kurs" srpskog rukovodstva podseća na liniju Moskve.
Političar SPD kaže i da su nedavni događaji na Kosovu i Metohiji još jednom otkrili neodlučnost Evropske unije.
"Opet su SAD morale da intervenišu kako bi smirile situaciju", rekao je Ahmetović.
Novinar "Berliner cajtunga" navodi da su problemi između Srbije i tzv. Kosova naizgled trivijalni i pominje registarske tablice, pitajući Ahmetovića zašto je još zabrinut.
"Barikade su podignute na severu Kosova devedesetih, neposredno pred izbijanje jugoslovenski ratovi. Srbija je nedavno stavila svoju vojsku u pripravnost i zatražila od međunarodne zajednice da sama brine o miru. Tako je vojska skoro umarširala u drugu zemlju", kaže nemački političar.
Na pitanje šta EU treba da uradi, političar SPD kaže: "Vreme ističe".
"Ne smemo dozvoliti još jednu eskalaciju. Ne sme biti vojne dominacije Srbije nad Kforom, koji sa svojih 3.500 vojnika trenutno nije dovoljno jak – 1999. godine bilo ih je skoro 50.000. Ponovo nam treba više vojnika, uključujući i iz Nemačke", navodi Ahmetović.