Srbija i Balkan

Mijačić: Francusko-nemački plan ima i za cilj da Slovačka, Grčka i Rumunija priznaju "Kosovo"

Ne znamo kako će Španija i Kipar reagovati, ali ove tri zemlje (Slovačka, Grčka i Rumunija) čekaju da se Kurti i Vučić rukuju i oni će priznati "Kosovo" rekao koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa EU Dragiša Mijačić
Mijačić: Francusko-nemački plan ima i za cilj da Slovačka, Grčka i Rumunija priznaju "Kosovo"© FOTO TANJUG/ STR

Sporazum Beograda i Prištine koji je u najavi biće sporazum koji predstavlja posebnu bitku za kosmetske Srbe, jer ako sad ne rešimo zaštitu kolektivnih prava Srba to nećemo moći da uradimo ni u jednom sledećem, rekao je koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Dragiša Mijačić.

Mijačić je tokom panel diskusije Nacionalnog konventa "Nemačko-francuski predlog sporazuma o normalizaciji – mnogo buke (ni) oko čega?!", naveo da je pomenuti sporazum najavljen kao međukorak, a ne kao konačni koji će rešiti odnose između Beograda i Prištine.

"Konačni sporazum će se formalizovati kroz ulazak Srbije u EU kada će biti zahtevano zvanično priznanje 'Kosova' od Srbije. Međutim, nakon ovog sporazuma ostaće samo ta tačka da Srbija prizna 'Kosovo'. Bez obzira što ovo nije konačan sporazum i ostavlja mogućnost političarima u vlasti i opoziciji da pričaju o crvenoj liniji Srbije da ne prizna 'Kosovo', sve ostalo je deo", rekao je Mijačić.

On je između ostalog naveo i da pomenuti francusko-nemački sporazum ima i za cilj da se stvore elementi da "Slovačka, Grčka i Rumunija priznaju 'Kosovo'".

"Ne znamo kako će Španija i Kipar reagovati, ali ove tri zemlje (Slovačka, Grčka i Rumunija) čekaju da se Kurti i Vučić rukuju i oni će priznati 'Kosovo'", rekao je Mijačić.

Igor Novaković iz ISAC fonda izjavio je da nije siguran da će do "ovog sporazuma doći, jer politička elita u Prištini želi da se Srbija na neki način prizna 'Kosovo' i to je iz njihove perspektive uslov za dijalog".

"Da li su oni spremni da odustanu od te pozicije nisam siguran".

Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE za odgovorno društvo naveo je da je "izrečen stav da je nagoveštaj priznavanja pet država EP koje sada ne priznaju tzv. Kosovo preduslov za budući sporazum i da su zatražena uverenja da se to osigura".

"Saglasio bih se da se može kvalifikovati kao politički sporazum i bilo je za očekivati da će se desiti politički pritisci i zaista mislim da smo došli u situaciju da nemamo više nikakvu šargarepu koja se nudi pre svega Srbiji i da je došlo vreme za štapove. Na žalost ovaj sporazum ne garantuje ništa, nije pravno obavezujući i sutra se možemo vratii na status kvo i novo zaoštravanje odnosa, mada ne znam da li je to moguće s obzirom na angažman međunarodne zajednice".

Novinarka Sonja Sovrlić rekla je da joj pomenuti sporazum liči na neki "Brisel 2".

"Pre bilo kakvog prihvatanja nacrta ovog sporazuma, mnogo koraka je pre toga i oni nisu jednostavni".

image